W dniu dzisiejszym kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest możliwy jedynie drogą mailową.
Przepraszamy za niedogodności. więcej

Gawędy o sztuce sakralnej

Bożena Fabiani
44,80 zł -30%
64,00 zł
Cena okładkowa
64,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
26 kwi 2016
Format pliku
eBook (epub,mobi)
Autor/Redaktor
Bożena Fabiani

Gawędy o sztuce sakralnej

Zapraszamy czytelnika do odbycia pasjonującej podróży śladami wielkich mistrzów tworzących dzieła o tematyce sakralnej. Bożena Fabiani jak zwykle wciąga czytelnika bez reszty w swoją opowieść: pisze z werwą, podąża śladami wielkich mistrzów, nie zapominając przy tym o dziełach. O malarzach opowiada tak, jakby byli jej dobrymi znajomymi. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów, zastanawia się, czy talent i charakter idą w parze, czy artysta był swobodny w twórczości i czy był szczęśliwy w życiu. Główną ideą książki jest pokazanie i objaśnienie obrazów o tematyce ewangelicznej. Jak pisze profesor Fabiani: „Malarstwo sakralne, jak wiadomo, stanowi ogromną większość ocalonych dzieł sztuki, niekiedy prawdziwych skarbów kultury, ale żeby je docenić i zachować dla przyszłych pokoleń, trzeba umieć je odczytać”. Liczne pozycje albumowe, jakie zalewają nasz rynek, traktują tę tematykę w sposób encyklopedyczny, podręcznikowy. Autorka wypełnia tę lukę, przybliża i objaśnia malarstwo, którego źródłem stała się Ewangelia. Profesor wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, tak w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne i biblijne. To propozycja książki popularyzującej wiedzę o sztuce i pasję do sztuki. Zobacz też książkę w formacie MP3 w autorskiej interpretacji Bożeny Fabiani.

Spis treści

Od Autorki 9 Część pierwsza – TAJEMNICA WCIELENIA 15 Gawęda przed gawędami 17 Gawęda 1 – Zwiastowanie 21 Gawęda 2 – Nawiedzenie 49 Gawęda 3 – Boże Narodzenie 55 Gawęda 4 – Pokłon pasterzy 67 Gawęda 5 – Pokłon Trzech Mędrców 73 Gawęda 6 – Ucieczka do Egiptu 81 Gawęda 7 – Rzeź niewiniątek 95 Gawęda 8 – Dzieciństwo Jezusa 101 Część druga – O JANIE CHRZCICIELU 105 Gawęda 1 – Zwiastowanie Zachariaszowi Nawiedzenie Elżbiety 107 Gawęda 2 – Narodziny Jana Chrzciciela Nadanie imienia i mały Jan z Jezusem 113 Gawęda 3 – Chrzest Chrystusa i śmierć Jana Chrzciciela 119 Część trzecia – DZIAŁALNOŚĆ I CUDA JEZUSA, 1 131 Gawęda 1 – Powołanie apostołów 133 Gawęda 2 – Cud w Kanie Galilejskiej 141 Gawęda 3 – Uzdrowienie paralityka 151 Gawęda 4 – Wskrzeszenie córki Jaira i uzdrowienie kobiety z krwotokiem 157 Gawęda 5 – Cudowne rozmnożenie chleba 165 Gawęda 6 – Jezus chodzi po jeziorze i Uciszenie burzy 169 Gawęda 7 – Chrystus i jawnogrzesznica 175 Część czwarta – DZIAŁALNOŚĆ I CUDA JEZUSA, 2 181 Gawęda 1 – Chrystus i Samarytanka 183 Gawęda 2 – Namaszczenie olejkiem 189 Gawęda 3 – Uzdrowienie niewidomego 195 Gawęda 4 – Chrystus w domu Marii i Marty 199 Gawęda 5 – Wskrzeszenie Łazarza 203 Część piąta – TAJEMNICA ODKUPIENIA, 1 211 Gawęda 1 – Zdrada Judasza 213 Gawęda 2 – Ostatnia Wieczerza 219 Gawęda 3 – Modlitwa w Ogrójcu 233 Gawęda 4 – Pojmanie Jezusa 241 Gawęda 5 – Jezus przed Piłatem 247 Gawęda 6 – Zaparcie się Piotra 253 Część szósta – TAJEMNICA ODKUPIENIA, 2 257 Gawęda 1 – W stronę krzyża 259 Gawęda 2 – Ukrzyżowanie 267 Gawęda 3 – Zdjęcie z krzyża 275 Gawęda 4 – Opłakiwanie 281 Gawęda 5 – Złożenie do grobu 293 Część siódma – TAJEMNICA ODKUPIENIA, 3 299 Gawęda 1 – Zmartwychwstanie 301 Gawęda 2 – Niewiasty u grobu 307 Gawęda 3 – Noli me tangere! 311 Gawęda 4 – Wieczerza w Emaus 315 Gawęda 5 – Niewierny Tomasz 323

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora

Gawędy o sztuce sakralnej: Odkryj tajemnice wielkich mistrzów

Zapraszamy do fascynującej podróży po świecie sztuki sakralnej, prowadzonej przez doświadczoną i pasjonującą się tematem Bożenę Fabiani. W tej książce znajdziesz nie tylko opisy dzieł o tematyce ewangelicznej, ale także głębokie refleksje na temat ich ukrytego znaczenia, artystycznych inspiracji i życia twórców. Przygotowaliśmy dla Ciebie rekomendacje, które pozwolą jeszcze bardziej zanurzyć się w świat malarstwa sakralnego i odkryć jego niezwykłe skarby.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Paryż/Artaud/Bali: Oryginalna książka Nicoli Savaresego, która na początku była widowiskiem, a potem przekształciła się w fascynującą podróż przez sztukę, teatr i kulturę. Autor łączy elementy performansu, filmu i muzyki, tworząc unikalne doświadczenie dla czytelnika zainteresowanego sztuką i jej multidyscyplinarnym wymiarem.
  2. Praca nad rolą: Anna Sarna w swojej rozprawie dzieli się doświadczeniami pracy nad rolą Kyry Hollis, osadzając je w szerokim kontekście filozoficznym i etycznym. Inspiracją dla niej była filozofia Józefa Tischnera, co czyni tę publikację nie tylko o aktorstwie, ale także o głębokim rozumieniu człowieka w dramacie.
  3. Stary Testament w malarstwie: Ta książka zabiera czytelnika w podróż po historii malarstwa religijnego, analizując, jak artyści przedstawiali biblijne sceny i postaci. Odkrywa tajniki symboliki, technik i kontekstów historycznych, które ukształtowały obrazowe interpretacje Starego Testamentu.
  4. Laboratorium czasu. Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa: Fascynująca analiza filmu „Sanatorium pod Klepsydrą”, ukazująca głębię motywów i koncepcji zawartych w dziele Hasa. Autorka skupia się na problemie czasu, odkrywając nowe warstwy interpretacji tego kultowego filmu.
  5. Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880: Ta książka to podróż w czasie do epoki gwiazd teatru polskiego, ukazująca kulisy życia teatralnego i jego najważniejsze postaci. Autor używa metody dokumentacji, by przybliżyć czytelnikowi fascynującą historię warszawskiego teatru.
  6. Załzawione okulary: Dziennik pokoleniowy i erudycyjny esej o Gruzji i jej kulturze, ukazujący życie i refleksje autora od lat 70. do początku XXI wieku. To opowieść o tożsamości, kinie i przemianach społecznych, pełna osobistych spostrzeżeń i głębokiej analizy.
  7. Kenji Mizoguchi i wyobraźnia melodramatyczna: Ta książka to hołd dla jednego z największych japońskich reżyserów, ukazująca jego wkład w rozwój kina melodramatycznego. Autor przybliża sylwetkę Mizoguchiego, podkreślając jego unikalny styl i wpływ na światową sztukę filmową.
  8. Zofia Lipecka Labirynty sztuki: Przedstawienie twórczości polsko-francuskiej artystki, Zofii Lipeckiej, od lat 70. do współczesności. Książka analizuje kluczowe momenty jej kariery i miejsce sztuki Lipeckiej w kontekstach teoretyczno-filozoficznych, ukazując jej ewolucję artystyczną.
  9. Teatrologia na rozdrożach: Rozważania nad przyszłością teatrologii jako dyscypliny naukowej, z refleksją nad granicami i definicjami teatru. To ważny tekst dla każdego zainteresowanego rozwojem teatru i jego badaniami w kontekście współczesnym.
  10. Inny/Obcy. Transnarodowe i transgresyjne motywy w twórczości Petera Weira: Ta książka ukazuje filmowe dzieła Petera Weira jako efekt globalnych inspiracji i kulturowych wymian. Autor analizuje, jak twórczość reżysera odzwierciedla zjawiska transnarodowości i przekraczania granic kulturowych.
Zobacz inne z tej samej serii

Gawędy o sztuce sakralnej

44,80 zł -30%
64,00 zł
Cena okładkowa
64,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką