MENU

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

(Twarda)
4.80  [ 19 ocen ]
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły »
Cena katalogowa: 49,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 35,10 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

43,61
Dodaj do schowka
Dostępność: w magazynie
Duża liczba
Dostawa i płatność
Termin wysyłki
- Zamów z DPD (kurier lub punkty) do 19:30, a Twoją paczkę wysyłamy jeszcze dziś i dostarczymy jutro!
- Dotyczy dni roboczych (poniedziałek-piątek, z bez dni wolnych od pracy) oraz towarów dostępnych w magazynie.
- Pozostałe zamówienia realizujemy w terminie deklarowanym na stronie produktu.
- Czas oczekiwania na zamówienie = wysyłka + dostawa przez przewoźnika.
Dostawa i płatność
- Paczki dostarczamy wyłącznie na terenie Polski; od 249 zł dostawa GRATIS!
- Dla zamówień o wartości powyżej 500 zł wyłącznie płatność elektroniczna.


Przedpłata (Przelewy24)
do 249 zł
od 249 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
12,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w punktach DPD
10,99 zł
0 zł
1 dzień
- InPost Paczkomaty 24/7
13,99 zł
0 zł
1 dzień
- ORLEN Paczka
9,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
10,99 zł
0 zł
2 dni
- Pocztex
11,99 zł
0 zł
2 dni
- Odbiór w księgarni PWN
0 zł
0 zł
2-3 dni

Pobranie
do 249 zł
od 249 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
16,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
14,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Pocztex
15,99 zł
0 zł
2 dni
Zarezerwuj i odbierz w księgarni stacjonarnej PWN

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Ale dziwacto!
Czy to już skończone?
A może wisi do góry nogami?
Czemu to takie nieostre?
Kim są ludzie na obrazie?
Po co te wszystkie owoce?
Czy artyści ściągają od siebie?
Dlaczego w galerii muszę być cicho?
Czy aby oglądać obrazy, trzeba być mądrym?
Moja młodsza siostra namalowałaby to lepiej!


Czy te wypowiedzi wydają się Wam znajome? Intrygujące? A może podchwytliwe lub po prostu zabawne? Albo wręcz paradoksalne! Jakiekolwiek skojarzenia i emocje wywołują, w pełni odpowiadają charakterowi książki Dlaczego sztuka pełna jest golasów? I inne ważne pytania. Głębokie i szczere zainteresowanie, jakie dzieci, najmłodsi odbiorcy kultury, żywią dla dzieł sztuki, dostarczyło Susie Hodge bodźca do stworzenia tego tomu. Autorka – historyk sztuki, artystka i wykładowczyni – od lat popularyzuje wiedzę o artystach i ich dziełach, od malowideł zdobiących egipskie grobowce po współczesny design. Doskonale wie, że nawet kilkulatka można oswoić z arcydziełem. Dzięki kreatywnemu podejściu potrafi zaangażować małego czytelnika i sprowokować go, a zarazem ośmielić do stawiania pytań i samodzielnego rozumienia obrazów, rzeźb, instalacji czy abstrakcyjnych wzorów sztuki aborygeńskiej. I choć w tradycyjnych syntezach o największą uwagę czytelników ubiegają się dzieła sztuki dawnej, wielkim atutem książki jest to, że uwzględnia także sztukę współczesną. W tomie obejrzymy zarówno malowidła naskalne (petroglify nazywane są tu pieszczotliwie patyczakami!), jak i graffiti Banksy’ego. Autorka nie ogranicza się przy tym do opowiadania o nastroju czy wymowie dzieł, o ich orientacji stylistycznej, ale skupia się również na technice ich wykonania oraz na tym, jak odebrała je współczesna publiczność. Uczy także tego, że obraz zawsze opowiada o czyimś życiu oraz o epoce, w której powstał. Susie Hodge angażuje małych czytelników w swoją opowieść, stawiając ich nie tylko w pozycji odbiorcy, lecz także nadawcy: „Jak się czujecie, gdy patrzycie na ten obraz Bridget Riley? Czy on się rusza, czy może wy?”, „Jak sądzicie, o czym myśli tak kobieta?”, „Jeżeli obraz nie ma przedstawiać niczego konkretnego, to czy ma on w ogóle górę i dół”, „Czy możecie sobie wyobrazić, jak ten obraz mógłby brzmieć?”.



Sztuka jest rzeczą wielką, a przy tym bardzo skomplikowaną. A czasami panuje w niej zwyczajny bałagan! Autorka próbuje pomóc dziecku odnaleźć porządek w chaosie nazwisk, epok, technik i konwencji. Podzieliła książkę na dwadzieścia dwa rozdziały tematyczne, z których każdy poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu. Autorka objaśnia między innymi, jak zmieniały się kanony piękna, a wraz z nimi poczucie estetyki; jak artyści radzili sobie z przedstawianiem perspektywy; w jaki sposób dzieła malarskie opowiadają historie i jak w sztukach wizualnych można przedstawić upływ czasu. Mały odbiorca dowiaduje się, czym jest portret i co widz może z niego wyczytać, co to znaczy, że dzieło jest realistyczne, czym jest martwa natura, jaka jest rola sztuki współcześnie, a jak wyglądała ona w przeszłości. Dzięki przejrzystej kompozycji, bazującej na zestawieniach dzieł sztuki z różnych epok: Vermeera obok Warhola, Fridy obok mistrzów sztuki średniowiecznej, książka doskonale pokazuje, na czym polegają zmiany w sposobie przedstawiania, a jednocześnie podkreśla ciągłość kluczowych wątków w sztuce. I tak na przykład autorka przedstawia problem ostrości i nieostrości, prowadząc czytelnika od dzieł impresjonistów, stosujących szybkie i niedokładne pociągnięcia pędzla, przez Burzę śnieżną Williama Turnera, namalowaną za pomocą grubych warstw farby i chaotycznych plam, do ostrych jak brzytwa prac malarskich naśladujących realizm fotografii.



Główną ideą książki jest przyjazne, a zarazem ambitne wprowadzenie najmłodszych w świat sztuki. Susie Hodge kieruje do dzieci ogromną porcję wiedzy, ale robi to w sposób przystępny i zabawny, biorąc pod uwagę ich kompetencje kulturowe. Książkę można traktować jako doskonałą inspirację do pracy z dzieckiem – i z jego wyobraźnią. Warzywno-owocowy portret à la Giuseppe Arcimboldo? Ściana w kropki na wzór Yaoi Kusamy? Barwny obraz namalowany za pomocą smarftona? Dlaczego nie! Próbujcie, bawcie się i eksperymentujcie. Dlaczego sztuka pełna jest golasów? I inne ważne pytania to wspaniała inspiracja dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, co mają nam do powiedzenia twórcy i ich dzieła: od migotliwych plam koloru u impresjonistów do stosu cukierków zawiniętych w sreberka, który też może być prawdziwym majstersztykiem!

Tekst pierwotnie ukazał się w „Baby Junior” z dodatkiem specjalnym „Twój Junior”, nr 4/2016


Książka stanowi przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Książka odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące praw, którymi rządzi się sztuka. Objaśnia terminy z historii sztuki w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Prezentuje sztukę w ujęciu problemowym: od malowideł naskalnych do kubizmu, od renesansu do sztuki współczesnej. Książka jest przeznaczona także dla rodziców chcących obudzić w dziecku zainteresowanie tematyką sztuki, poszukujących pomocy dydaktycznych. Ponadto skorzystają z niej nauczyciele przedmiotów, takich jak plastyka czy historia sztuki w szkołach podstawowych i gimnazjach.

  • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
    Sposoby i terminy dostawy:
    • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
    • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
    • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
    • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
    • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
    • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
    Ważne informacje:
    Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
    • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
    • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
    • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
    • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
    • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
    • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

116,37 zł
179,00 zł

Sztuka i architektura islamu 1250-1800

Bogato ilustrowana i znakomicie udokumentowana książka przedstawia architekturę, sztukę książki i rzemiosło artystyczne w poszczególnych regionach świata islamu od Andaluzji i Maroka, przez Afrykę Północną, Arabię, Bliski Wschód, T...
14,43 zł
21,99 zł

Kosmos to nie jest miejsce dla poważnych ludzi

Hugo House to facet twardo stąpający i po Ziemi, i po obcych planetach. Z zawodu kulturoznawca, zatrudniony w jednej z super ważnych rządowych instytucji, regularnie odwiedza odległe galaktyki, badając obyczaje zamieszkujących tam cywilizacji. Układ Sł...
23,03 zł
32,99 zł

Gdzie jest twoja siostra?

Haniu, stój! Dołącz do zwariowanego pościgu za dziewczynką zagubioną w centrum handlowym! Czy potrafisz odnaleźć ją na każdej z pełnych zabawnych szczegółów ilustracji tej książki? Oryginalny picturebook, utrzymany w palecie czterech barw, autorstwa ws...
31,16 zł
42,90 zł

Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj

Mery Spolsky zwykle pisze teksty, zamienia je w piosenki i prowokuje… głównie do myślenia. Tym razem jednak forma piosenek okazała się dla niej za ciasna i jedna z najoryginalniejszych artystek i tekściarek na polskiej scenie muzycznej po...
7,76 zł
12,00 zł

Czym jest... piękno

Czym jest… piękno Ta wyjątkowa książka stara się zachęcić małych chrześcijan do refleksji nad tak bardzo ważną wartością, jaką jest piękno. Pragniemy wspólnie zadać sobie to pytanie i pragniemy wytrwale szukać na nie odpowiedzi. ...
29,75 zł
44,90 zł

Dlaczego się szczepimy?

Wydawałoby się, że po ponad dwóch wiekach stosowania szczepionek, można stwierdzić bez żadnych wątpliwości, jakim są znakomitym orężem w walce z chorobami. Niestety rosnące w siłę ruchy antyszczepionkowe z uporem i bezwzględnie próbują zd...
44,39 zł
58,90 zł

Sztuka uwodzenia

Codzienność – to proza życia – wielu z Nas nie wystarcza, by czuć się w pełni szczęśliwym.Skoro tak, sięgamy po to, co można. Nie rzadko los śle Nam uśmiech – świata erotyki w ponętnych barwach jego doznań. Gdy jest nam przyjazn...
20,93 zł
29,99 zł

Co i jak? Dlaczego słońce świeci?

Czym jest słońce? Z czego się składa? Gdzie leży? Jak bardzo jest gorące? Książka popularnonaukowa dla najmłodszych. Czytelnicy znajdą w niej odpowiedzi na (prawie) wszystkie pytania dotyczące słońca. A co najważniejsze - wszystko napisane językiem zro...
26,44 zł
39,90 zł

Odwaga bycia nielubianym

Ciesząca się w Azji ogromną popularnością książka Odwaga bycia nielubianym, która rozeszła się w ponad trzech milionach egzemplarzy, pokazuje, jak stać się człowiekiem, jakim naprawdę chcesz być. Oparta na motywach teorii Alfreda Adlera - obok F...

Recenzje (3):

Pisemne recenzje mogą być dodawane wyłącznie przez klientów zarejestrowanych w sklepie. Na liczbę gwiazdek wyświetlanych przy produkcie składają się również oceny produktów, dodanie których nie wymaga posiadania konta.

Publikujemy wszystkie recenzje produktów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli wiemy, że produkt został zakupiony przez recenzenta, oznaczamy to ikonką

Najnowsze | Najbardziej pomocne

Książka Dlaczego sztuka pełna jest golasów? została napisana językiem dzieci, o czym świadczy już tytuł. Znalazło się w niej kilkanaście pytań, które mogłoby zadać dziecko, patrząc na dzieła sztuki: czemu tyle golasów? ale co to jest? czy aby na pewno to już skończone? – i wiele innych. Odpowiedzi utrzymane są w podobnym stylu, jak pytania. Są proste, by trafiły do maluchów, ale jednocześnie niezbyt rozwinięte, prowokujące do dyskusji, wymiany spostrzeżeń. Można powiedzieć, że ta książka odpowiada na sporo pytań, ale rodzi ich równie wiele, więc jeśli chcecie zainteresować swoje dziecko sztuką, sprawić, by zastanawiało się nad tym, co widzi, to idealna pozycja.
Książka ma duży format i grubą oprawę, a w środku znajduje się niemal sto reprodukcji najbardziej znanych obrazów. Reprodukcje są bardzo dobrej jakości, kompozycja książki przejrzysta. Tekstu na stronach jest niewiele, akurat tyle, żeby utrzymać zainteresowanie mniejszego dziecka. Dodatkowo przez całą książkę towarzyszy nam dwójka uroczych postaci, chłopczyk i dziewczynka, którzy w zależności od poruszonego tematu są przedstawiani w odpowiedni sposób (można ich też dostrzec na okładce).

Autorka prezentuje cały przekrój dzieł – od malowideł naskalnych, przez takich klasyków, jak van Gogh czy Vermeer, po pop art i prowokacyjne instalacje artystyczne. Nie zabrakło odpowiedzi na pytania o sztukę abstrakcyjną czy wyjaśniania w przystępny sposób terminów z zakresu historii literatury (ale nie tylko). Autorka nie skupiła się jednak na samym przybliżeniu zagadnień ściśle związanych ze sztuką – pojawiły się też pytania i odpowiedzi dotyczące kwestii odbioru dzieł, typu: czy aby oglądać obrazy trzeba być mądrym i dlaczego w galerii powinno się być cicho. Książka będzie też zatem doskonałym przygotowaniem do wizyty w muzeum – nie tylko wzbudzi w dziecku zainteresowanie sztuką, lecz także uświadomi mu, że najlepiej podziwia się ją w ciszy.

Polecam wszystkich rodzicom, którzy chcieliby obudzić w swoich pociechach wrażliwość na sztukę. Starsze dzieci mogą czytać tę książkę samodzielnie, młodsze – z rodzicami. Znajduje się tu sporo ciekawostek, które przykują zainteresowanie zarówno rodzica, jak i dziecka, więc nuda nie grozi w trakcie lektury żadnemu z nich. Przeczytajcie!

Ocena: 

Książka, którą Wam dziś polecam nie jest wielką encyklopedią, choć wiedzy w niej jest całkiem sporo. Nie jest to poradnik czy leksykon, który omawia nam szczegółowo ten temat. To po prostu fajna lektura, której zadaniem jest zainteresowanie czytelnika sztuką. I powiem Wam, że świetnie jej to wychodzi. Dzięki tej książce dostrzegamy szczegóły dotąd dla nas niewidoczne. Zwracamy uwagę na elementy, które wcześniej były dla nas mało ważne. Dzięki niej poznajemy style i metody tworzenia. Podoba mi się to bardzo. Zresztą nie tylko mnie, bo moje dziewczyny także chętnie do tej książki zaglądają. I choć Natalka niewiele z niej rozumie, tak Alicja sporo się z niej uczy. I teraz zasypuje nas milionami pytań, na które wspólnie szukamy odpowiedzi :)

Ocena: 

„Dlaczego sztuka jest pełna golasów?” to bogato ilustrowany album dla czytelnika w każdym wieku. Przede wszystkim jest on adresowany do najmłodszych, ale dorośli też mogą po niego sięgnąć, by przypomnieć sobie wiele informacji na temat malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i innych dziedzin. Przy okazji ma się okazję poznać różne ciekawostki na temat sztuk pięknych, o których wcześniej się nie słyszało, gdyż książka obfituje w anegdoty.

Susie Hodge pisze ciekawie, jasno, przejrzyście, odwołując się do najbardziej znanych dzieł i do obrazów czy rzeźb mniej popularnych. Na wybranych przykładach pokazuje młodym czytelnikom, jak obcować ze sztuką, jak ją polubić, jak odczytywać. Od razu przekonuje, że nie trzeba być wybitnym znawcą czy badaczem, by móc czerpać przyjemność i korzyści z obcowania ze sztuką.

W książce odnajdujemy przykłady z różnych epok, różnych nurtów i kierunków. Obok dzieł poważnych mamy okazję poznać np. rzeźby użytkowe - przykładem jest „Golem” Niki de Saint Phalle, który jest artystyczną instalacją i jednocześnie… gigantyczną zjeżdżalnią dla dzieci.

Album jest niezwykle barwny, bogaty w ilustracje, po świecie których prowadza nas para sympatycznych ludzików w pasiastych bluzkach.
Autorka nie tylko opisuje świat sztuki, ale zachęca również młodych czytelników do szukania odpowiedzi na zadawane pytania, do kojarzenia i zestawiania różnych dzieł, do szukania nowych interpretacji.
W ciekawy sposób pani Hodge zachęca też do bogacenia ogólnej wiedzy, udowadniając, że przydaje się ona do interpretowania i rozumienia sztuki, zwłaszcza obrazów odwołujących się np. do Biblii, mitologii i innych pełnych symboliki dzieł literackich.

Całość prezentuje się imponująco. Książka wydana jest pięknie, w twardej, kartonowej oprawie, na wysokiej jakości papierze.
Ogląda się ją i czyta z dużą przyjemnością, wiec polecam z czystym sumieniem.
BEATA IGIELSKA

Ocena: