Darmowa dostawa już od 79zł! Zobacz więcej

Andriej Amalrik - rosyjski dysydent

Katarzyna Duda

Chwilowo niedostępny

Ostatnie sztuki
Ładowanie...

Szczegóły produktu

Data wydania
1 sty 2010
Format pliku
eBook (pdf)
Autor/Redaktor
Katarzyna Duda

Andriej Amalrik - rosyjski dysydent

Andriej Amalrik – przedstawiciel trzeciej fali emigracji rosyjskiej XX wieku, aktywny uczestnik ruchu dysydenckiego. Jego utwory, choç przetłumaczone na wiele języków świata, nie doczekały się dotychczas pełnego opracowania. Autorka monografii dokonuje zatem próby analizy i interpretacji memuarystyki Amalrika, jego – mieszczących się w ramach teatru absurdu – sztuk scenicznych oraz publicystyki.

Książka Katarzyny Dudy jest dziełem pionierskim, nikt bowiem nie napisał dotąd kompletnej monografii Andrieja Amalrika – niezwykle ważnej postaci kultury rosyjskiej XX wieku. (...) Mamy w monografii wiele znakomitych analiz i interpretacji, bardzo subtelnych i celnych. Autorka z równą swobodą omawia zarówno walory artystyczne tekstów, jak i ich treść.

Z recenzji prof. dra hab. Lucjana Suchanka

Katarzyna Duda – profesor UJ, dr hab., członek Komisji Kultury Słowian PAU. Pracuje w Katedrze Rosyjskiej Kultury Nowożytnej w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Autorka monografii: Antyutopia w literaturze rosyjskiej XX wieku (1995), Wiara i naród. Twórczość Władimira Maksimowa (2001), a także artykułów dotyczących emigracji rosyjskiej XX wieku, kultury rosyjskiej czasów radzieckich oraz najnowszych tendencji w literaturze i kulturze rosyjskiej.

Spis treści

Wstęp – Wolny człowiek w zniewolonym kraju 7 Rozdział I – Rosyjski teatr absurdu i absurdalna rzeczywistość radziecka (twórczość dramaturgiczna Andrieja Amalrika) 57 Rozdział II – Koniec Imperium. Profetyczna analiza przyczyn upadku ZSRR Czy Związek Sowiecki przetrwa do roku 1984? 107 Rozdział III – Więzienie i zesłanie Niechciana podróż na Syberię 143 Rozdział IV – Od zniewolenia do wolności wewnętrznej Notatki dysydenta 193 Zakończenie – Między radziecką utopią a ułudą Zachodu(publicystyka Andrieja Amalrika) 269 Bibliografia 309 Summary 329 Indeks nazwisk 333

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego wydawnictwa
Mrok jest miejscem
26,67 zł -30%
38,10 zł Cena okładkowa
38,10 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Kategoryzacja kwantytatywna w języku japońskim
32,19 zł -30%
45,99 zł Cena okładkowa
45,99 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Lautsubstitutionen in den lexikalischen Entlehnungen aus dem Deutschen ins Polnische
27,93 zł -30%
39,90 zł Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Różne głosy
27,93 zł -30%
39,90 zł Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Promocja małej i średniej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej
24,85 zł -30%
35,50 zł Cena okładkowa
35,50 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców
31,79 zł -35%
48,90 zł Cena okładkowa
48,90 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Mniejszości narodowe, etniczne i religijne w przekazie mediów
27,93 zł -30%
39,90 zł Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Rozwój dziecka w przedszkolu. Stymulujące wartości wybranych systemów edukacyjnych
25,13 zł -30%
35,90 zł Cena okładkowa
35,90 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Zasoby zdrowotne młodzieży gimnazjalnej w kontekście ekosystemu szkoły
25,94 zł -35%
39,90 zł Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Jaka informacja? Rzecz o percepcji fotografii dziennikarskiej
24,26 zł -30%
34,65 zł Cena okładkowa
34,65 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Andriej Amalrik – odwaga i absurd w rosyjskim dyskursie oporu

Poznaj niezwykłą postać Andrieja Amalrika, rosyjskiego dysydenta i twórcy, którego życie i twórczość stanowią ważny głos w historii XX wieku. Ta monografia autorstwa Katarzyny Dudy to pierwsza pełna analiza jego memuarystyki, sztuk scenicznych oraz publicystyki, ukazując głębię jego działań i artystycznego wyrazu. Zapraszamy do odkrywania dzieła, które rzuca nowe światło na kulturę i opór rosyjskiej emigracji, a także na odwagę jednostki w obliczu totalitaryzmu.

  1. Eseje o Szekspirze: Ta wyjątkowa publikacja to zbiór esejów napisanych przez eksperta znającego dzieła Szekspira od podszewki. Książka zachęca do głębszego poznania twórczości wielkiego dramatopisarza i propagowania jego kultury w Polsce, nawet wśród szerokiej publiczności.
  2. Odkodowana bliskość: To fascynująca porównawcza interpretacja powieści z Polski i Hiszpanii po 1989 roku, oparta na analizie tekstów pięciu wybitnych autorów. Idealna dla miłośników literatury porównawczej i kulturoznawstwa, poszukujących głębokich refleksji nad współczesną literaturą.
  3. Deportowani z życia: Książka rzuca światło na literackie głosy tych, których życie zostało wyparte przez kolonializm i niewolnictwo. Przeplatają się w niej historie Indian, niewolników i kobiet, tworząc poruszającą opowieść o doświadczeniach wykluczonych.
  4. Tożsamość Słowian zachodnich i południowych w świetle XX-wiecznych dys: Kontynuacja badań nad słowiańską tożsamością, uzupełniająca wcześniejsze analizy o nowe zjawiska. To lektura dla naukowców i pasjonatów, którzy chcą zgłębić rozmaite aspekty słowiańskiej kultury i tożsamości.
  5. Między historią a pamięcią. Antologia: Antologia tekstów Aleidy Assmann, wybitnej badaczki pamięci, która analizuje przemiany pamięci Europy Środkowo-Wschodniej. To fascynująca podróż od teorii do studiów przypadków, idealna dla zainteresowanych historią i kulturą.
  6. Między Wilnem, Uralem i Petersburgiem: Ta książka zabiera czytelnika w podróż śladami ludzi związanych z dawnym Uniwersytetem Wileńskim. Autorka ukazuje różnorodność epoki i jej wpływ na kulturę, oferując interesujące spojrzenie na historię i literaturę.
  7. Nasz obcy poeta.: To szczegółowe opracowanie sporu litewskiego o Mickiewicza, które ukazuje napięcia kulturowe i tożsamościowe na Litwie. Idealne dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak twórczość poety była postrzegana w różnych środowiskach.
  8. „Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna”: Zbiór szkiców analizujących relacje polsko-portugalskie przez pryzmat literatury, kultury i sztuki. To fascynująca opowieść o zbliżaniu odległych kultur, pełna ciekawych kontekstów i wspólnych odniesień.
  9. Włosko-polskie pogranicze literackie za panowania Stanisława Augusta: Analiza relacji kulturowych między Polską a Włochami w czasach Stanisława Augusta, z naciskiem na opery, powieści i teksty prawniczo-filozoficzne. Fascynujące spojrzenie na wpływy i wymianę kulturową w XVIII wieku.
  10. Dla pożytku i przyjemności. Rosyjska podróż sentymentalna przełomu XVI: Kompleksowa monografia rosyjskiej prozy sentymentalnej z XVIII i XIX wieku, ukazująca bogactwo i różnorodność tego nurtu. Idealna dla miłośników literatury i historii kultury Rosji.
Andriej Amalrik - rosyjski dysydent

Andriej Amalrik - rosyjski dysydent