Gospodarowanie kapitałem w banku spółdzielczym
W prezentowanej książce autorka wyjaśnia i interpretuje zagadnienia związane z wewnętrzną organizacją działania banku spółdzielczego w obszarze oceny gospodarowania kapitałem własnym. Książka jest pierwszym w polskiej literaturze opracowaniem, w którym do badań nad organizacją działalności banków zostały wykorzystane socjologiczne teorie systemów społecznych, głównie Talcotta Parsonsa oraz Niklasa Luhmanna.
Czytelnik ma możliwość zapoznania się z teoretycznymi podstawami funkcjonowania banku spółdzielczego jako samoorganizującego się systemu, dla którego sposób organizacyjnego działania nakreśla zarówno Nowa Umowa Kapitałowa, jak i krajowe regulacje prawne.
Przedstawiona koncepcja tworzenia systemu zarządzania bankiem, procesu zarządzania ryzykiem oraz modelu szacowania kapitału wewnętrznego umożliwia zapoznanie się z tajnikami wiedzy w zakresie kreowania wewnątrzbankowych zasad oceny adekwatności kapitałowej. Proponowane w naukowych dociekaniach podejście systemowe dostarcza ram pojęciowych dla wiedzy teoretycznej, w którą wpisuje się praktyczne zarządzanie bankiem.
Anita Szyguła
Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach (Zakład Finansów i Bankowości). Autorka książek i artykułów, które stanowią efekty badań naukowych i dotyczą analizy procesów dostosowawczych polskiego sektora bankowego do warunków gospodarki rynkowej, sposobu organizacji działalności i zarządzania w bankach spółdzielczych, aspektów zarządzania ryzykiem i ostrożnościowego podejmowania ryzyka bankowego w trybie regulacji Unii Europejskiej oraz w wewnętrznych uregulowaniach banków.
Szczególną uwagę przywiązuje do bezpiecznego i stabilnego finansowo prowadzenia działalności przez banki spółdzielcze. Ponadto w pracach badawczych rozpatruje problemy etyczne funkcjonowania banków oraz kwestie języka komunikacji w obszarze finansowym.