MENU

Austriacka Szkoła Ekonomii

(Miękka)

Jak może pomóc wyjaśnić stagnację gospodarki Japonii

3.70  [ 3 oceny ]
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły »
Cena katalogowa: 79,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 59,25 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

70,31
Dodaj do schowka
Dostępność: w magazynie
Duża liczba
Dostawa i płatność
Termin wysyłki
- Zamów z DPD (kurier lub punkty) do 19:30, a Twoją paczkę wysyłamy jeszcze dziś i dostarczymy jutro!
- Dotyczy dni roboczych (poniedziałek-piątek, z bez dni wolnych od pracy) oraz towarów dostępnych w magazynie.
- Pozostałe zamówienia realizujemy w terminie deklarowanym na stronie produktu.
- Czas oczekiwania na zamówienie = wysyłka + dostawa przez przewoźnika.
Dostawa i płatność
- Paczki dostarczamy wyłącznie na terenie Polski; od 249 zł dostawa GRATIS!
- Dla zamówień o wartości powyżej 500 zł wyłącznie płatność elektroniczna.


Przedpłata (Przelewy24)
do 249 zł
od 249 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
12,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w punktach DPD
10,99 zł
0 zł
1 dzień
- InPost Paczkomaty 24/7
13,99 zł
0 zł
1 dzień
- ORLEN Paczka
9,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
10,99 zł
0 zł
2 dni
- Pocztex
11,99 zł
0 zł
2 dni
- Odbiór w księgarni PWN
0 zł
0 zł
2-3 dni

Pobranie
do 249 zł
od 249 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
16,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
14,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Pocztex
15,99 zł
0 zł
2 dni
Zarezerwuj i odbierz w księgarni stacjonarnej PWN

Austriacka Szkoła Ekonomii

Jakich zaskakujących wniosków może nam dostarczyć analiza
współczesnych gospodarek uwzględniająca poglądy Austriackiej Szkoły Ekonomii?

Z czego tak naprawdę wynikają kryzysy na świecie, i co ma z tym wspólnego Japonia?

W książce zaprezentowano paradygmat Austriackiej Szkoły Ekonomii (ASE) w ujęciu jakiego do tej pory w literaturze nie było. Autor rozpoczyna od przedstawienia najważniejszych elementów poglądów założyciela ASE, Carla Mengera, rozwijanych później przez Ludwiga von Misesa, Friedricha von Hayeka oraz Murraya Rothbarda. Wykład zasadniczych twierdzeń ASE stanowi interesującą syntezę, która ukazuje ścisłą spójność logiczną teorii tej Szkoły, opisującej tak aspekt realny, jak i monetarny gospodarki.

Przedstawione wątki teoretyczne stanowią wstęp do wieloaspektowej analizy rynku Japonii, mającej na celu znalezienie przyczyn już ponad dwóch „straconych dekad” tej gospodarki. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że kraj zdyscyplinowanych pracowników, w wielu sektorach będący symbolem niebywałego zaawansowania technologicznego, znalazł się na czele listy najbardziej zadłużonych krajów świata. Jak doprowadzono do zaciągnięcia tak wielkiego zobowiązania, że jego spłata stała się praktycznie niemożliwa – a wyzwaniem staje się utrzymanie odsetek od długu poniżej „cienkiej czerwonej linii” bankructwa.

W zaprezentowanym ujęciu Japonia staje się pewnym studium przypadku, ukazującym długofalowe skutki „inżynierii gospodarczej”, skutki mocnego i długotrwałego odejścia od wolnorynkowego sposobu działania gospodarki. W gospodarce realnej Japończycy zaaplikowali sobie najwyższy poziom interwencjonizmu spośród gospodarek kapitalistycznych. Analiza konsekwencji tego podejścia objaśnia zaś nie tylko specyficzną dla Japonii architekturę instytucjonalną oraz sposób działania poszczególnych jej elementów – ale także to, jak przyjęte rozwiązania przyczyniały się do stagnacji gospodarki po załamaniu baniek spekulacyjnych lat 80. XX w. Obserwacja aspektów monetarnych poprzez pryzmat teorii pieniądza i kredytu ASE pozwala z kolei uchwycić istotę problemu zadłużenia Japonii, a zarazem centralne wyzwanie coraz żywszej dyskusji ekonomistów na temat wad obecnego światowego ustroju monetarnego oraz propozycji jego zmian.

Publikacja adresowana jest do ekonomistów, naukowców, dziennikarzy, w tym przede wszystkim zwolenników Austriackiej Szkoły Ekonomii. Jest to również cenne źródło wiedzy dla studentów uczelni ekonomicznych.

Książka zbudowana została z trzech zasadniczych elementów, które cechują się znaczną niezależnością, a jednocześnie składają na spójną całość. Te trzy elementy to prezentacja teorii stworzonej przez Austriacką Szkołę Ekonomii (rozdział I), rozbudowane rozważania o japońskim modelu gospodarczym i jego dzisiejszych problemach (rozdziały II, III i IV), i wreszcie zarys historii pieniądza ze szczególnym uwzględnieniem pieniądza papierowego (Zakończenie). W najbardziej syntetycznym ujęciu przekaz, jaki niosą ze sobą te trzy elementy potraktowane jako całość, jest następujący: specyficznie japoński model gospodarczy budowany był jako niemal dokładne zaprzeczenie zaleceń dla polityki gospodarczej, jakie wynikają z teorii Austriackiej Szkoły Ekonomii, a problemy, wobec których model ten stanął na początku XXI w., w bardzo znacznym stopniu dowodzą słuszności przemyśleń Austriaków (…). Książka jest bardzo interesującą próbą skonfrontowania kilkudziesięcioletnich doświadczeń gospodarki japońskiej z teorią rozwiniętą przez Austriacką Szkołę Ekonomii. Specyficznie japoński model gospodarczy, który łączy biurokratyczny interwencjonizm w sferze realnej i ekspansję kredytową w sferze monetarnej, przez pierwsze dziesięciolecia po II wojnie światowej odnosił sukcesy i zdawał się przeczyć poglądom Austriackiej Szkoły Ekonomii na znaczenie rynku, role przedsiębiorcy i konsumenta, a także wartość pieniądza. Pod koniec XX w. i na początku XXI w. funkcjonowanie tego modelu doprowadziło jednak do głębokiej stagnacji gospodarki japońskiej, a poglądy Mengera, von Misesa, von Hayeka i Rothbarda stały się cennym kluczem do wyjaśnienia przyczyn tej stagnacji. Autor potrafił z tego klucza twórczo skorzystać. Jego rozważania nabierają szczególnej aktualności w sytuacji, gdy z jednej strony coraz liczniejsi ekonomiści ostrzegają przed nadmierną zdolnością banków do kreacji kredytu i pieniądza, ale z drugiej strony część polityków próbuje reanimować wiarę w sprawczą moc państwowej biurokracji w rozwoju gospodarczym.
Prof. dr hab. Dariusz Filar, Uniwersytet Gdański
  • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
    Sposoby i terminy dostawy:
    • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
    • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
    • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
    • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
    • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
    • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
    Ważne informacje:
    Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
    • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
    • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
    • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
    • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
    • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
    • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
Strony 38-39.pdf(pdf)
97 KB
Strony 58-59.pdf(pdf)
113 KB

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
Strony 38-39.pdf(pdf)
97 KB
Strony 58-59.pdf(pdf)
113 KB
Strony 192-193.pdf(pdf)
83 KB

Inni Klienci oglądali również

19,66 zł
30,35 zł

Ekonomia i polityka

Publikacja jednego z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku - profesora Ludwiga von Misesa. Powstała w oparciu o cykl jego wykładów wygłoszonych w Argentynie w 1959 roku, których treścią była analiza prawd historycznych objaśnianyc...
30,31 zł
42,99 zł

Szkoła szpiegów. Kierunek: Meksyk

Złowrodzy agenci Pająka wracają do gry. I nie liczą się z kosztami. Będzie luksusowo, wakacyjnie i… śmiertelnie niebezpiecznie! Ale od czego mamy superszpiegów Bena Ripleya i Ericę Hale? Młodzi adepci Akademii Szpiegostwa CIA ruszają ze ...
7,52 zł
10,99 zł

Szkoła rysowania Poziom 3

Jak w prosty sposób wyczarować na kartce zwierzęta, postacie lub pojazdy? Jakie efekty można uzyskać, rysując kredkami? Szkoła rysowania poprowadzi dziecko krok po kroku od pustej kartki do pięknej ilustracji.
11,03 zł
17,98 zł

Matematyka 5 korepetycje szkoła podstawowa

Książka dostosowana jest do obowiązującej podstawy programowej i zawiera materiał omawiany w klasie 5.W pozycji można znaleźć:- zagadnienia teoretyczne- wskazówki pozwalające na uniknięcie często popełnianych błędów
32,07 zł
39,90 zł

Szkoła po japońsku

Poznaj prawdziwe oblicze japońskiej edukacji Elitarna, prywatna szkoła to szczyt marzeń wielu rodziców. Kumiko Makihara była dumna, gdy po przebrnięciu przez trudne egzaminy wstępne jej syn Taro wstąpił do klasy małych geniuszy, a ona sama dołą...
26,99 zł
38,00 zł

O społeczną funkcję ekonomii Kwestia ludzkiej godności

Ta błyskotliwa praca, skupiająca się w szczególności na Brazylii, przedstawia konkretne rozwiązania pozwalające nam uciec od tragedii głodu pośród obfitości, niewykorzystanych zasobów, ludzi, którzy pozostają bezczynni, podc...
40,63 zł
50,40 zł

Szkoła Zdrowia Michaiła Sowietowa Część 6

Część 6 z serii książek Szkoła Zdrowia Michaiła Sowietowa.Zawiera:- Woda: jakość wody pitnej, uzdatnianie, temperatura spożywania.- Skóra jako system wydalniczy.- Układ oddechowy.- Układ płciowy.- Układ ...
41,29 zł
60,00 zł

Szkoła gry na akordeonie guzikowym

Podręcznik opracowany w sposób łatwy i przystępny dla samouków, jest też odpowiedni dla uczniów szkół i ognisk muzycznych. Zawiera szereg etiud i utworów oryginalnych na akordeon, a także transkrypcje najbardziej wart...
36,39 zł
44,90 zł

Ekonomia. Odkrywam, rozumiem, działam

Wesoła encyklopedia ekonomii dla każdego dziecka! Wyrusz w podróż dookoła świata z ekonomią. Poznaj jej historię. Zrozum trudne pojęcia i problemy ekonomiczne. I wreszcie, przejdź do praktyki. Nauczyć się myśleć ekonomicznie! Zero nu...

Recenzje (2):

Pisemne recenzje mogą być dodawane wyłącznie przez klientów zarejestrowanych w sklepie. Na liczbę gwiazdek wyświetlanych przy produkcie składają się również oceny produktów, dodanie których nie wymaga posiadania konta.

Publikujemy wszystkie recenzje produktów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli wiemy, że produkt został zakupiony przez recenzenta, oznaczamy to ikonką

Najnowsze | Najbardziej pomocne

Kilkukrotnie miałam możliwość słuchania wystąpień p.Mrowca na spotkaniach organizowanych przez banki w których pełnił funkcje głównego ekonomisty. Zawsze podobała mi się jasność, klarowność i pewna lekkość - w niczym nie umniejszająca powagi omawianego tematu - jego wystąpień i komentarzy rynkowych. Dlatego szybko sięgnęłam po książkę, bo, po pierwsze - temat mało opisywany w Polsce, a po wtóre - nietypowa obwoluta (jak na pozycje rynkowo-ekonomiczne). Znając pogląd p.Mrowca na nadmierną kreację pieniądza versus sfera gospodarki realnej - pomyślałam że oto jest jej pełną ilustracją: mała karawela po burty naładowana żywym złotem kontra chiński statek zbudowany tylko po to by potwierdzić cesarską potęgę i chwałę, lecz niezdatny do pełnomorskiej żeglugi...
Zachęcona opakowaniem poszłam dalej w lekturze. Nie zawiodłam się - rys historyczny ASE, główne tezy - ten rozdział dał uporządkowaną podstawę do zrozumienia linii dalszej analizy. Przyznaję jednak, że najbardziej mnie wciągnęła część opisująca genezę i strukturę japońskiego modelu gospodarczego. Autor sięgnął w nim nie tylko po opis określonych zdarzeń i faktów, ale starał się pokazać te zjawiska w szerszym tle - jako wynik kultury i tradycji diametralnie różnej od kultury europejskiej. Bo nie da się zrozumieć systemu stworzonego w Japonii bez pewnej znajomości jej wielkowiekowej historii społecznej. Tu kolejnym smaczkiem dla mnie było zacytowanie jako źródła bibliograficznego książki T.Terzianiego (w objaśnieniu roli organizacji yakuza w systemie społeczno - gospodarczym Japonii ;-). I na koniec - rozdział "o pieniądzu od Arystotelesa do Greenspana" (tytuł mój własny - w oryginale jest "Japoński test granicznej możliwości").
Reasumując: ciekawa, bogata i świetna w czytaniu (co w przypadku pozycji ekonomicznych nie jest standardem) lektura.

Ocena: 

Nie chcę być złośliwy, ale jak w spisie treści książki napisanej przez tak zacnego ekonomistę czytam o "genezie powstania", to jakoś przestaje mieć ochotę na dalszą lekturę. Poza tym tzw. ekonomia austriacka zajmuje się głównie objaśnianiem różnych ekonomicznych zjawisk, natomiast - z tego co wiem - nigdy nie została zastosowana w praktyce (jako całościowy system). Gdyby do tego doszło moglibyśmy mieć jakieś pojęcie o jej praktycznej wartości. A tak, nawet jeśli wyjaśnimy kolejne ekonomiczne zjawisko, to co z tego? Japonia zastosuje się do rad Misesa i Hayeka? Oceny nie powinienem wstawiać, bo książki nie czytałem, ale bez niej nie "przejdzie" mój wpis nazywany "recenzją". Wstawiam więc 3 gwizdki.

Ocena: