MENU

Książki: Pedagogika specjalna

Pedagogika specjalna to dział pedagogiki skupiający się na jednostkach wymagających wyjątkowego wsparcia w rozwoju. W orbicie zainteresowań pedagogów specjalnych jest ułatwienie funkcjonowania w społeczeństwie, edukacja i wychowanie podopiecznych z dysfunkcjami oraz ich socjalizacja w każdym wieku. 
Najważniejszymi zagadnieniami są resocjalizacja i rewalidacja, niezbędne z procesie przywracania osób do życia w społeczeństwie. 
W kategorii pedagogika specjalna znajdą Państwo podręczniki akademickie, publikacje popularnonaukowe i poradniki dotyczące tego zagadnienia. Czytelnicy i czytelniczki dowiedzą się z nich o pedagogice leczniczej i terapeutycznej oraz zapoznają z celami i rozwiązaniami oligofrenopedagogiki czy surdopedagogiki. 
Najgwałtowniejszy rozwój pedagogiki specjalnej odbywał się na początku XX wieku, głównie za zasługą Marii Grzegorzewskiej, która zwróciła uwagę na humanistyczny stosunek do ludzi z dysfunkcjami. Według niej zawsze należy dostrzegać w jednostce pozytywny wymiar oraz koncentrować się na włączaniu jej do wspólnoty. Wtedy też powstała pierwsza uczelnia kształcąca pedagogów specjalnych. Pod kierunkiem Grzegorzewskiej opracowano wiele nowoczesnych metod pracy z jednostkami o ograniczonej sprawności. Dopracowywano też sposoby diagnozy potrzeb takich osób i metody nauczania oraz współpracy z ich rodzinami. 
Obecnie pedagogika specjalna ciągle się rozwija, czerpiąc z metodologii nauk społecznych i przyrodniczych. 
Aby dowiedzieć się więcej o tej fascynującej dziedzinie, warto przeczytać książkę „Specjalnej potrzeby edukacyjne” Wydawnictwa Naukowego PWN. Autorka, Agnieszka Olechowska, omówiła w niej specyfikę kształcenia podopiecznych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zaletą publikacji są przedstawione w niej praktyczne rozwiązania oraz oparcie o polski system i reformy. Dzięki temu książka będzie przydatna nauczycielom, pedagogom i psychologom szkolnym, a także rodzicom i opiekunom polskich dzieci. Uwzględnia realia rodzimego szkolnictwa oraz prezentuje realne sposoby radzenia sobie z sytuacją.  
Tę oraz inne publikacje o pedagogice specjalnej znajdą Państwo w bogatej ofercie wydawniczej księgarni internetowej PWN.
Znaleziono: 2171
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20
Znaleziono: 2171
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20