Słowo filozofia wywodzi się z greki i oznacza umiłowanie mądrości, w bardziej specjalistycznym znaczeniu filozofia to krytyczne, usystematyzowane w miarę możliwości rozważania na temat danych idei, konceptów, problemów i zasad. Historia filozofii sięga początków ludzkiej cywilizacji, kiedy to ludzie jeszcze nie nazywający się ściśle filozofami, próbowali dociekać znaczenia zjawisk, przyczyn istnienia świata, mechanizmów rządzących otaczającą rzeczywistością oraz nimi samymi.
Zwyczajowo wyróżnia się trzy tradycje filozoficzne: europejską, indyjską oraz chińską. W naukach Dalekiego Wschodu filozofia bardzo długo nie istniała jako samodzielna nauka, jednak intuicje filozoficzne były obecne u zarania, a zagadnienia interesujące filozofów wplecione były w myśli religijne i systemy myślowe. Taki amalgamat stworzył systemy ideologiczne znane i praktykowane do dzisiaj, takie jak konfucjanizm czy buddyzm. Myśl indyjska skupiała się głównie na rozwijaniu tradycji metafizycznej, kosmologii i teodycei.
Kolebką europejskiej myśli filozoficznej jest oczywiście starożytna Grecja, w której już w V w. p.n.e. można doszukiwać się samodzielnej myśli filozoficznej, choć pierwotnie określenie filozofia obejmowało ogół nauki. Do filozofii zaliczano więc matematykę, fizykę, i „filozofię pierwszą”, która skupiała się na zagadnieniach metafizycznych oraz ontologii.
Obecnie można wyodrębnić różne okresy, w trakcie których filozofowie kładli podwaliny pod tę szlachetną naukę, mianowicie: filozofię starożytną, średniowieczną, nowożytną oraz współczesną. Jest to, oczywiście, dość uproszczony podział, a różni badacze skłaniają się ku odmiennym sposobom periodyzacji.
Księgarnia internetowa PWN w kategorii Historia filozofii, Filozofowie zebrała publikacje, które pozwolą Państwu uporządkować informacje dotyczące zagadnienia, jakim jest historia myśli filozoficznej oraz jej przedstawiciele. Książki z tej kategorii usystematyzują informacje, pozwolą na łatwiejsze przyswojenie sobie chronologii. Poznanie historii filozofii oraz figur poszczególnych filozofów jest niezbędne do zrozumienia bardziej skomplikowanych zagadnień, zwłaszcza z filozofii współczesnej. Kształtowanie się całości europejskiej myśli filozoficznej, wpływy chińskiej i indyjskiej filozofii oraz migrowanie pojęć i ich redefinicje – to wszystko ma odbicie w nowszych koncepcjach i zagadnieniach filozoficznych. Niejednokrotnie filozofowie odwołują się do dziedzictwa swoich poprzedników oraz do wiekowych idei. PWN ma w swojej ofercie na przykład kultowy i ceniony cykl książek „Historia filozofii” Władysława Tatarkiewicza, wielokrotnie wznawianych podręczników, z których informacje czerpią kolejne pokolenia adeptów filozofii.