MENU

Fitopatologia leśna - Choroby pnia drzew leśnych

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Poznań, 2023

  • Redakcja naukowa: Andrzej Grzywacz, Małgorzata Mańka

  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Fitopatologia leśna - Choroby pnia drzew leśnych

Podręcznik akademicki Fitopatologia leśna wybitnego uczonego prof. dr. Karola Mańki (1915–2003), który ukazał się w 1960 r. nakładem Państwowego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego (PWRiL), był pierwszym tego typu opracowaniem w historii polskich nauk leśnych. Duże zainteresowanie oraz zapotrzebowanie środowiska leśników praktyków i studentów kształcących się do pełnienia tego zawodu wpływały na przygotowywane kolejne wydania uzupełniane oraz aktualizowane (II – 1976, III – 1981, IV – 1992, V – 1998, VI – 2005). Przez ponad pół wieku podręcznik dobrze służył studentom leśnictwa, leśnikom pracującym w lasach własności Skarbu Państwa, pracownikom Zespołów Ochrony Lasu – specjalistycznych służb Lasów Państwowych, osobom zatrudnionym w instytucjach i urzędach odpowiedzialnych za stan zdrowotny i sanitarny zieleni w miastach i osiedlach, w różnego typu zadrzewieniach oraz służbie ochrony przyrody. Był źródłem wiedzy o chorobach drzew leśnych i parkowych bardzo przydatnym, rzetelnym, na wysokim poziomie naukowym. Opisywał symptomy i sprawców chorób, głównie infekcyjnych, warunki sprzyjające ich występowaniu oraz metody i środki zapobiegania i zwalczania.
Nowy, wieloautorski podręcznik akademicki Fitopatologia leśna kontynuuje koncepcję merytoryczną i ideową poprzednich wydań, jest oparty na współczesnej wiedzy naukowej zawartej w polskich i zagranicznych publikacjach, na doświadczeniu praktycznym fitopatologów, bogato ilustrowany, przygotowany przez liczny zespół pracowników naukowych – specjalistów zajmujących się różnymi aspektami teoretycznymi i praktycznymi chorób drzew, reprezentujących większość placówek naukowych w kraju. Zawiera wiedzę o etiologii i symptomologii oraz metodach i środkach stosowanych w profilaktyce i terapii infekcyjnych chorób drzew leśnych, parkowych i drzewiastych roślin ozdobnych, a także z zakresu chorób i uszkodzeń drzew powodowanych przez różnorodne czynniki abiotyczne i antropogeniczne. Szczególnie cenne i pożyteczne dla leśników oraz służb ochrony lasu i przyrody mogą być informacje o nowych chorobach, które dopiero niedawno pojawiły się w naszych lasach oraz o groźnych chorobach, dotkliwie niszczących drzewostany w ekosystemach leśnych Europy, niekiedy w formie rozległych epifitoz, które z dużym prawdopodobieństwem mogą również wystąpić w polskich lasach i na terenach zadrzewionych.
Podręcznik składa się z dwóch części. Część pierwszą – ogólną (osiem rozdziałów) poświęcono głównie zagadnieniom symptomów (objawów) chorób i ich sprawcom, uwarunkowaniom przebiegu procesu chorobowego, ochronie przed chorobami (profilaktyka i terapia) oraz historii fitopatologii leśnej.
Część druga – szczegółowa (13 rozdziałów) obejmuje opisy chorób owoców i nasion, kiełków i siewek, igieł i liści, gałęzi drzew iglastych i liściastych, pni drzew, korzeni oraz chorób o charakterze systemicznym i wieloczynnikowym, a także problematykę mykoryz, zgnilizn i przebarwień drewna. Poszczególne choroby drzew występują z bardzo zróżnicowaną częstością oraz mają różne znaczenie gospodarcze i ekologiczne. Na przykład obszernie opisano i zilustrowano hubę korzeni, opieńkową zgniliznę korzeni czy osutkę sosny, ponieważ występują powszechnie na rozległych obszarach lasów oraz powodują wymierne szkody i straty w gospodarstwie leśnym. Natomiast mniej szczegółowo omówiono choroby występujące rzadko lub o znikomej szkodliwości, jak rdza złotawa świerka, wirusowa mozaika liści topoli, bakteryjna plamistość liści i pędów morwy.
Systematykę grzybów, najczęstszych sprawców chorób drzew, przyjęto za „Dictionary of the fungi” (Kirk i in. 2008). Łacińskie i polskie nazwy grzybów stosowano według tzw. list krytycznych: wielkoowocnikowe podstawkowe (Wojewoda 2003), wielkoowocnikowe workowe (Chmiel 2003), grzyby mikroskopijne (Mułenko i in. 2008), porosty i grzyby naporostowe (Fałtynowicz 2003), śluzowce (Drozdowska i in. 2003). Wszystkie nazwy łacińskie grzybów były weryfikowane według Index Fungorum – current name (internet), chociaż w tekście podręcznika podawano również synonimy, nazwy grzybów wcześniej używane, dobrze znane i utrwalone w środowisku zawodowym leśników.
Przedstawiono nowe, niedawno nadane nazwy grzybów, powstałe na podstawie badań z zakresu genetyki z zastosowaniem metod biologii molekularnej, które bardzo się rozwijają, przynosząc duże zmiany w nazewnictwie (nomenklaturze) i ich przynależności systematycznej. Dotyczy to również niektórych grzybów, które według współczesnej wiedzy okazują się tzw. gatunkami zbiorowymi, składającymi się z oddzielnych gatunków, z uwzględnieniem wyników badan genetycznych oraz szczegółowej wiedzy morfologicznej i ekologicznej. Na przykład takimi są Armillaria mellea s.l. oraz Heterobasidion annosum s.l. (s.l. = sensu lato; w dawnym, szerokim znaczeniu), składające się z nowych, wyodrębnionych gatunków, które po nazwie łacińskiej oznaczamy s.s. (s.s. = sensu stricto; w nowym, wąskim znaczeniu). W opisie sprawców chorób korzystano również z wiedzy zawartej w licznych tomach serii „Grzyby (Mycota)” przygotowanej przez Instytut Botaniki Polskiej Akademii Nauk i wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN).
Nazwy roślin gospodarzy chorób przytoczono za „Krytyczną listą roślin naczyniowych Polski” (Mirek i in. 2002). Podano nazwy chorób drzew od dawna stosowane w fitopatologii leśnej i praktyce leśnej, często odzwierciedlające character symptomów lub określone cechy sprawców. Korzystano również z dotychczasowych opracowań Sekcji Nazewnictwa Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.
W podręczniku starano się podawać utrwalone angielskie nazwy chorób drzew, aby ułatwić uczącym się fitopatologii leśnej dotarcie do informacji we współczesnej światowej literaturze i w zasobach internetowych.
Niektóre choroby drzew ujawniają się i wykazują szkodliwość równocześnie na różnych częściach i organach drzew, np. liściach i gałęziach, korzeniach i pniach. W takich sytuacjach były opisywane szczegółowiej w rozdziałach poświęconych chorobom tych części drzew, wobec których przejawiają większą szkodliwość, na których generują podobne uszkodzenia i straty oraz wymagają podobnych metod zapobiegania i zwalczania.
Wykazy zalecanych środków ochrony roślin (pestycydów), także chroniących przed grzybami chorobotwórczymi (fungicydy), ulegają zmianom ze względu na stałe syntezowanie oraz produkowanie nowych, bardziej selektywnych i skutecznych.
Ich stosowanie podlega rygorystycznemu ustawodawstwu krajowemu i unijnemu. Nieprzerwanie jest badana ich szkodliwość dla ludzi i zwierząt oraz całego środowiska przyrodniczego. Na ogół w opracowaniu nie przedstawiono ich szczegółowych wykazów nazw handlowych, rekomendacji i zaleceń w chemicznej metodzie ochrony przed określonymi chorobami drzew. Od dawna bowiem Instytut Badawczy Leśnictwa przygotowuje corocznie odpowiedni zestaw preparatów, zgodny z najnowszym wykazem środków dopuszczonych do stosowania w Lasach Państwowych i w lasach, które wyróżniają inne formy własności. Na przykład ostatnie opracowanie nosi tytuł „Środki ochrony roślin i produkty biobójcze do stosowania w roku 2023”. Zawiera wykaz preparatów, które należy i można stosować w praktyce, łącznie z zasadami zawartymi w aktualnie obowiązującej „Instrukcji ochrony lasu”. Prawidłowość stosowania pestycydów w gospodarstwach leśnych ma prawo i obowiązek kontrolować Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Załączony obszerny wykaz cytowanej i wykorzystanej w podręczniku literatury – tej dawnej i najnowszej – umożliwi zainteresowanym czytelnikom szczegółowe poszerzenie wiedzy o konkretnych chorobach drzew, znajdującej się w publikacjach źródłowych. Skorowidz rzeczowy powinien ułatwić odnalezienie informacji o poszczególnych chorobach i zagadnieniach fitopatologicznych omówionych w kilku podrozdziałach podręcznika. Zestawiono tylko nazwy chorób, łacińskie i polskie nazwy patogenów oraz ważniejsze pojęcia i terminy związane z problematyką prezentowaną w podręczniku.
Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dołożyło wszelkich starań, aby ten podręcznik akademicki był przygotowany oraz wydany na najlepszym poziomie naukowym i edytorskim. Serdecznie dziękujemy wszystkim współautorom za opracowanie poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów, a prof. UPP dr. hab. Władysławowi Danielewiczowi za dostosowanie nazw botanicznych do najnowszych ujęć taksonomicznych. Jesteśmy wdzięczni recenzentowi, prof. dr. hab. Zbigniewowi Sierocie za wnikliwe uwagi i sugestie.
Małgorzata Mańka, Andrzej Grzywacz

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Spis treści

Przedmowa	17

CZĘŚĆ PIERWSZA	21
I. Przedmiot i gospodarcze znaczenie fitopatologii leśnej	23

II. Zarys historii fitopatologii leśnej	27

III. Pojęcie, istota i klasyfikacja chorób roślin	37

IV. Symptomologia	45
4.1. Wprowadzenie	45
4.2. Ogólny podział objawów chorobowych	45
4.3. Szczegółowy podział objawów chorobowych	46
4.3.1.Wprowadzenie	46
4.3.2. Więdnięcia	46
4.3.3. Przebarwienia	47
4.3.4. Nekrozy	48
4.3.5. Zniekształcenia	49
4.3.6. Rany	51
4.3.7. Wydzieliny	53

V. Etiologia	55
5.1. Abiotyczne czynniki chorobotwórcze	55
5.1.1. Wprowadzenie	55
5.1.2. Klimat	57
5.1.3. Niska temperatura	57
5.1.4. Wysoka temperatura	64
5.1.5. Susza – deficyt wody	65
5.1.6. Nadmiar wody	66
5.1.7. Opady atmosferyczne	67
5.1.8. Wiatr	69
5.1.9. Niedobór lub nadmiar składników pokarmowych	72
5.1.10. Emisje substancji przemysłowych	73
5.1.11. Erozje i ruchy masowe	75
5.1.12. Zaburzenia pola elektromagnetycznego	76
5.2. Biotyczne czynniki chorobotwórcze	77
5.2.1.Wprowadzenie	77
5.2.2. Virus – Wirusy	77
5.2.3. Bacteria – Bakterie	83
5.2.4. Patogeny roślin z królestwa Protozoa	94
5.2.5. Patogeny roślin z królestwa Chromista	95
5.2.6. Patogeny roślin z królestwa Fungi (Mycota)	98
5.2.7. Pasożytnicze rośliny nasienne	138
5.2.8. Nematoda – Nicienie	140

VI. Proces chorobowy roślin i jego uwarunkowania	145
6.1. Wprowadzenie	145
6.2. Rola rośliny gospodarza w procesie chorobowym	155
6.3. Rola patogena w procesie chorobowym	155
6.3.1. Wprowadzenie	155
6.3.2. Zakażenie (infekcja)	156
6.3.3. Wylęganie (inkubacja)	160
6.3.4. Wystąpienie objawów (symptomacja)	163
6.4. Rola środowiska zewnętrznego i czasu w procesie chorobowym	168
6.4.1. Wprowadzenie	168
6.4.2. Wpływ środowiska zewnętrznego na gospodarza	168
6.4.3. Wpływ środowiska zewnętrznego na patogena	170
6.4.4. Czynnik czasu w procesie chorobowym	171
6.4.5. Interakcja między gospodarzem, patogenem, środowiskiem i czasem	172

VII. Ochrona przed chorobami (zwalczanie chorób)	179
7.1. Wprowadzenie	179
7.2. Integrowana ochrona i strategia ochrony przed chorobami	180
7.3. Taktyka (metody) ochrony roślin przed chorobami	186
7.3.1. Wprowadzenie	186
7.3.2. Metoda hodowli odpornościowej	187
7.3.3. Metoda agrotechniczna (hylotechniczna)	191
7.3.4. Metoda kwarantanny	193 
7.3.5. Metoda biologiczna	196 
7.3.6. Metoda mechaniczna	201
7.3.7. Metoda fizyczna	203 
7.3.8. Metoda chemiczna	204 

VIII. Zarys metod badań fitopatologicznych	223 

CZĘŚĆ DRUGA	239 
IX. Choroby owoców i nasion	241 
9.1. Wprowadzenie	241 
9.2. Choroby niepasożytnicze	241 
9.3. Mumifikacje	242 
9.3.1. Mumifikacja żołędzi / Mummification of acorn	242 
9.3.2. Mumifikacja nasion brzozy / Mummification of birch seeds	244 
9.4. Zgnilizny owoców i nasion	245 
9.4.1. Czarna zgnilizna żołędzi / Black rot of acorns	245 
9.4.2. Żółta zgnilizna żołędzi / Yellow rot of acorns	245 
9.4.3. Brunatna zgnilizna żołędzi / Brown rot of acorns	246 
9.5. Bezpłodność	247 
9.5.1. Bezpłodność świerka / Infertility of spruce	247 
9.5.2. Bezpłodność topoli i olszy / Infertility of poplar and alder	248 
9.6. Plamistość	249 
9.6.1. Fomoza żołędzi / Phomopsis lesions of acorns	249 
9.6.2. Antraknoza orzecha włoskiego / Walnut anthracnose, Walnut black spot	249 
9.6.3. Plamistość skrzydlaków klonu / Acer wings spot	250 
9.6.4. Plamistość skrzydlaków jesionu / Heterosporium leaf spot	250 
9.6.5. Antraknoza żołędzi i bukwi / Anthracnose of acorns and beechnuts	251 
9.6.6. Rizoktonioza żołędzi i bukwi / Rhizoctonia rot of acorns and beechnuts	251 
9.6.7. Pleśnienie owoców i nasion / Fruit rots and seed molds	252 

X. Choroby kiełków i siewek	255 
10.1.Wprowadzenie	255 
10.2. Niepasożytnicze choroby siewek	255 
10.3. Choroby siewek powodowane przez nicienie	257 
10.4. Choroby siewek powodowane przez grzyby	266 
10.4.1. Zgorzel siewek / Seedling damping off	266 
10.4.2. Pleśnienie dębu / Rosellinia root rot, Ring-dying disease	276 
10.4.3. Przewężenie podstawy łodygi / Strangling disease	279 
10.4.4. Dławienie siewek / Strangling disease	281
 
XI. Choroby igieł	283 
11.1. Choroby niepasożytnicze	283 
11.2. Choroby wirusowe	283 
11.3. Choroby powodowane przez grzyby	283 
11.3.1. Choroby igieł sosny	283 
11.3.2. Osutki świerka	307 
11.3.3. Rdze świerka / Chrysomyxa rusts of spruce	310 
11.3.4. Osutki jodły	314 
11.3.5. Rdze igieł jodły	317 
11.3.6.Osutki modrzewia	320 
11.3.7. Rdze igieł modrzewi	324 
11.3.8. Osutki daglezji	324 
11.3.9. Zamieranie igieł choiny / Needle blight of hemlock	328 
11.3.10. Brunatnienie łusek żywotnika / Cedar needle blight, Keithia needle blight	329 

XII. Choroby liści	331 
12.1.Wprowadzenie	331 
12.2. Choroby niepasożytnicze	331 
12.3. Choroby wirusowe	332 
12.4. Choroby powodowane przez bakterie	337 
12.4.1.Wprowadzenie	337 
12.4.2. Bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego / Walnut bacterial blight	337 
12.4.3. Bakteryjna plamistość liści i pędów morwy / Bacterial blight of mulberry	339 
12.4.4. Bakterioza lilaka / Bacterial blight of lilac	341 
12.5. Choroby powodowane przez grzyby	343 
12.5.1. Zewnętrzniaki workowe / Leaf curl diseases	343 
12.5.2. Mączniak prawdziwy dębu / Oak powdery mildew	346 
12.5.3. Sadzowatość liści i igieł / Sooty mold	351 
12.5.4. Choroby topoli	352 
12.5.5. Choroby wierzby	357 
12.5.6. Antraknoza (plamistość zgorzelowa) / Plane anthracnose	359 
12.5.7. Smołowata plamistość klonu i wierzby / Tar spot of maple, Sycamore tarspot	361 
12.5.8. Inne choroby liści	363 

XIII. Choroby gałęzi i pni drzew iglastych	371 
13.1.Wprowadzenie	371 
13.2. Rdza kory sosny zwyczajnej / Scots pine blister rust	371 
13.3. Rdza kory wejmutki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa / White pine blister rust	375 
13.4.Inne rdze na korze sosen	379
13.5. Rak odziomka sosny / Crumenulopsis canker of pine	380 
13.6. Żywiczny rak sosny / Pitch canker of pine	382 
13.7. Rdza jodły i goździkowatych (rak jodły) / Broom rust of fir	384 
13.8. Rak modrzewia / Larch canker	386 
13.9. Gruzełek świerka / Nectria canker of spruce	390 
13.10. Zamieranie pędów sosny / Brunchorstia dieback, Cenangium dieback	390 
13.11. Zamieranie wierzchołków pędów sosny / Diplodia blight of pine	402 
13.12. Skrętak sosny / Pine twisting rust	406 
13.13. Zgorzel pędów świerka / Sirococcus tip blight	409 
13.14. Przewężenia pędów daglezji / Phacidiopycnis cankers of conifers	412 
13.15. Zgorzel pędów drzew iglastych / Phomopsis canker of conifers	414 
13.16. Zgorzel pędów drzew iglastych / Pestalotiopsis blight of conifers	415 
13.17. Zamieranie pędów żywotnika / Kabatina blight of Cupressaceae	416 
13.18. Zamieranie pędów jałowca / Kabatina blight of juniper	417 
13.19. Rdze kory jałowca / Gymnosporangium rusts of juniper	417 

XIV. Choroby gałęzi i pni drzew liściastych	419 
14.1. Choroby powodowane przez bakterie	419 
14.1.1. Zaraza ogniowa / Fire blight	419 
14.1.2. Bakteryjne więdnięcie wierzby / Watermark disease	422 
14.1.3. Rak bakteryjny jesionu / Bacterial canker of ash tree	424 
14.1.4. Rak bakteryjny topoli / Bacterial canker of poplar	426 
14.2. Choroby powodowane przez grzyby	428 
14.2.1. Gruzełek cynobrowy / Coral spot, Nectria canker	428 
14.2.2. Zgorzel pędów wierzby i czarny rak wierzby / Willow scab and willow black canker	429 
14.2.3. Pomór topoli / Poplar canker, Poplar dieback, Dothichiza canker	432 
14.2.4. Zgorzel kory topoli / Poplar scab	434 
14.2.5. Zgorzel kasztana (rak kasztana) / Chestnut blight	436 
14.2.6. Zamieranie pędów dębu / Bark canker of oak, Bark dieback of oak, Bot canker of oak, Botryosphaeria canker	438 
14.2.7. Zamieranie jesionu / Ash dieback, Chalara ash dieback	441 

XV. Choroby pnia drzew leśnych	449 
15.1. Choroby powodowane przez bakterie	449 
15.2. Choroby powodowane przez grzyby	449 
15.2.1. Rak tarczowaty topoli / Target canker disease	449 
15.2.2. Rak gruzełkowy drzew liściastych / Nectria canker, Bark disease	451 
15.2.3. Zgnilizna biała jamkowata sosny (= huba sosny) / Red ring rot	453
 
XVI. Choroby korzeni	461 
16.1.Wprowadzenie	461 
16.2. Choroby powodowane przez bakterie	461 
16.2.1. Guzowatość korzeni / Crown gall	461 
16.3. Choroby powodowane przez grzyby	464 
16.3.1. Opieńkowa zgnilizna korzeni / Armillaria root disease	464 
16.3.2. Huba korzeni / Annosus root disease	482 
16.3.3. Inne choroby korzeni 497 

XVII. Mykoryzy a choroby roślin drzewiastych	503 
17.1. Mykoryza – wstęp	503 
17.2.Ektomykoryza	506 
17.3.Ektendomykoryza sosny i modrzewia	512 
17.4. Mykoryza arbutoidalna	513 
17.5. Mykoryza monotropoidalna	514 
17.6. Mykoryza arbuskularna	515 
17.7. Mykoryza storczykowatych	517 
17.8. Mykoryza erykoidalna	519 
17.9. Ciemnostrzępkowe grzyby endofityczne	520 
17.10. Rola grzybów mykoryzowych i mykoryz w biologicznej ochronie drzew przed patogenami	521 

XVIII. Choroby systemiczne	525 
18.1. Choroby powodowane przez bakterie	525 
18.1.1. Żółtaczka wiązu (nekroza łyka wiązu) / Elm yellows (Elm phloem necrosis)	525 
18.2. Choroby powodowane przez grzyby	528 
18.2.1. Holenderska choroba wiązów / Dutch elm disease, DED	528 
18.2.2. Zamieranie dębów / Oak wilt	532 
18.2.3. Więdnięcie drzew liściastych / Verticillium wilt of shade trees	534 
18.2.4. Srebrzystość liści / Silver leaf disease	535 
18.3. Choroby powodowane przez nicienie – więdnięcie sosny / Pine wilt disease	537 

XIX. Choroby wieloczynnikowe	543 
19.1. Zamieranie brzozy / Birch decline, Birch dieback	543 
19.2. Zamieranie dębu / Oak decline	545 
19.3. Zamieranie jodły / Fir decline	552 
19.4. Zamieranie jaworu / Sycamore decline and dieback	555 

XX. Zgnilizny drewna	559 
20.1.Wprowadzenie	559 
20.2.Istota zgnilizny	559
20.3. Podział zgnilizn drewna	561 
20.3.1.Wprowadzenie	561 
20.3.2. Zgnilizna brunatna	562 
20.3.3. Zgnilizna biała jednolita	562 
20.3.4. Zgnilizna biała jamkowata	564 
20.3.5.Zgnilizna szara	564 
20.4. Metody wykrywania zgnilizn drewna i identyfikowania ich sprawców	565 
20.5. Zgnilizna brunatna drewna drzew iglastych i liściastych	567 
20.6. Biała niejednolita zgnilizna drewna	575 
20.7. Zgnilizna biała jednolita drewna drzew iglastych	580 
20.8. Zgnilizna biała jednolita drewna drzew liściastych	584 
20.9.Szara zgnilizna drewna	595 
20.10. Zgnilizny drewna w budynkach	596 
20.11. Zwalczanie zgnilizn i ochrona drewna	600 
20.12. Prawnie chronione gatunki grzybów rozkładających drewno	602 

XXI. Przebarwienia drewna	609 
21.1.Wprowadzenie	609 
21.2.Sinizna	610 
21.3.Brunatnienie	615 
21.4. Czerwień bielu	616 
21.5. Inne barwice	616 
21.6. Pleśnienie drewna	618 

Literatura	619 
Indeks	665
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

26,91 zł
29,90 zł

Zdrowie. Nie daj się chorobie

Zdrowie. Nie daj się chorobie w przystępny sposób wyjaśnia tajemnice naszego organizmu i podaje proste metody dbania o zdrowie. Stosowanie ich w codziennym życiu pozwoli unikać chorób i zachować sprawnie działający układ odpornościowy.
58,80 zł
84,00 zł

Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne to takie, w których w wyniku różnych czynników środowiskowych, stresu czy nieprawidłowego stylu życia dochodzi do zaburzeń układu odpornościowego. Organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako o...
37,05 zł
49,40 zł

Choroby wypisane na twarzy. Rozpoznaj objawy chorób po wyglądzie twarzy, oczu i języka

Ta książka odsłoni przed Tobą tajniki techniki mien shiang, które długo utrzymywane były w tajemnicy przez chińskich mistrzów. To sztuka czytania z twarzy, czyli rozpoznawania dolegliwości i niedoborów w organizmie. Dowiesz się, co...
10,64 zł
15,20 zł

Terapia w chorobach układu nerwowego. Rozdział 8

Rozdział 8. z publikacji pt. „Terapia w chorobach układu nerwowego”, redakcja naukowa: Wojciech Kozubski. Nowoczesny podręcznik leczenia chorób układu nerwowego. Publikacja obejmuje najistotniejsze zagadnienia klinicznej neurol...
26,99 zł
29,99 zł

Ziołowa apteczka na dziecięce choroby

Zdrowie w pigułce – bez pigułek Kuracje leczące najczęstsze dolegliwości – ziołowe i naturalne sposoby na grypę, gorączkę, katar, kaszel, anginę, zapalenia gardła, ucha i różne dolegliwości dróg oddechowych.<...
17,60 zł
19,55 zł

Alkoholizm. I grzech i choroba

Na początku lat 90. napisałem książkę na temat alkoholizmu, zatytułowaną Grzech czy choroba? Z biegiem lat dochodzę jednak do wniosku, że alkoholizm jest czymś więcej niż chorobą i że o nim można także mówić w kategoriach grzechu. Ale ani poj...
58,80 zł
84,00 zł

Żywienie w chorobie nowotworowej

W publikacji zaprezentowano zagadnienia dotyczące postępowania dietetycznego u pacjentów poddawanych terapiom onkologicznym. Autorami są praktycy, którzy na co dzień zajmują się opieką nad chorymi leczonymi onkologicznie.W tym kompl...
29,93 zł
39,90 zł

Alzheimer - nigdy więcej! Odkryj prawdziwe przyczyny choroby i zapobiegnij im już dziś

Autor bestsellerów i międzynarodowy autorytet ujawnia prawdziwe przyczyny Alzheimera i podaje sposoby pozwalające zapobiec jego rozwojowi. Poznasz podłoże emocjonalne i duchowe choroby oraz czynniki środowiskowe, które ją wywołują. Dowies...
51,80 zł
74,00 zł

Motywacja do zmiany zachowań ryzykownych w chorobie

O tym, że zagrożenie wystąpieniem choroby i jej powikłań nie jest wystarczającym powodem wykonywania zaleceń lekarskich, przekonał się w już latach 50. ubiegłego wieku rząd Stanów Zjednoczonych, gdy Amerykanie nie korzystali z darmowych szczepie...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!