Konfiguracje globalne
Interdyscyplinarny podręcznik na temat globalizacji czerpiący z dokonań socjologii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i ekonomii. Autor rekonstruuje w nim główne stanowiska i perspektywy z blisko 30-letniej debaty na temat znaczenia i kierunków procesów globalizacyjnych. Pokazuje wpływ globalizacji na poziomie makro, czyli sferę ekonomii, polityki i państwa, stosunków pracy, oraz mikro, a zatem to, jak globalizacja wpływa na tożsamość jednostek i sferę kultury, przy czym perspektywa makro odgrywa w nim zasadniczo główną rolę. Niewątpliwą zaletą publikacji jest niezwykle szeroki obszar tematyczny oraz płynność w przybliżaniu najnowszej zachodniej literatury.
Książka ta przynależy do nauk społecznych, choć zasadniczo jestem socjologiem ekonomicznym. Odgradzanie dyscyplin od siebie, nawet w formie niskiego żywopłotu, uważam za poważny błąd, którego nie usprawiedliwia posiadanie tzw. własnej metody badawczej, bo jej definicja może być szeroka. Spośród trzech warstw analiz - idei, instytucji i zachowań - uprzywilejowuję warstwę instytucjonalną. Warstawa idei jest jednak całkiem rozbudowana. Najmniej uwagi poświęcam gęstwinie faktów dotyczących zachowań, postaw jednostek i wspólnot, jakby dlatego, że zapamiętałem opinię ekonomisty Alfreda Marshalla, że «najbardziej lekkomyślnym i groźnym jest ten teoretyk, który twierdzi, że fakty mówią za siebie» [...]. Nie mówią. Jedynie fakty umieszczone w ramach nośnej konstrukcji teoretycznej są faktami naukowymi.
(Z tekstu)
Witold Morawski
Profesor zwyczajny socjologii. Kieruje Zakładem Socjologii Pracy i Organizacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także przewodniczącym Rady Naukowej tego Instytutu. W latach 1977-1981 był dyrektorem Instytutu. Pracuje również w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.
Kilka lat spędził za granicą jako visiting professor i visiting scholar uniwersytetów w Sapporo, Toronto, Bielefeld, Kolonii, Moskwie, Berkeley, Bloomington, Indianapolis i Oksfordzie.
Dziedzinami jego zainteresowań są: socjologia amerykańska, socjologia ekonomiczna, teoria zmiany społecznej i problematyka demokracji przemysłowej.
Jest autorem i współautorem, redaktorem i współredaktorem wielu publikacji, w tym ponad 30 wydanych za granicą. Ważniejsze z nich to: Z badań nad społecznym uczestnictwem w organizacji przemysłowej (1967), Konflikt przemysłowy w Ameryce (1970), Nowe społeczeństwo przemysłowe (1975), Organizacje. Socjologia struktur, procesów, ról (1976), Kierowanie w społeczeństwie (1979), The Sociology of Industrial Management in Poland (numer specjalny International Journal of Sociology, 1980/1981), Demokrajca i gospodarka (1983), Dylematy samorządu pracowniczego (w języku japońskim, 1985), Zmierzch socjalizmu państwowego (1994), Stosunki przemysłowe w Polsce (1995), Zmiana instytucjonalna (1998, 1999, 2000) oraz Workers, Firms and Unions (2000).