Media i dziennikarstwo w XX wieku. Studia i szkice - Wiesław Sonczyk: Zmiana relacji między państwem a systemem medialnym po roku 1990 (próba charakterystyki i oceny)
Przedstawiony do recenzji zbiór rozpraw mieści się w bardzo szerokim kręgu problematyki, obejmując zagadnienia historycznoprasowe, ale także mediów posługujących się słowem mówionym oraz obrazem. Książka łączy zatem treści rozpatrywane z punktu widzenia historyka prasy, medioznawcy, często również teoretyka kultury, a nawet lingwisty. […] Tom zawiera artykuły zróżnicowane pod względem merytorycznym, metodologicznym oraz językowo-stylistycznym. W opinii recenzentki są wśród nich teksty znakomite, które można uznać za wzorcowe pod względem maestrii wykładu badanej problematyki, w dużej liczbie są też artykuły prezentujące dobry warsztat naukowy, interesujące i przynoszące szereg szczegółowych dotąd mało znanych ustaleń. […] Z pełnym przekonaniem stwierdzam, że tom zbiorowy „Media i dziennikarstwo XX wieku. Studia i szkice” zasługuje na druk jako pozycja znacząca i wartościowa pod względem naukowym. Została ona przygotowana odpowiedzialnie i rzetelnie, stąd też ma czytelniczo atrakcyjną postać, co powinno się przełożyć na szeroki krąg odbiorców.
Prof. dr hab. Krystyna Kossakowska-Jarosz
Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego
- Kategorie:
- Redakcja: Magdalena Boczkowska, Michał Kaczmarczyk
- Język wydania: angielski,polski
- ISBN: 978-83-64788-12-3
- ISBN druku: 978-83-64788-12-3
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp 7 Część I Historia prasy, historia w prasie Judyta Ewa Perczak Polska prasa ezoteryczna w dwudziestoleciu międzywojennym 11 Krzysztof Wasilewski „Po prostu” i „Wiadomości Kulturalne” – dwie nieudane próby reaktywacji pisma społeczno-kulturalnego po 1989 roku 25 Jacek Wojsław „Głos Wybrzeża” lokalnym narzędziem partyjnej propagandy w okresie sierpniowego przełomu (1980) 37 Artur Trudzik Rekonstrukcja historii – prasa muzyczna jako pomijany segment prasy wydawanej oficjalnie w stanie wojennym 57 Justyna Kubik Rynek prasowy ziemi strzeleckiej w XX wieku 79 Anna Mlekodaj O rozwoju i funkcji prasy regionalnej w XX wieku – na przykładzie Podhala 91 Część II Od Marconiego do Zuckerberga Jan Beliczyński Determinanty rozwoju radia w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym 105 Agnieszka Barczyk Złote czasy łódzkiej telewizji – ŁOT w latach 1956–1986 127 Halina Klepacz, Edyta Nowak-Jamróz Nowe media – krótka historia Internetu i próby jego prawnej regulacji 147 Halina Klepacz, Anita Usielska Facebook jako konsekwencja ewolucji w komunikacji społecznej 161 Część III Media w otoczeniu prawnym i politycznym Agnieszka Grzesiok-Horosz Ustawodawstwo prasowe w Polsce w XX wieku 175 Bolesław Sprengel Prasa i radio w działalności Policji Państwowej w latach 1919–1939 189 Wiesław Sonczyk Zmiana relacji między państwem a systemem medialnym po roku 1990 (próba charakterystyki i oceny) 203 Część IV Język, gatunki i funkcje komunikacji społecznej Małgorzata Kita Wiek XX: doba medialna w rozwoju polszczyzny 221 Karolina Karbownik Internet jako nowy determinant komunikacji między mediami a odbiorcami mediów 235 Agnieszka Miernik, Anna Wileczek Od oświecenia do „uwodzenia”… Ewolucja strategii perswazyjnych w czasopismach dla najmłodszych w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku 247 Małgorzata Posyłek Strength of propaganda and manipulation – role of media in development of Hitler’s myth 261