W dniu dzisiejszym kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest możliwy jedynie drogą mailową.
Przepraszamy za niedogodności. więcej

Dzieci i doświadczenie wojny. Wiek XX i XXI

32,00 zł

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
14 kwi 2021
Format pliku
eBook (pdf)

Dzieci i doświadczenie wojny. Wiek XX i XXI

Książka jest pokłosiem interdyscyplinarnej konferencji Dzieci i doświadczenie wojny. Wiek XX i XXI, która odbyła się w 2019 roku w Poznaniu i stanowiła kontynuację zainteresowania doświadczeniami wojennymi ludności cywilnej. Praca prezentuje szerokie spektrum dramatycznych, często przemilczanych dziecięcych doświadczeń wojennych w wieku XX i XXI w różnych częściach świata (Polska, Białoruś, nazistowskie Niemcy, Hiszpania, Korea, Japonia, Rwanda, Sierra Leone, Syria), ich reprezentacji artystycznych, w tym również muzycznych. Bolesnym i trudnym tematem jest między innymi proceder rekrutowania dzieci do działań zbrojnych w konkretnych sytuacjach wojennych. Doświadczenia czasu wojny to problem nie tylko tych, którzy przeżyli, ale również następnych generacji – w tym tomie znaczące miejsce zajmuje więc kwestia pamięci i przepracowywania traumatycznych wydarzeń.

Spis treści

Wprowadzenie 7 Dzieci wojny w różnych stronach świata 11 Magdalena M. Baran, Dzieci, co mają skrzydła. Szkic o „najbardziej ludzkiej zbrodni” 13 Bożena Józefów-Czerwińska, Nazistowska ideologia, metody działania a losy młodych generacji w czasie II wojny światowej 25 Judyta Wachowska, Hiszpańskie przypadki dzieci wojną pokaleczonych: nowa powieść historyczna, pamięć i historia 41 Grażyna Strnad Dzieci wojny koreańskiej w Polsce 61 Justyna Jaworowicz-Zimny, Reprezentacja wojennego doświadczenie dziecka w japońskiej kulturze popularnej i fanowskiej 71 Na wojnie. Fenomen dzieci-żołnierzy 87 Michał Jadwiszczok, Dzieci-żołnierze 89 Marzena Srebro, Dzieci-żołnierze. Aspekty prawne 103 Dzieci po wojnie. Kwestie pamięci 127 Inna Shved, Druga wojna światowa w ustnych opowieściach „dzieci wojennej Brześczyzny”(według zapisów z lat 2010–2018)129 Małgorzata Grzywacz, Gdy nikt nie ma odwagi mówić. Demmin 1945 i później 147 Krzysztof Szwajca, Pamięć zbolała – o niemożności pamiętania Zagłady 161 Małgorzata Okupnik, Nazistowskie zbrodnie dzieciobójstwa. O rozliczeniowych książkach drugiego pokolenia 173 Rozmowa Magdaleny Sachy z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki 1945. Wojna i pokój 197 Dzieciom o wojnie209 Jacek Konik, W poszukiwaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Kilka uwag o działalności instytucji edukacyjnych i muzealnych w kontekście nauczania o Holokauście 211 Joanna Ostrowska, Performans wojenny. Strategie opowiadania dzieciom o wojnie w muzeach i miejscach pamięci 225 Artystyczne reprezentacje dziecięcego doświadczenia wojny 237 Beata Przymuszała, Dziecko i Zagłada – przedwczesna dojrzałość a/i dysocjacja 239 Agnieszka Kulig, Praktyka podmiotu etycznego w filmie Korczak Andrzeja Wajdy 251 Dziecko w obliczu wojny. Interpretacje muzyczne 265 Ewa Fabiańska-Jelińska, Kołysanka na fortepian solo (2019) 267 Maria Rutkowska, Kołysanka na fortepian solo Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej – interpretacja odbiciem duszy…? 271 Elżbieta Wasyłyk, Sen o domu 275 Dominik Puk, O przeklinaniu wojny przez Lidię Zielińską. Dźwiękowisko V: Nie podoba mi się to… 279 Noty o autorach 297

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora

Dzieci i doświadczenie wojny: Wspomnienia z różnych zakątków świata

Ta niezwykle ważna publikacja sięga głęboko w dramatyczne i często przemilczane historie dzieci dotkniętych wojną na przestrzeni XX i XXI wieku. Oferuje szeroki wachlarz świadectw, od Polski po Japonię, ukazując zarówno osobiste przeżycia, jak i ich artystyczne wyrazy. Zapraszamy do odkrywania tych poruszających opowieści oraz rekomendacji, które poszerzą Państwa spojrzenie na skutki konfliktów dla najmłodszych pokoleń.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Reprezentatywna mikroskala?: Ta interdyscyplinarna monografia skupia się na Czeladzi, małym mieście na Śląsku, próbując ocenić, czy jego historia i społeczne tendencje odzwierciedlają losy całej Polski. To fascynująca lektura dla tych, którzy interesują się relacją między lokalnym a narodowym wymiarem kultury i historii.
  2. Następstwa zagłady Żydów 1944-2010: Wynik wieloletnich badań zespołu ekspertów z różnych dziedzin, ta książka analizuje długotrwałe skutki zagłady Żydów w Polsce i na świecie. To niezbędna pozycja dla każdego, kto chce zrozumieć skomplikowaną historię i dziedzictwo tego tragicznego okresu.
  3. Historia mentalność tożsamość: Praca ta analizuje złożone relacje polsko-ukraińskie, ukazując różne punkty widzenia i starając się obiektywnie przedstawić przeszłość obu narodów. To lektura, która pomaga lepiej zrozumieć skomplikowane relacje historyczne i kulturowe.
  4. Nieznane polsko-żydowskie dziedzictwo: Antony Polonsky i Anna Jarmusiewicz wprowadzają czytelników w dialog o wspólnym dziedzictwie Polsko-Żydowskim, ukazując wielonarodową i wielokulturową historię Polski. To ważna książka dla każdego, kto interesuje się dziedzictwem i kulturą obu narodów.
  5. Kabaret – poważna sprawa?: Ta publikacja zagłębia się w historię i współczesność kabaretu jako istotnego zjawiska kulturowego. Zawiera artykuły o lokalnych scenach kabaretowych, roli konferansjera i jego ewolucji, pokazując, jak kabaret odgrywał i odgrywa ważną rolę w społeczeństwie.
  6. Słupsk i ziemia słupska od średniowiecza do współczesności: Zbiór 20 tekstów naukowych ukazujących historię i przemiany regionu słupskiego na przestrzeni wieków. To fascynująca podróż przez dzieje miasta, od średniowiecza po czasy współczesne, ukazująca jego przemiany i unikalny charakter.
  7. Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków. Tom 3: Książka ta analizuje relacje między ludźmi, przedmiotami i ich interakcjami na przestrzeni dziejów Polski, ukazując, jak relacje te kształtowały historię i świadomość społeczną. To interesująca lektura dla miłośników historii społecznej.
  8. Łódź poprzez wieki: Ta książka przedstawia historię jednego z najważniejszych polskich miast, ukazując jego przemiany od średniowiecza do dziś. To fascynujące spojrzenie na rozwój miasta, jego tożsamość i miejsce w kulturze Polski.
  9. Ukraińcy i ich sąsiedzi na przestrzeni wieków t. I: Zbiór 39 artykułów autorstwa naukowców z Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech, koncentrujący się na relacjach ukraińsko-polskich i innych sąsiedzkich stosunkach. To cenne źródło wiedzy o wielowymiarowych relacjach i historii regionu.
Zobacz inne z tej samej serii
Dzieci i doświadczenie wojny. Wiek XX i XXI

Dzieci i doświadczenie wojny. Wiek XX i XXI

32,00 zł