Powrót do szkoły! Rabaty do 50% » więcej

Krzyk wiatru

28,99 zł -9%
32,00 zł
Cena okładkowa
32,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
9 lut 2021
Format pliku
eBook (epub,mobi)
Autor/Redaktor
Seweryna Szmaglewska

Krzyk wiatru

Literacki powrót autorki "Dymów nad Birkenau" do obozowej rzeczywistości. W naszym transporcie było jedno młode małżeństwo żydowskie; jak się dowiedzieli, że jedziemy do Oświęcimia, to zrozumieli, co to znaczy. Może rozpaczali? Nic podobnego! Żegnali się, on ją kochał przez całą drogę, przy wszystkich, jakby byli sami. To właśnie jest piękne. Żyć do końca pełnią siebie. Miejsce, które jest urzeczywistnieniem najgorszych cech ludzkich, może nie odebrać ofiarom godności i pragnienia miłości. Zalew gliniastego błota, gnijących odpadów, zmieszanych ekskrementów, krwi może nie przykryć czułości i stawiania losu drugiego człowieka ponad swoim własnym. W końcu nawet obozowe druty, karabiny maszynowe i komory gazowe mogą nie podołać, aby zgładzić w człowieku pragnienie dobra. Szmaglewska pokazuje, jak nadzieja pozwala, ale też zobowiązuje, by pozostać człowiekiem, niezależnie od tego, czy mamy ku temu warunki. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji o książce oraz osobiste wspomnienie syna Seweryny Szmaglewskiej - profesora Jacka Wiśniewskiego. Krzyk wiatru to przejmujący w swym wyrazie artystyczny dokument czasów pogardy, który dziś można odczytywać nie tylko jako akt oskarżenia przeciw hitlerowskim zbrodniarzom, lecz protest przeciw obojętności świata usiłującego owe zbrodnie puścić w niepamięć. "Życie Warszawy" Seweryna Szmaglewska (1916-1992) - pisarka, jedyna Polka zaproszona do złożenia zeznań w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchu wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach. Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. Osiemnastego stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką "Dymy nad Birkenau", w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Seweryna Szmaglewska przez lata była wiceprezeską Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: "Zapowiada się piękny dzień" (1960), "Czarne stopy" (1960), "Niewinni w Norymberdze" (1972), "Dwoje smutnych ludzi" (1986). Odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Książki tego wydawnictwa

Krzyk wiatru: Odwaga i miłość w obliczu najgorszych prób

„Krzyk wiatru” to poruszająca powieść, która przenosi nas w obozową rzeczywistość, ukazując niezwykłą siłę ducha i miłości w najtrudniejszych chwilach. Autorka, znana z „Dymów nad Birkenau”, ponownie przypomina, że nawet w miejscu największego cierpienia człowiek może zachować godność i pragnienie dobra. Zapraszamy do odkrywania tej niezwykłej historii, a także innych książek, które ukazują prawdziwe oblicze ludzkiej wytrwałości i miłości w trudnych czasach, takich jak „Dymy nad Birkenau”, „Dziennik z Gusen” czy „Złodziej...”.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Dymy nad Birkenau: To niezwykłe świadectwo losu więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, które ukazuje piekło na ziemi. Seweryna Szmaglewska dzieli się swoimi przeżyciami z obozu, ukazując brutalność i ludzką tragedię, które pozostają żywe do dziś.
  2. Dziennik z Gusen: Unikalny dziennik więźnia, który na bieżąco opisuje codzienność obozu koncentracyjnego Gusen. Aldo Carpi, artysta i profesor malarstwa, tworzy poruszający zapis swojej walki o przetrwanie, będący świadectwem terroru i nadziei.
  3. Złodziej: Opowieść o Michale Myśliwcu, który doświadczył brutalności systemu i odsiadki za polityczne próby ucieczki. To historia dojrzewania, walki o godność i życie w trudnych czasach, pełna refleksji nad ludzką siłą i wytrwałością.
  4. Wymyślone miasto Lwów: Fascynująca opowieść o wielowymiarowym Lwowie, mieście pełnym historii, kultur i tożsamości. Ziemowit Szczerk ukazuje miasto jako żywy organizm, który ciągle się zmienia i od nowa wymyśla siebie.
  5. Wszystko za życie: Historia Chrisa McCandlesa, który porzucił wygodny świat, by wędrować samotnie przez dzicz. To opowieść o poszukiwaniu sensu, wolności i głębokiej refleksji nad życiem i naturą.
  6. Kresy kresów Stanisławów jednak żyje: Wspomnienia Tadeusza Olszańskiego ukazujące wielokulturowy i tolerancyjny obraz Stanisławowa sprzed wojny. To opowieść o miłości do miasta i pamięci o jego dawnych mieszkańcach.
  7. Dziennik 1957-1958: Sekretny dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który ukazuje jego życie i rozterki w trudnym okresie emigracji. To intymny portret pisarza, pełen refleksji i emocji, stanowiący ważne dzieło diarystyki światowej.
  8. Pamiętniki 2005-2011: Zbiór osobistych tekstów Pauliny Żuchowskiej, powstałych podczas najtrudniejszych chwil jej życia. To szczere i poruszające wyznanie bólu, cierpienia i duchowej walki, które wciągają czytelnika w głębię emocji.
  9. Tak sobie myślę...: Dziennik Jerzego Stuhra z czasów walki z chorobą, pełen refleksji, miłości do życia i aktualnych poglądów. To osobiste świadectwo aktora, które inspiruje do doceniania każdego dnia.
  10. Cała radość życia: Poruszająca opowieść o losie Polaków na Kresach, od głodu i terroru lat 30., po wywózki i trudne doświadczenia wojny. Autorka dzieli się swoimi wspomnieniami, ukazując tragiczny, lecz pełen nadziei obraz tamtych czasów.

Krzyk wiatru

28,99 zł -9%
32,00 zł
Cena okładkowa
32,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką