Badanie kultury Elementy teorii antropologicznej Kontynuacje
Doskonały wybór tekstów po raz pierwszy tłumaczonych na język polski!
Część druga świetnie przyjętej przez czytelników antologii tekstów pod redakcją Mariana Kempnego i Ewy Nowiskiej. Prezentuje najważniejsze zjawiska intelektualne z zakresu współczesnej antropologii. Podobnie jak w pierwszej części, prezentowane teksty zostały ułożone w 5 działów odpowiadających najważniejszym kierunkom zainteresowań teoretycznych i przedmiotowych antropologii.
Książka prezentuje:
- przeobrażenia w obrębie antropologicznego dyskursu wokół pojęcia "kultura";
- teoretyczne dylematy i metodologiczne wyzwania współczesnej antropologii;
- przemiany współczesnego świata i związane z tym problemy tożsamości i różnic kulturowych;
- kulturowe mechanizmy różnicowania i ekskluzji w interpretacji klasyków antropologii.
Poprzedzone wprowadzeniem Mariana Kempnego i Ewy Nowickiej teksty wybitnych współczesnych antropologów: Fredrika Bartha, André Béteille, Aletty Biersack, Jamesa Clifforda, Louisa Dumonta, Clifforda Geertza, Warda H. Goodenougha, Akhila Gupty i Jamesa Fergusona, Ulfa Hannerza, Kirsten Hastrup, Deana MacCannella, George'a E. Marcusa, Henrietty L. Moore, Sherry B. Ortner, Davida M. Schneidera, Melforda E. Spiro, Stanleya J. Tambiaha i Victora W. Turnera.
Lektura obowiązkowa dla studentów etnologii, kulturoznawstwa, socjologii i nauk społecznych, a także dla wszystkich zainteresowanych najnowszymi tendencjami i badaniami współczesnej antropologii.
Partner:

Teksty te, szeroko dyskutowane w nauce zachodniej, jak dotąd nie były tłumaczone na język polski, co w dużym stopniu ograniczało ich oddziaływanie. ... Gwarancją jakości, poziomu dyskusji są autorzy zamieszczonych artykułów, którzy należą do najczęściej cytowanych w naukach społecznych (wg danych Indeksu Cytatów Nauk Społecznych, Social Science Citation Index). W mojej opinii jest to najlepszy zbiór tego typu w historii nauk humanistycznych i społecznych, jaki ukazał się w naszym kraju.Obie części stanowią uzupełniającą się całość i nie ma sposobu na oszacowanie, która z nich zawiera teksty ważniejsze, silniej oddziaływujące na współczesne badania społeczne, bowiem pod tym względem są to teksty równe. Z pewnością ci, którzy zapoznali się z częścią pierwszą, sięgną po drugą, dopiero bowiem w całości pokrywają one całe spektrum zainteresowań współczesnej humanistyki.
dr Marcin Brocki,
Uniwersytet Wrocławski
Mamy tutaj zarówno fragmenty książek koryfeuszy tej dyscypliny wiedzy (Geertz, Turner, Hannerz, Barth, Dumont), eseje badaczy średniego pokolenia (Clifford, Ortner, Hastrup) oraz rozważania sytuujące się na styku antropologii i studiów kolonialnych (Gupta, Ferguson). Jeśli uwzględni się omawianą książkę całościowo, a więc oba tomy, otrzymujemy w efekcie trudne do przecenienia kompendium wiedzy.
prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta,
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie
W drugim tomie, podobnie jak i w pierwszym, warta podkreślenia jest staranność edytorska wydawnictwa, obszerna bibliografia, noty o autorach tekstów zamieszczonych w zbiorze, dokładne noty bibliograficzne odnośnie prezentowanych tekstów, a także indeks osób. Redaktorom tego wydawnictwa należą się słowa najwyższego uznania.
mgr Anna Karnat-Napieracz,
Uniwersytet Jagielloński
Jak piszą redaktorzy: W wyborze tekstów kierowaliśmy się z jednej strony istotnością, miejscem pracy w antropologicznych debatach ostatnich dekad, z drugiej zaś kryterium praktycznym, użytecznością dydaktyczną konkretnego materiału i właśnie to drugie kryterium zostało zrealizowane w pełni. Obydwa tomy są użyteczne w nauczaniu antropologii społecznej i uzyskują wysoką oceną zarówno wśród nauczycieli jak i studentów.Czytelnik polski ma wreszcie możliwość zapoznania się w rodzimym języku z ważnymi publikacjami w zakresie antropologii społecznej. A zatem, należy docenić i wyróżnić wysiłek Redaktorów, Tłumaczy i PWN-u, i życzyć jak najwięcej takich publikacji.
prof. dr hab. Mariola Flis,
Uniwersytet Jagielloński
Drugi wybór tekstów antropologicznych pt. Badanie kultury. Elementy teorii antropologicznej. Kontynuacje dokonany przez Mariana Kempnego i Ewę Nowicką przynosi kolejną porcję intelektualnych wyzwań. Wyzwań, z jakimi należy się zmierzyć studiując antropologię kultury, czy to jako przedmiot główny studiów, czy też jako kurs przedmiotowy w obrębie studiów pokrewnych antropologii dyscyplin, jak np. socjologia.Wybrane przed redaktorów tomu teksty prezentują albo najbardziej aktualny stan wiedzy albo też są rozprawami już klasycznymi (choć i tak przynależnymi do ostatnich kilkudziesięcioleci historii antropologii). Takie zestawienie nie przeszkadza, a wręcz pokazuje zmiany jakie na przestrzeni ostatnich 20-30 lat zaszły w sposobie antropologicznej prezentacji zjawisk kulturowych.
dr Krzysztof Bierwiaczonek,
Uniwersytet Śląski
Na uwagę zasługuje fakt, że każdy z zamieszczonych w antologii tekstów miał swego redaktora naukowego, niewątpliwie wpływa to na - wysoką moim zdaniem - jakość pracy translatorskiej.
dr Krzysztof Łęcki,
Uniwersytet Śląski