Klimatyczna katastrofa
Książka dla wszystkich zainteresowanych przyczynami kryzysu naszej cywilizacji.
Zmiana klimatyczna różni się od wszelkich innych problemów, przed jakimi stajemy dziś jako ludzkość. Jeśli nic nie zrobimy, konsekwencje dla życia ludzkiego na Ziemi będą katastrofalne.
Polityczne działania i interwencje na poziomach lokalnych, krajowych i międzynarodowych będą miały decydujący wpływ na to, czy będziemy mogli ograniczyć globalne ocieplenie, a także jak zaadaptujemy się do tego, co już się wydarzyło. Giddens twierdzi, że obecnie nie mamy systemowej polityki dotyczącej zmiany klimatycznej. Polityka prowadzona tak jak zwykle nie pozwoli nam poradzić sobie z problemami, przed którymi stajemy, a recepty przedstawiane przez tych, którzy obecnie najczęściej rzucają wyzwanie konwencjonalnej polityce – ruch ekologiczny – są już u źródła skażone. Giddens wprowadza szereg nowych koncepcji i propozycji, by zapełnić tę lukę i analizuje dogłębnie związki między zmianą klimatyczną a bezpieczeństwem energetycznym.
Anthony Giddens to wybitny brytyjski socjolog, jeden z klasyków współczesnej myśli społecznej, twórca m.in. teorii strukturacji i „trzeciej drogi”. Były rektor London School of Economics, członek King’s College w Cambridge i członek Izby Lordów, doradca premiera Tony’ego Blaira. Autor ponad trzydziestu książek dotyczących szerokiego spektrum problematyki społecznej.
Anthony Giddens
Urodzony w 1938 roku; jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich socjologów; wykładowca na uniwersytetach w Cambridge i Londynie; od 1985 roku profesor uniwersytetu w Cambridge, od 2003 roku rektor London School of Economics and Political Science; jeden z najbardziej znanych i wpływowych przedstawicieli współczesnej socjologii teoretycznej na świecie; twórca programu nowej partii pracy Tony’ego Blaira; autor ponad 30 książek i setek artykułów.
Skupił się na budowie własnego systemu teoretycznego, którego zasadniczą cechą jest dążenie do przezwyciężenia tradycyjnej opozycji jednostki i społeczeństwa, działania i struktury społecznej, a także uwzględnienie w analizie zjawisk społecznych wymiarów przestrzeni i czasu. W swoich pracach wiele miejsca poświęcił reinterpretacji socjologicznej tradycji (Capitalism and Modern Social Theory, 1971) oraz teorii klas społecznych; inne jego dzieła to: New Rules of Sociological Method (1976), Central Problems in Social Theory (1979), The Constitution of Society (1984), Social Theory and Modern Sociology (1987), Politics, Sociology and Social Theory (1995).
W Polsce szeroko znany dzięki bestsellerowemu podręcznikowi Socjologia, a także z prac: Nowoczesność i tożsamość, Przemiany intymności, Konsekwencje nowoczesności, Stanowienie społeczeństwa, Nowe zasady metody socjologicznej, Poza lewicą i prawicą czy Trzecia droga.