MENU
Władysław Kopaliński

Władysław Kopaliński

Wielostronne dziedzictwo w literaturze i dziennikarstwie 

Poznaj fascynujące życie i wkład Władysława Kopalińskiego, wszechstronnego twórcy w dziedzinie literatury, dziennikarstwa i leksykografii. Urodzony 14 listopada 1907 roku i zmarły 5 października 2007 roku, Kopaliński pozostawił niezatarte piętno na polskiej kulturze i nauce.

Autor i Redaktor

W latach 40. i 50. XX wieku, Kopaliński zachwycał słuchaczy swoimi radiowymi audycjami „Odpowiedzi z różnych szuflad”. W latach 1949–1954 pełnił funkcję redaktora naczelnego, a następnie prezesa w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Później stał się wybitnym współpracownikiem „Życia Warszawy”, gdzie jego cotygodniowy felieton zdobył uznanie, szczególnie za wprowadzenie pojęcia „nastolatki” –  po raz pierwszy w artykule z 2 maja 1959 roku, zatytułowanym „Autentyczny widz”.

Różnorodne Role i Osiągnięcia

Kariera Kopalińskiego obejmowała różnorodne funkcje, w tym członka komitetu redakcyjnego „Pism” autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz korespondenta Polskiej Agencji Prasowej (PAP) w Waszyngtonie w latach 1958– 1960. W 2007 roku poślubił Annę Mysłowską, uznaną tłumaczkę dzieł literackich autorów takich jak Rachel Billington i J.M. Coetzee.

Literacki Dorobek i Rozpoznawalność

Kopaliński był uznanym tłumaczem literatury anglosaskiej, w tym prac Sinclaira Lewisa oraz autorem analiz dzieł literatury klasycznej i współczesnej. Jego trwałe dziedzictwo tkwi w dziełach leksykograficznych i encyklopedycznych, które wzbogaciły krajobraz kulturowy.

Jego wkład został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, takimi jak Nagroda Kulturalna Solidarności, Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku (1985), Nagroda „Problemów” (1985) za wszechstronny wkład w lingwistykę i kulturę, Nagroda Nike Warszawska (1986) za „Słownik mitów i tradycji kultury”, oraz Nagroda Międzynarodowego Kuratorium Książki Dziecięcej IBBY. Jego wybitne osiągnięcia zostały docenione przez Polski Klub PEN, w tym Nagrodę Edytorską (1991) oraz prestiżową Nagrodę Ikara (1996).

Dziedzictwo i Dzieła Literackie

Władysław Kopaliński zmarł w Warszawie w wieku 99 lat. Jego literackie dokonania obejmują szereg porywających prac, takich jak „Księga cytatów z polskiej literatury pięknej od XIV do XX wieku”, „Kot w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy”, „Słownik symboli”, „Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku” i wiele innych. Te prace nadal inspirują i edukują czytelników o języku, kulturze i złożoności ludzkiego istnienia.

Odwiedź księgarnię internetową PWN, aby zgłębić bogate literackie dziedzictwo Władysława Kopalińskiego, pioniera leksykografii, literatury i wglądu kulturowego.


ZAWĘŹ WYNIKI
Znaleziono: 46
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20

Słownik symboli - Outlet

Książka (twarda)
Produkt niedostępny

125 baśni do opowiadania dzieciom

Książka (twarda)
Produkt niedostępny

125 baśni do opowiadania dzieciom

Książka (miękka)
Produkt niedostępny

Od słowa do słowa Leksykon

Książka (miękka)
Produkt niedostępny
Znaleziono: 46
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20