
Kalejdoskop 2/2025
Koszty dostawy
Odbiór w punkcie
Dostawa na adres
Czas oczekiwania na zamówienia = realizacja + dostawa przez przewoźnika
Zobacz więcejSzczegóły produktu
Więcej informacji
| EAN | 9770860305300 |
|---|---|
| SKU | 300289779 |
| Liczba stron | 81 |
| Data wydania | 1 lut 2025 |
| multiformat | eBook |
| Język | polski |
| Format pliku | eBook (epub,mobi,pdf) |
| Format pliku elektronicznego | eBook |
| Autor/Redaktor | Opracowanie zbiorowe |
| Wydawca | Łódzki Dom Kultury |
- Data wydania
- 1 lut 2025
- Format pliku
- eBook (epub,mobi,pdf)
- Autor/Redaktor
- Opracowanie zbiorowe
- Wydawca
- Łódzki Dom Kultury
Kalejdoskop 2/2025
Spis treści
10 Światowy Primuz. O współpracy Stevena Wilsona z Orkiestrą Kameralną Primuz pisze Bogdan Sobieszek
14 W głąb Zanussiego. Felieton Mieczysława Kuźmickiego
15 Posłuchaj tej fali. Felieton wierszowany Andrzeja Poniedzielskiego
18 Pielgrzymując z Reymontem. Piotr Grobliński odkrywa reportażystę Władysława Reymonta
23 Reymont – chwilowo ziemianin. Andrzej Sznajder prześledził karierę noblisty jako posiadacza ziemskiego
26 Puentą przełamując fale. Piotr Grobliński komentuje wiersz Michała Kędzierskiego
28 Teatr różnorodny. Paulina Ilska Rozmowa z Bartoszem Kurowskim, reżyserem spektaklu „Brzydie kaczątko” w Teatrze Pinokio w Łodzi
31 Sztuka czasów komfortu. Felieton Łukasza Barysa
32 Przetrawianie Łodzi. O książce Błażeja Ciarkowskiego „Łódź. Ziemia wymyślona” pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
35 Galeria Kalejdoskopu. Z reżyserem filmów animowanych Mariuszem Wilczyńskim rozmawia Agata Gwizdała
43 Zarządzanie to też działanie twórcze. Aleksandra Talaga-Nowacka rozmawia z Arturem Chrzanowskim, nowym dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
48 Chińczycy nie dali rady. Bogumił Makowski przedstawia postać artystki ludowej Zofii Pacan
52 Literat z komiksowym zacięciem. Piotr Kasiński pisze o komiksowych aktywnościach Marcina Bałczewskiego
54 Paterson daje możliwość. Felieton Łukasza Maciejewskiego
56 Stagnacja na dobrym poziomie. Rafał Gawin podsumowuje rok wydawniczy w muzyce popularnej
62 Talenty za grosz. Audycja muzyczna Dariusza Bilskiego
64 Korektorka z wałkiem. O Muzeum Papieru i Druku pisze Bogumił Makowski
67 Lecia lecą. Felieton Pienistego
68 Kalendarium
Kalejdoskop 2/2025: Odkryj niezwykłą drogę Reymonta do literatury
W najnowszym wydaniu "Kalejdoskopu" przybliżamy postać Władysława Stanisława Reymonta, którego losy pełne są nieoczekiwanych zwrotów – od prób aktorstwa, przez pracę urzędnika, aż po mediumizm. To właśnie literatura okazała się jego prawdziwym powołaniem, a jego historia inspiruje do zgłębiania mniej znanych aspektów życia tego wielkiego pisarza. Wśród rekomendacji znajdą Państwo także wcześniejsze edycje, takie jak Kalejdoskop 02/2022, Kalejdoskop 07-08/2024 czy Kalejdoskop 05/2024, które pozwolą jeszcze głębiej zanurzyć się w świat literatury i pasji Reymonta. Zapraszamy do lektury i odkrywania fascynujących opowieści!
- Kalejdoskop 02/2022: Ten numer zagłębia się w świat teatru offowego i amatorskiego, ukazując jego unikalny język, zaangażowanie i spontaniczność. To fascynująca lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak działają niezależne sceny i dlaczego warto je wspierać, mimo że tracą na znaczeniu w dzisiejszej kulturze.
- Kalejdoskop 07-08/2024: W tym wydaniu autorzy poruszają temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na nasze życie, zastanawiając się, jak radzić sobie z rosnącym chaosem i niepewnością. To ważna publikacja dla tych, którzy chcą świadomie uczestniczyć w dyskusji o przyszłości i decydować o niej wspólnie.
- Kalejdoskop 05/2024: Przedstawiając historię „Kalejdoskopu”, autorzy ukazują, jak niezależna debata o kulturze rozwijała się w czasach PRL i po jej upadku. To inspirująca opowieść o sile wolności słowa i potrzebie dialogu w kształtowaniu kultury w Polsce.
- Kalejdoskop 5/2025: W tym numerze przenosimy się do świata animacji w Łodzi, gdzie mimo upadku wielkiego studia, powstają nowe, kreatywne projekty. To fascynująca historia o pasji, wyzwaniach i adaptacji w zmieniającym się przemyśle filmowym.
- Kalejdoskop 12/2024: Magnus von Horn dzieli się swoimi doświadczeniami z Łodzi, pokazując, jak to miasto wpłynęło na jego twórczość i życie. To opowieść o poszukiwaniu inspiracji w miejscu pełnym kontrastów i przemian, które odcisnęły piętno na jego filmach.
- Kalejdoskop 10/2021: Ten numer porusza temat przemocy w środowisku artystycznym, szczególnie w kontekście szkoły filmowej. Analiza skomplikowanych relacji i wyzwań, które muszą pokonać osoby dążące do bezpieczniejszej przestrzeni twórczej, czyni z niego ważny głos w debacie o kulturze i edukacji.
- Kalejdoskop 11/2021: Artykuł skupia się na wyzwaniami, jakie niesie ze sobą życie artystów w Łodzi, ukazując zarówno trudności, jak i inspirujące aspekty tego miasta. To lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak środowisko wpływa na rozwój twórczy i czy Łódź ma jeszcze szansę stać się artystyczną stolicą.
- Kalejdoskop 06/2024: W tym wydaniu autorzy analizują świat kultury alternatywnej, która funkcjonuje poza głównym nurtem medialnym. To fascynujący zapis pasji, zaangażowania i niezależności, pokazujący, jak ważne jest miejsce dla niszowych zjawisk w globalnej kulturze.
- Kalejdoskop 11/2023: Poruszając temat ekologii i ochrony środowiska, publikacja krytycznie ocenia, jak słowa o ekologii są wykorzystywane i czy rzeczywiście wpływają na poprawę sytuacji. To ważny głos w debacie o odpowiedzialności i realnych działaniach na rzecz planety.
- Kalejdoskop 12/2023: Praca na zapleczu kultury często pozostaje niewidoczna, mimo że odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu branży artystycznej. Ten numer ukazuje wyzwania i codzienne zmagania osób, które dbają o to, by kultura mogła się rozwijać mimo braku widoczności i wsparcia.

Kalejdoskop 2/2025
