Słowo genetyka oznacza ze starogreckiego „pochodzenie”. Jak już sama nazwa wskazuje, to nauka poświęcona dziedziczności organizmów oraz ich zmienności. Wszystkie te procesy rozpatrywane są w kontekście informacji zawartych w genach. Geny to odcinki kwasu nukleinowego lub odcinki DNA ulegające ekspresji w syntezie RNA i białek. Istnieją różne koncepcje dotyczące samych genów, dwie główne głoszą, że istnieje gen molekularny lub ewolucyjny.
Współczesna genetyka czerpie głównie z podwalin położonych przez Grzegorza Mendla w 1866 roku. Ten niemiecko-czeski zakonnik opisał podstawowe prawa dziedziczenia cech, które, rozwijane potem przez następców, ukształtowały nowoczesne myślenie o genetyce.
Więcej informacji o tej fascynującej dziedzinie dostarczy z pewnością książka „Krótkie wykłady. Genetyka”. Publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN to podręcznik przeznaczony dla studentów kierunków medycznych i pracowników ochrony zdrowia. Świetnie przygotuje do egzaminów i zaliczeń, ponieważ omówione zostały w niej szczegółowo między innymi genetyka molekularna, organizacja genomu, technologia DNA czy metabolizm azotu. Forma mini-wykładów sprzyja dozowaniu partii materiału i systematycznej nauce. Poza tym autor koncentruje się na podstawowych terminach i najważniejszych informacjach, co czyni książkę znakomitym kompendium, odpowiednim do powtórek i przydatnym przy selekcji wiedzy. Ilustracje oraz dokładne wyjaśnienia nie pozostawiają czytelników i czytelniczek z jakimikolwiek wątpliwościami.
Ciekawą propozycją dla amatorów i fascynatów zagadnień biologicznych i medycznych będzie książka „50 idei, które powinieneś znać. Genetyka”. Publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN ma formę 50 esejów, każdy poświęcony został innej kwestii związanej z genetyką. Dzięki interesującemu układowi książki oraz jej przystępnemu językowi „50 idei…” stanowi idealną publikację popularnonaukową. Autor opisuje teorie Darwina, informacje genetyczne, specyfikę chromosomu i evo-devo w zrozumiały sposób. Pokazuje, w jaki sposób genetyka ma wpływ na życie każdego i w jakich sferach życia informacje o genomie mogą być przydatne.
Polecamy zapoznać się z całą ofertą książek o genetyce w księgarni internetowej PWN.