MENU

Bibliotekarz 7-8/2016

(ePrasa)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2016

  • Redakcja naukowa: Elżbieta Stefańczyk

  • Wydawca: SBP

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 30,00 zł
28,50
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Bibliotekarz 7-8/2016

Wakacyjny numer „Bibliotekarza”.
Dział „Artykuły” rozpoczyna tekst Bolesława Howorki omawiający okoliczności powstania i uchwalenia „pierwszej ustawy o bibliotekach” – Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 17 kwietnia 1946 r. Ten ważny akt prawny realizował postulaty bibliotekarzy i wieńczył ich wieloletnie wysiłki związane z przygotowaniem i wprowadzeniem w życie pierwszej polskiej ustawy o bibliotekach. W kolejnym artykule Maria Garczyńska prezentuje dwa interesujące portale LibraryThing i BiblioNETka. Oba są bardzo ważnym narzędziem komunikacji dla czytelników poszukujących informacji o ciekawych i dobrych książkach. W następnym artykule Alicja Sobańska omawia wyemitowane w latach 2010-2015 audycje radiowe poświęcone tematyce bibliotek. Autorka zastanawia się nad atrakcyjnością współczesnych bibliotek w Polsce jako tematu ciekawych audycji radiowych. Artur Nowakowski, autor ostatniego tekstu w części artykułowej, przedstawia twórczość literacką Edmunda Niziurskiego poprzez prace wielu ilustratorów jego książek wydanych w Polsce i zagranicą.

W numerze wakacyjnym zamieszczamy wywiad z Martą Kryś, zwyciężczynią VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2015. W rozmowie z laureatką, kierownikiem Działu Instrukcyjno-Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, poznajemy sylwetkę Bibliotekarza Roku, codzienną pracę, realizowane projekty oraz plany i marzenia związane zarówno z pracą, jak i osobistym życiem.

W dziale „Wspomnienia” publikujemy tekst poświęcony profesor Jadwidze Kołodziejskiej, wieloletniej kierowniczce Instytutu Książki i Czytelnictwa w Bibliotece Narodowej, wybitnemu naukowcowi, cenionej autorce rozpraw o współczesnych problemach i dylematach bibliotekarskich i czytelniczych.

W dziale „Z bibliotek” prezentujemy dwa teksty odnoszące się do wydarzeń tegorocznego, już XIII Tygodnia Bibliotek. Pierwszy z nich Tydzień Bibliotek 2016 omawia założenia tegorocznego tygodnia, który odbywał się pod hasłem „Biblioteka inspiruje” oraz jego przebieg w kraju. Drugi natomiast zapoznaje z aktywnością Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, prowadzoną w mieście i placówce w ramach Tygodnia Bibliotek. Kolejny, omawia wyniki konkursu literackiego „O Laur Dziewina”, prowadzonego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach od 9 lat. Dołączamy do niego pierwszą nagrodę w konkursie, pracę Krzysztofa Martwickiego.

W dziale „Sprawozdania i relacje” przedstawiamy relację z 7. Warszawskich Targów Książki.

W dziale „Prawo biblioteczne” Rafał Golat omawia wybrane aspekty formalno-prawne regulaminu biblioteki, który jest jednym z podstawowych aktów prawnych, określających działalność każdej biblioteki.

Wakacyjny numer „Bibliotekarza” uzupełniają stałe działy „Przegląd piśmiennictwa”, „Z życia SBP”, „W kilku słowach”, a także „Postaktualia”.

Zapraszamy do przysyłania tekstów, zgłaszania zagadnień.

Nie zapominajmy o lekturze latem,
Redakcja „Bibliotekarza”

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
OD REDAKTORA (Elżbieta Stefańczyk)

ARTYKUŁY
Bolesław Howorka: Przed kolejną rocznicą uchwalenia dekretu… 
Maria Garczyńska: Portale społecznościowe dla miłośników książek 
Alicja Sobańska: Biblioteka – temat ciekawy dla radiowca
Artur Nowakowski: Niziurski ilustrowany 

WYWIADY
Rozmowa z Martą Kryś – Bibliotekarzem Roku 2015 (Marzena Przybysz)

WSPOMNIENIA
Profesor Jadwiga Kołodziejska 

Z BIBLIOTEK 
Małgorzata Dargiel-Kowalska: Tydzień Bibliotek 2016
Karolina Doliba: Inspirujący Tydzień Bibliotek 
Maria Wasik: Zatrzymać (nie)ulotne… chwile 
Krzysztof Martwicki – Bibliotekarz 

SPRAWOZDANIA I RELACJE 
Do za(czyt@nia) jeden krok! (Przemysław Kasperkiewicz)

PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA
Paul Ladewig: Katechizm biblioteki (Barbara Pytlos)

PRAWO BIBLIOTECZNE
Regulamin biblioteki (wybrane aspekty formalno-prawne) (Rafał Golat)

Z ŻAŁOBNEJ KARTY
Irena Żak (Marek Dubiński)

Z ŻYCIA SBP 
Wsparcie działań archiwalnych SBP • Złoty Krzyż Zasługi dla Mirosławy Majewskiej • Konferencja dla bibliotekarzy i miłośników książek na tegorocznych WTK • Posiedzenia Prezydium i Zarządu Głównego SBP (Marzena Przybysz) 

POSTAKTUALIA (Jacek Wojciechowski)

W KILKU SŁOWACH
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

16,14 zł
16,99 zł

Koński Targ 2/2013

Koński Targ powstał w roku 1996 jako nowatorski kwartalnik zawierający ogłoszenia sprzedaży koni pochodzących od prywatnych hodowców. Od tamtej pory niezmiennie jest jedyną gazetą ogłoszeniową o koniach na polskim rynku.Na przestrzen...
6,18 zł
6,50 zł

Forum nr 13/2016

FORUM to najpopularniejszy dwutygodnik z przedrukami prasy światowej w Polsce. Publikuje świetnie przygotowane tłumaczenia tekstów z takich tytułów jak: Der Spiegel, The Guardian, Die Zeit, El Pais, The New York Times i wielu innych. Tema...
3,42 zł
3,60 zł

Kumpel nr 8 (176)

Ilustrowany DWUTYGODNIK edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci w wieku 6–10 lat. Na rynku od 2004 roku. Zawiera wyłącznie treści bezpieczne dla wieku – laureat Konkursu „Świat przyjazny dziecku”. Pismo myślących dzieciakó...
14,25 zł
15,00 zł

Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny NR 1(8)/2011

Czasopismo jest skierowane do klinicystów, praktyków psychiatrii, psychoterapii, neuropsychiatrii i neuropsychologii. Stworzenie pisma integrującego efekty kliniczne z ich podstawami, a zwłaszcza z podstawami psycho- i neurofizjologicznym...
11,40 zł
12,00 zł

New Eastern Europe 5/2016. Silencing dissent

New Eastern Europe is a new Quarterly magazine dedicated to Central and Eastern European affairs. The magazine is the sister edition of the Polish version Nowa Europa Wschodnia, which has been on the Polish market since 2008. Countries in particular fo...
13,30 zł
14,00 zł

Twórczość 7-8/2020

Najstarsze polskie czasopismo literackie. Powstało w sierpniu 1945 roku w Krakowie. Pismo publikuje poezję, prozę i eseje twórców przede wszystkim polskich, zarówno pisarzy znanych, jak i debiutantów.
15,96 zł
16,80 zł

„Nowa Biblioteka. New Library. Usługi, technologie informacyjne i media” 2016, nr 3 (22)

Praca stanowi dwudziesty drugi numer – ukazującego się od 1998 roku – czasopisma „Nowa Biblioteka. Zeszyty Monograficzne Koła Naukowego Bibliotekoznawców Uniwersytetu Śląskiego”. Periodyk to recenzowany kwartalnik naukowy...
6,18 zł
6,50 zł

Polityka nr 23/2016

POLITYKA to najlepiej sprzedający się tygodnik na polskim rynku, ukazujący się nieprzerwanie od 1957 roku. Tematyka obejmuje bieżące wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne z Polski, Europy i ze świata. Każdy numer to raporty i pogł...
6,18 zł
6,50 zł

Forum nr 23/2016

FORUM to najpopularniejszy dwutygodnik z przedrukami prasy światowej w Polsce. Publikuje świetnie przygotowane tłumaczenia tekstów z takich tytułów jak: Der Spiegel, The Guardian, Die Zeit, El Pais, The New York Times i wielu innych. Tema...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!