W niniejszej kategorii zgromadziliśmy podstawowe podręczniki akademickie poświęcone współczesnym teoriom ekonomicznym oraz materiały popularnonaukowe przygotowane z myślą o wszystkich, którzy chcieliby przyswoić sobie tajniki nowoczesnej ekonomii.
Podstawowym podręcznikiem, polecanym nie tylko studentom kierunków ekonomicznych, ale również wszystkim zainteresowanym współczesną ekonomią, jest praca „Podstawy ekonomii“ pod redakcją Romana Milewskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego (PWN). Dzięki przystępnemu językowi oraz spójnej konstrukcji podręcznika doskonale wprowadza on w główne nurty ekonomiczne, ale także pozostawia czytelnika z licznymi narzędziami pozwalającymi lepiej zrozumieć praktykę rzeczywistości gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych po okresie transformacji.
Dla studentów kierunków nieekonomicznych, a przede wszystkim wydziałów prawa i administracji, socjologii, politologii oraz geografii, Roman Milewski przygotował nieco bardziej podstawowy podręcznik „Elementarne zagadnienia ekonomii“ (PWN). W książce do niezbędnego minimum ograniczono prezentację sformalizowanych narzędzi i metod analizy ekonomicznej, skupiono się za to na przystępnym opisie zjawisk współczesnej gospodarki rynkowej, dzięki czemu jest to pozycja przynosząca niezbędną wiedzę również w takich dziedzinach jak administracja publiczna, związki zawodowe czy publicystyka gospodarcza.
„Ekonomia przyszłości. Wokół nowego pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko“ to z kolei innowacyjna praca zbiorowa poświęcona oryginalnej teorii znanego na całym świecie polskiego ekonomisty. Jak piszą autorzy, nowy pragmatyzm Kołodki nie jest jedynie suchą teorią ekonomiczną, ale również myślą zaangażowaną w praktykę polityczną i społeczną, dzięki czemu zgromadzone w tomie dyskusje wokół tej koncepcji odnoszą się do zasadniczych problemów współczesnego świata.