Czynniki migracji zarobkowych w świetle emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii po akcesji Polski do UE
\n\nPublikacja porusza tematykę migracji Polaków do Wielkiej Brytanii w latach 2004–2016. Autor analizuje czynniki decydujące o wyborze Wielkiej Brytanii jako kraju docelowego, takie jak m.in.: różnice płacowe, koszty podróży i utrzymania, ryzyko braku zatrudnienia, sieci migracyjne. Opisuje także bariery prawne w dostępie do rynków pracy krajów wysoko rozwiniętych oraz inne kluczowe trudności dotyczące międzynarodowego przepływu pracowników, wraz z uzasadnieniem ich wpływu na strumienie migracyjne. \n \n Prezentowane w książce zagadnienia teoretyczne dotyczące czynników migracji zarobkowych oraz ewolucji badań naukowych w tym zakresie są skonfrontowane z praktyką odnoszącą się do migracji Polaków do Wielkiej Brytanii.
\n\nAnalizę przeprowadzono od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do chwili, w której Brytyjczycy w referendum zadecydowali o opuszczeniu Wspólnoty. \n \n Publikacja jest przeznaczona zarówno dla pracowników administracji szczebla centralnego, jak i administracji samorządowej, a także dla naukowców zajmujących się migracjami międzynarodowymi. Zainteresuje także studentów kierunków związanych z tą tematyką.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-8328-373-9
- ISBN druku: 978-83-8328-067-7
- EAN: 9788383283739
- Liczba stron: 192
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp 7 Rozdział 1 Czynniki migracji zarobkowych w ujęciu teoretycznym 17 1.1. Czynniki o charakterze mikroekonomicznym 22 1.1.1. Podejście klasyczne i neoklasyczne 22 1.1.2. Zróżnicowanie dochodów względem umiejętności i selekcja migrantów 28 1.1.3. Nowa Ekonomia Migracji Pracowniczych 32 1.2. Podejście mezoanalityczne 36 1.3. Czynniki o charakterze makroekonomicznym 47 Rozdział 2 Rola barier w kształtowaniu strumieni migracyjnych 55 2.1. Bariery prawne i administracyjne 61 2.2. Odległość jako bariera w migracjach zarobkowych 74 Rozdział 3 Migracje zarobkowe z Polski do Wielkiej Brytanii… po przystąpieniu Polski do UE 79 3.1. Przegląd literatury dotyczącej migracji polskiej do Wielkiej Brytanii 79 3.2. Badanie populacji migrantów polskich w Wielkiej Brytanii… – aspekty metodologiczne 85 3.2.1. Problem jakości danych w badaniach populacji migrantów 85 3.2.2. Metodologia badania autorskiego 87 3.3. Skala i dynamika migracji polskiej do Wielkiej Brytanii 90 3.4. Wybrane cechy populacji migrantów 99 Rozdział 4 Czynniki migracji zarobkowej z Polski do Wielkiej Brytanii 109 4.1. Czynniki mikroekonomiczne 110 4.1.1. Różnica w poziomie wynagrodzeń 110 4.1.2. Koszty w procesie migracyjnym 114 4.1.3. Ryzyko braku zatrudnienia 123 4.1.4. Premia za umiejętności i selekcja migrantów 126 4.1.5. Dywersyfikacja ryzyka niskich przychodów 135 4.2. Poziom mezoanalityczny 137 4.2.1. Rola sieci migracyjnych w migracji z Polski do Wielkiej Brytanii 137 4.2.2. Sieci migracyjne jako czynnik warunkujący opłacalność migracji 141 4.3. Czynniki makroekonomiczne 145 4.4. Wpływ wybranych barier na migrację z Polski do Wielkiej Brytanii 151 Zakończenie 159 Podziękowania 165 Bibliografia 167 Spis rysunków i tablic 181