Boży bojownicy Trylogia Husycka Tom 2
Rok nastał Pański 1427. Pamiętacie co przyniósł?
Wiosną wonczas, ogłosił papież Marcin V bullę Salvatoris omnium, w której konieczność kolejnej krucjaty przeciw Czechom kacerzom proklamował. W miejsce Orsiniego, który leciwy był i haniebnie nieudolny, obwołał papa Marcin kardynałem i legatem Henryka Beauforta. Beaufort aktywnie bardzo sprawy się ujął. Wnet krucjatę postanowiono, która mieczem i ogniem husyckich apostatów pokarać miała.
Gorące, skwarne było lato roku 1427.
A co, pytacie na to Boży bojownicy?
Cóż, kontynuują oni swoją misję. Po rejzach ich oddziałów pozostają jeno zgliszcza i trupy. Reynevan, medyk z wykształcenia i powołania, bierze udział w krwawych bitwach. Jest wielokrotnie brany w niewolę, ale ze wszystkich opresji wychodzi cało. Z zadziwiającą gorliwością nastają na niego wszyscy: i Inkwizycja, i złowrogi Pomurnik, i pospolici raubritterzy, których nikt nie przekona, że Reynevan nie miał nic wspólnego z napadem na wiozącego znaczną sumę pieniędzy poborcę podatków. A także wyjątkowo nań zawzięty Jan von Biberstein, pan na zamku Stolz, obwiniający Reynevana o zniewolenie jego córki. Pan Jan obiecuje, że napcha gwałciciela prochem i wystrzeli w powietrze.
U boku Bożych bojowników Reynevan walczy za prawdziwą wiarę, mści się za doznane krzywdy, i odnajduje wreszcie miłość swego życia.
Andrzej Sapkowski
Polski pisarz fantasy urodzony w 1948 roku w Łodzi, w której mieszka do dzisiaj. Od 2008 roku jest honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta. Ukończył Uniwersytet Łódzki, z wykształcenia jest ekonomistą.
Swoją karierę literacką rozpoczął jako tłumacz na język polski opowiadania Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha oraz opowiadaniami, które opublikowała na swoich łamach „Fantastyka” – pierwsze pojawiło się w grudniu 1986 roku. Jego saga o wiedźminie uznawana jest za fenomen literatury fantasy lat 90. – poszczególne tomy widnieją na każdej liście najlepiej sprzedawanych książek. Dzisiaj Sapkowski jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki, m.in. na język rosyjski, czeski, niemiecki czy angielski. W 2009 roku przekład Krwi elfów (pierwszy tom sagi o wiedźminie) zdobył nagrodę David Gemmel Award for Fantasy.
Sapkowski jest także autorem eseju o Rycerzach Okrągłego Stołu, pt. Świat króla Artura. Maladie czy leksykonu Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. Kolejne powieści pisarza to Trylogia husycka – historia kochliwego maga, Reinara z Bielawy, zmagającego się z wojnami w XV wieku oraz Żmija, której akcja dzieje się w Afganistanie podczas radzieckiej interwencji. Pisarstwo Sapkowskiego znane jest z przekształcania schematów znanych z baśni, legend i bajek nie tylko na bardziej mroczne, lecz także by odzwierciedlały bezpośrednio współczesne problemy, np. problem genetyki i mutacji z opowiadania Mniejsze zło, które nawiązuje do baśni o Królewnie Śnieżce. Innym znakiem rozpoznawczym autora jest nawiązywanie do współczesności i bliskiej historii.
W swojej karierze literackiej pisarz otrzymał wiele prestiżowych nagród – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Otrzymał m.in. Paszport Polityki i aż pięciokrotnie był laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadania – Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993) – i powieści Krew elfów (1994) oraz Narrenturm (2002). Ostatnia książka w 2003 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.