Savoir vivre, czyli z francuskiego sztuka życia, to ogół reguł towarzyskich i form grzecznościowych dotyczących relacji społecznych. W niniejszej kategorii zgromadziliśmy poradniki i inne publikacje poświęcone ogładzie towarzyskiej dla najmłodszych i trochę starszych czytelników, a także podręczniki językoznawcze opisujące normy we współczesnej polszczyźnie.
Najmłodszym szczególnie polecamy takie książki jak „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci“ Grzegorza Kasdepke czy „Jak nauczyć dzieci dobrych manier“ Jennifer L. Scott. Oprócz doskonałej zabawy podczas lektury pomogą one najmłodszym czytelnikom w nawiązywaniu relacji społecznych i pozwolą uniknąć wielu nieoczekiwanych wpadek w rozmowach z rówieśnikami. „Mali dyplomaci“ Łukasza Walewskiego uczą z kolei, że dobre maniery to nie tylko mówienie „proszę“ i „dziękuję“, ale także zasady, które pomagają nam lepiej zrozumieć świat wokół nas.
Nieco starszym polecamy z kolei „Mówimy uprzejmie“ – poradnik językoznawczy Małgorzaty Marcjanik, w którym autorka szczegółowo opisuje relacje językowe między przełożonymi a podwładnymi oraz etykietę różnych językowych zachowań w życiu codziennym oraz w mediach, biorąc pod uwagę również ostatnie zmiany w dzisiejszej polszczyźnie użytkowej. O wadze takich wydawałoby się drobnych zachowań przekonają się zaś czytelnicy „Wersalu“ Darii Galaterii – fascynującego reportażu o etykiecie na dworze Króla Słońce.
Nie zabrakło w naszej księgarni internetowej również publikacji angielskojęzycznych. Szczególnie polecamy błyskotliwy esej znanego angielskiego konesera herbaty Stephena Wildisha: „How to Drink Tea. An Illustrated Guide“. Autor nie tylko szczegółowo opisuje w nim, jak zaparzyć doskonałą herbatę, ale także opisuje jej kulturowe znaczenie na przestrzeni wieków.