Leopold Kronenberg
Narodzinom kapitalizmu w Polsce nie poświęcano ostatnio zbyt wiele uwagi. Prace traktujące o dziewiętnastowiecznych przemianach ustrojowych zagubiły się niemal w powodzi publikacji militarno-martyrologicznych. W świadomości zbiorowej przetrwały bardziej w postaci wizualnej, za sprawą ekranizacji "Lalki" czy "Ziemi obiecanej", niż w formie usystematyzowanej wiedzy o procesach rozwojowych w gospodarce i życiu społecznym [...]. Ale na pytanie o twórców polskiego kapitalizmu reakcja Polaków jest błyskawiczna i jednoznaczna: Kronenberg!
(Ze Wstępu)
Kim był Leopold Kronenberg? Wizjonerem, rzutkim i pełnym pomysłów przedsiębiorcą, finansistą, kapitalistą w pełnym tego słowa znaczeniu, ale także filantropem. Był też wielkim patriotą, który patriotyzm rozumiał jako budowę podstaw gospodarczych funkcjonowania polskich ziem, znajdujących się pod zaborem rosyjskim.
(Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A)
Oddajemy w Państwa ręce książkę poświęconą życiu Leopolda Kronenberga, bankiera, inwestora, finansisty, społecznika i filantropa, założyciela Banku Handlowego i Szkoły Handlowej w Warszawie. Kronenberga nie bez przyczyny uznaje się za jednego z głównych twórców polskiego kapitalizmu. Uczestniczył on bowiem praktycznie we wszystkich znaczących przedsięwzięciach gospodarczych i społecznych XIX stulecia.
Partner wydania:

Patroni medialni:


(PDF)
Warszawa - śladami Kronenberga
1.5 MB