Islam to druga największa na świecie religia monoteistyczna, posiadająca wspólne korzenie z judaizmem i chrześcijaństwem. Powstała na początku siódmego wieku naszej ery i została zapoczątkowana przez Mahometa. W języku arabskim słowo islam oznacza „poddanie się woli Boga“. Współczesny islam dzieli się na trzy główne odłamy (dominujący sunnicki, szyicki oraz charydżycki) i wyznawany jest przez blisko dwa miliardy wyznawców.
Główną świętą księgą islamu jest Koran, wedle tradycji objawiany we fragmentach Mahometowi przez archanioła Dżibrila, który identyfikowany jest w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem. Koran dwukrotnie przetłumaczony został na język polski – przez Jana Murzę Taraka Buczackiego (1858) oraz Józefa Bielawskiego (1986). Koran w przekładzie Bielawskiego dostępny jest w naszej księgarni w wydaniu Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Oprócz polskiego tłumaczenia Koranu przygotowaliśmy w naszej księgarni internetowej również szeroką ofertę książek historycznych, religioznawczych i socjologicznych poświęconych islamowi oraz kulturze arabskiej. Doskonałym wprowadzeniem do świata islamu jest książka „Islam. Krótkie wprowadzenie“ Malise Ruthven, która przynosi podstawowe informacje o historii islamu oraz jego współczesnych wymiarach. Z kolei „Dzieje kultury arabskiej“ to szeroka synteza kultury arabskiej od Marrakeszu na zachodzie do po Bagdad na wschodzie.
Nie zabrakło w naszej ofercie również innych tekstów źródłowych ze świata islamu. W słynnej serii „Biblioteka Klasyków Filozofii“ ukazała się niedawno „Nisza świateł“ Al-Gazaliego, w której autor rozważa naturę światła i jego znaczenie dla wzroku w poszukiwaniu innego światła i innego oka, które byłyby uwolnione od poznania zmysłowego. W innym nurcie arabskiej mistyki tworzył filozof Ibn Arabi, według którego wszystkie istnienia są absolutną jednością – jego „Traktat o miłości“ wydany został nakładem wydawnictwa PWN.
Szczególną popularnością wśród czytelników cieszą się także socjologiczne analizy współczesnego islamu oraz jego związki z kulturą i polityką w Europie. W „Państwie Islamskim“ Patrick Cockburn analizuje historię i ideologię organizacji terrorystycznej, która przekształciła sytuację polityczną na całym Bliskim Wschodzie; „Wprowadzenie do polityki zagranicznej muzułmańskich państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej“ to z kolei niezwykle wartościowe kompendium wiedzy o relacjach międzynarodowych w krajach islamskich. Polecamy również książkę naukową Moniki Ryszewskiej „Polskie muzułmanki. W poszukiwaniu tożsamości“ – monografię poświęconą konwertytkom na islam oraz polskim Tatarkom.