Komu bije dzwon
Najsłynniejsze - i najbardziej ambitne artystycznie dzieło Ernesta Hemingwaya. Ukończona latem roku 1940 powieść wykorzystywała obserwacje i doświadczenia pisarza wyniesione z dwukrotnego, w sumie kilkunastomiesięcznego pobytu w ogarniętej wojną domową Hiszpanii. Autor określił w niej wspaniałe portrety psychologiczne. Ludzki wymiar toczącej się walki, ludzkie słabości i załamania, a także nieupozowane, powszednie bohaterstwo walczących w obronie republikańskiej wolności partyzantów sprawiają, że powieść Hemingwaya wytrzymała próbę czasu.
O wartości artystycznej tej powieści decyduje przede wszystkim siła opisów batalistycznych, a nade wszystko przejmująca uczuciową subtelnością i szlachetnością historia tragicznie unicestwionego uczucia, jakie rozwinęło się między protagonistą powieści, Robertem Jordanem (charakteryzującym się wieloma cechami postawy samego autora) a Marią - "Króliczkiem", ciężko skrzywdzoną przez okrucieństwo żołdackie młodą dziewczyną.
Powieść uznana została za jedno z najdojrzalszych dzieł batalistycznych i za jedną z najświetniejszych powieści miłosnych XX wieku.
Ernest Hemingway
ur. 1899
-
zm. 1961
Ernest Hemingway (ur. 21.07.1899, zm. 2.07.1961) – amerykański pisarz i dziennikarz. Brał udział w I wojnie światowej, w czasie której został ciężko ranny. Doświadczenia wojenne posłużyły mu za inspirację do napisania powieści Pożegnanie z bronią. Pierwszą powieść, Słońce też wschodzi, wydał w 1926 roku i przyniosła mu ona światową sławę. Prowadził barwny żywot, należał do tak zwanego straconego pokolenia, miał cztery żony, często podróżował. W wieku 62 lat popełni samobójstwo, strzelając sobie w usta z dubeltówki.
Do najbardziej znanych powieści i opowiadań Hemingwaya należą m.in. Stary człowiek i morze, Komu bije dzwon, Pożegnanie z bronią czy Rajski ogród. Wiele z nich doczekało się filmowych adaptacji.
Hemingway zdobył dwie najbardziej prestiżowe literackie nagrody: w 1953 roku za opowiadanie Stary człowiek i morze został wyróżniony Nagrodą Pulitzera, a rok później, w 1954 roku, Nagrodą Nobla.
Zdjęcie: By Not specified, owned by John F. Kennedy library [Public domain], via Wikimedia Commons