MENU

Literatura religijna

Wielkanoc - książeczki dla dzieci

Poradniki, kuchnia

Obyczaje i tradycje



Piękne i bogate polskie tradycje świąteczne wywodzą się między innymi z kultury szlacheckiej. Jak w majątkach ziemiańskich świętowano Wielkanoc i Boże Narodzenie na przełomie XIX i XX wieku? Ile z tych zwyczajów przetrwało do dziś?

Książki wprowadzają nas w atmosferę najważniejszych i niezwykle barwnych świąt w tradycji katolickiej. Opowiadają o przygotowaniach w kuchni i w salonie, o podróżach do domu na święta, porywają w wir spotkań rodziny i sąsiadów, świątecznych obchodów i karnawałowych zabaw.

Polacy słyną z zamiłowania do świętowania oraz z bogatych obyczajów. Szczególnie warte uwagi są tradycje i zabawy polskiego ziemiaństwa i arystokracji odnoszące się do ważnych dat roku liturgicznego oraz okoliczności życia rodzinnego: śluby, wesela, rozmaite rocznice czy imieniny.

Pasjonujące tradycje karnawałowe z hucznymi balami i zabawami w pałacach, dworach, a przede wszystkim w miejskich salonach obudzą niejedną tęsknotę za przeszłością. Opisy zwyczajów sylwestrowych, noworocznych, a także dożynek czy inauguracji jesiennych polowań oddadzą zatracony dziś, a wyjątkowy wówczas charakter świąt istniejących współcześnie.

Historia życia codziennego

Święta, Zwyczaje i obrzędy