Ekologia ewolucyjna
Dlaczego ludzie starzeją się i umierają?
Dlaczego niektóre zwierzęta żyją krótko, jak motyle, a inne długo, jak żółwie?
Dlaczego w przyrodzie utrzymuje się tendencja do współpracy z osobnikami spokrewnionymi, a nie z obcymi?
Dlaczego współpraca z osobnikami obcymi, nawet z innych gatunków, jest niekiedy możliwa, a czasami zupełnie nieznana?
Dlaczego u wielu gatunków ptaków samce są kolorowe i głośne, a samice szare i ciche?
Dlaczego pewne chorobotwórcze drobnoustroje stają się dla nas bardzo niebezpieczne?
Czy ewolucja wybiera zawsze rozwiązania optymalne?
Na przedstawione powyżej i podobne pytania znajdzie czytelnik odpowiedź w tej książce, która stanowi próbę zwięzłego przedstawienia obecnego stanu biologii ewolucyjnej w relacji do ekologii. Obecnie przyjmuje się, że teoria doboru naturalnego jest teorią tłumaczącą, w jaki sposób powstały i utrzymują się wszelkie właściwości roślin, zwierząt i mikroorganizmów. Ekologia ewolucyjna prezentuje te tłumaczenia tak jak one są akceptowane przez współczesną naukę.
Z tej książki mogą korzystać nie tylko studenci, ale także inni czytelnicy szukający odpowiedzi na intrygujące pytania o funkcjonowanie organizmów w ich środowisku.
Adam Łomnicki
Urodzony w 1935 roku. Po ukończeniu studiów biologicznych w 1958 roku pracował w Tatrzańskim Parku Narodowym, w Zakładzie Ochrony Przyrody PAN, a od roku 1978 w Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1981 roku profesor. W latach 1981–1988 dyrektor Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku członek PAN, od 1993 roku członek PAU, a od 1998 roku członek Academia Europea. Obecnie profesor emerytowany w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pisał prace głównie z ekologii populacji oraz z biologii ewolucyjnej i teoretycznej. Autor monografii Population Ecology of Individuals wydanej w roku 1988 przez Princeton University Press.