INNOWACJE W TRANSPORCIE
Publikacja INNOWACJE W TRANSPORCIE. Zrównoważony rozwój. Integracja gałęzi transportu. Sztuczna inteligencja została napisana przez naukowców i praktyków w związku z dynamicznym rozwojem transportu i logistyki w świecie – branży, która jest filarem polskiej gospodarki, wytwarza 6% PKB. a 40% kabotażu i prawie 1/3 międzynarodowego transportu samochodowego ładunków w Unii Europejskiej jest obsługiwana przez polskie firmy transportowe. Autorami są profesorowie, naukowcy i praktycy z wielu ośrodków, w tym z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Morskiego International Maritime Organization w Londynie, przedsiębiorstw transportowych. Problem innowacji jest bardzo szeroki, dotyczy bowiem różnych sfer działalności transportu. Autorzy wybrali te aspekty, które z ich punktu widzenia są obecnie istotne, odpowiadają na wyzwania stojące przed transportem w świetle współczesnych oczekiwań. Innowacje transportowe, przedstawione w książce, dotyczą na przykład: - innowacji infrastrukturalnych, - innowacji w transporcie samochodowym, kolejowym, wodnym śródlądowym, morskim, rowerowym, - innowacyjnego zarządzania transportem w miastach. Podręcznik ten kierowany jest do studentów studiów inżynierskich i ekonomicznych – na kierunkach: transport, logistyka, ekonomika transportu itp., ale również do administracji samorządowej i centralnej, spedytorów, operatorów logistycznych czy przedstawicieli firm transportowych.
- Kategorie:
- Redakcja: Krystyna Wojewódzka-Król
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-01-21635-1
- ISBN druku: 978-83-01-21503-3
- Liczba stron: 310
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp 7 1. Wyzwania stojące przed transportem 9 1.1. Współczesne oczekiwania wobec transportu 9 1.2. Popyt na przewozy pasażerów i ładunków 17 1.3. Tendencje zmian podaży usług transportowych 22 2. Innowacje infrastrukturalne 31 2.1. Innowacje w infrastrukturze liniowej 31 2.2. Węzły integracyjne w przewozach pasażerskich i ładunków 39 2.3. Zarządzanie infrastrukturą jako warunek integracji, bezpieczeństwa i wzrostu efektywności 45 3. Innowacje w transporcie samochodowym w świetle zrównoważonego rozwoju 51 3.1. Innowacje techniczne w środkach transportu 51 3.2. Nowe formy eksploatacji środków transportu 67 3.3. ITS i ich wpływ na konkurencyjność transportu samochodowego i przedsiębiorstw 74 4. Innowacje w transporcie kolejowym 91 4.1. Innowacje w przewozach pasażerskich 91 4.2. Innowacje w przewozach ładunków 104 4.3. Systemy zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem w transporcie kolejowym 119 5. Innowacje w transporcie wodnym śródlądowym 135 5.1. Nowe sfery zastosowania 135 5.2. Innowacje we fl ocie śródlądowej 154 5.3. RIS a bezpieczeństwo i konkurencyjność 169 6. Innowacyjność w transporcie morskim 181 6.1. Innowacyjne środki transportu morskiego 181 6.2. Systemy nawigacji i zarządzania fl otą w transporcie morskim 196 6.3. Innowacyjne systemy bezpieczeństwa w transporcie morskim 201 7. Innowacyjne zarządzanie transportem w miastach 209 7.1. Problemy transportu w miastach 209 7.2. Zarządzanie infrastrukturą transportu w miastach 214 7.3. Przykłady rozwiązań innowacyjnych 224 8. Transport rowerowy 245 8.1. Rola transportu rowerowego w świetle współczesnych wyzwań 245 8.2. Nowe formy współdzielenia rowerów i urządzeń transportu osobistego 257 8.3. Infrastruktura rowerowa 267 Spis literatury 279 Spis rysunków 299 Spis tabel 303
Krystyna Wojewódzka-Król
PROF. DR HAB. KRYSTYNA WOJEWÓDZKA-KRÓL
Uniwersytet Gdański,
Wydział Ekonomiczny, koordynator studiów podyplomowych „Transport i logistyka”
- współpracuje w zakresie badań naukowych z:
- Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,
- Energą Gdańsk,
- Zarządem Portu Gdańsk,
- Global Compact United Nations ONZ ,
- Urzędem Marszałkowskim województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego,
- Politechniką Gdańską,
- Pracodawcami Pomorza,.
- laureatka wielu nagród ministerialnych i rektorskich m.in. za książki:
- „Transport wodny śródlądowy”,
- „Polityka rozwoju transportu”,
- „Infrastruktura transportu”,
- „Transport”,
- “Socio-economic impact of the development of the lower Vistula”
- była członkiem:
- rad naukowych czasopism transportowych np. („Infrastruktura transportu”, „Przegląd Komunikacyjny”}
- rad naukowych instytutów i organizacji, w tym:
- Rady ds. Promocji Żeglugi Śródlądowej przy ministerstwach Transportu, Infrastruktury, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jako przedstawiciel UG od 2002 do 2020 r.
- Komitetu Monitorującego ds. Sektorowego Programu Operacyjnego – Transport przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – jako przedstawiciel Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego,
- Rady Naukowej Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa (CNTK), a następnie Instytutu Kolejnictwa w latach 2008-2012,
- Rady Naukowej Instytutu Morskiego w Gdańsku od 2011 -2019