Cztery eseje metafizyczne
Książka zawiera 4 prace finalistów I edycji konkursu na esej metafizyczny zorganizowanego przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Prace te prezentują różne i oryginalne podejścia do problematyki metafizycznej, podejmując kwestie stosunku metafizyki do innych nauk, do historii filozofii, do myślenia i do miłości.
(…) próbując naśladować polskiego astronoma, inicjuje Kant w filozofii "przewrót kopernikański", którego następnie nie potrafi doprowadzić do końca.
Lukács, Derrida. Zrozumieć ich relację z Heglem to w pewnym sensie zrozumieć obecność metafizyki w świecie post-metafizycznym.
(…) kto osiągnął zrozumienie tej najbardziej złożonej wypowiedzi w historii myśli ludzkiej, jaką jest Wojna peloponeska, osiągnął zarazem granice zrozumienia wszystkiego na temat bytu ludzkiego i nieludzkiego (…).
Narodziła się bowiem późno, w świecie (…) pod istotnymi względami bliższym nam współczesnemu niż temu, w którym filozofia powstała i święciła swe złote czasy (…). Jest więc bardziej aleksandryjska, nawet późno-aleksandryjska, niż jońska czy ateńska (…).
Zebrane w tym tomie prace to:
- Marek Kozłowski – Przewrót kopernikański 2.0
- Maciej Sosnowski – Przejścia metafizyki. Dwa eseje po Heglu
- Szymon Wróbel – Powrót Alkibiadesa. Opowieść o stłumieniu Erosa
- Krzysztof Żółtański – Subiektywne wprowadzenie do metafizyki
Szymon Wróbel
Psycholog i filozof. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych (psychologia) UAM w Poznaniu. W 1996 roku obronił pracę doktorską z filozofii, a w 2003 roku habilitował się w IFIS PAN w Warszawie. W 1997 roku wydał Odkrycie nieświadomości w serii MONOGRAFIE HUMANISTYCZNE w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2001 roku w Wydawnictwie Universitas ukazała się jego książka Galaktyki, biblioteki, popioły z zakresu filozofii literatury, a w 2002 roku - w Wydawnictwie Naukowym UAM Władza i rozum. Stadia rozwojowe krytycznej teorii społecznej (nagroda Prezesa Rady Ministrów). W 2008 roku Wydawnictwo Aletheia opublikowało kolejną książkę napisaną wspólnie z Pawłem Dyblem – Granice polityczności.
Przez ostatnie lata autor jest związany z IFiS PAN w Warszawie oraz WPA UAM w Kaliszu. Jest pracownikiem Instytutu Badań Interdyscyplinarnych ARTES LIBERALES UW.