Nowe rzeczywistosci społeczne nowe teorie socjologiczne. Dyskusje i interpretacje
Mimo ciągłych narzekań na kryzys teorii socjologicznej uznać trzeba, że ma się ona całkiem dobrze. Teoria socjologiczna nie tylko po prostu nadąża za zmieniającym się światem, ale uczestniczy także w zmianach, dostarczając narzędzi do interpretacji i kształtowania procesów społecznych. W książce tej, odnosząc się do tak różnych problemów jak media, terroryzm, kapitał społeczny, mniejszości czy konflikt klasowy, podejmujemy dyskusję o teorii socjologicznej w ruchu, zmagającej się z dynamiczną rzeczywistością i biorącej udział w sporach na temat jej kształtu. Stare i nowe koncepcje, które są tu zestawiane, łączone i konfrontowane ze sobą, dają świadectwo temu, że dla socjologów zrozumienie świata jest równie ważne jak jego zmiana.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-7383-587-0
- Liczba stron: 352
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Maciej Gdula, Aleksandra Grzymała-Kazłowska, Renata Włoch Wstęp 9 Część 1. Socjologia a nowe rzeczywistości i perspektywy Mirosława Marody Socjologia wobec zmiany a socjologia zmiany 21 Izabella Bukraba-Rylska W stronę socjologii organoleptycznej 31 Małgorzata Molęda-Zdziech Mediatyzacja jako ujęcie teoretyczne dla opisu rzeczywistości społecznej 48 Część 2. Wokół dobra wspólnego i więzi społecznych Piotr Chmielewski Podejście do problemów dobra wspólnego w perspektywie nowego instytucjonalizmu…. Na przykładzie zarządzania wspólnymi zasobami przez społeczności lokalne 67 Aleksandra Lompart Negocjacje jako przedmiot socjologii 111 Piotr Teisseyre Ład społeczny bez zaufania?… Teorie socjologiczne wobec hipotezy o niedostatkach zaufania 130 Przemysław Piechocki Kapitał społeczny w ujęciu sieciowym. Nowy sposób konceptualizacji oraz operacjonalizacji pojęcia 145 Marcin Łuczka Ku profanum w świecie wiary 162 Część 3. Nowe formy i oblicza konfliktu Tadeusz Krauze Kim są globalni interwencjoniści?… Hegemonia militarna i społeczeństwo oparte na przemocy 179 Maciej Gdula Klasa średnia jako klasa protestu 189 Joanna Erbel Walka o przestrzeń miejską z perspektywy Actor-Network Theory 205 Część 4. Większość złożona z mniejszości? Marta Bucholc Osiadli i outsiderzy. Norbert Elias o inności i wykluczeniu społecznym 223 Sławomir Łodziński Normy i bodźce. Współczesne koncepcje analizy ochrony praw mniejszości narodowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej 238 Marta Szaranowicz-Kusz Kształtowanie się nowych koncepcji obywatelstwa w warunkach wielokulturowości 260 Katarzyna Andrejuk Polityczne konstruowanie tożsamości ponadnarodowej. Przykład obywatelstwa Unii Europejskiej 274 Część 5. Przepływy w globalnym świecie Renata Włoch Socjologia wobec zjawisk wykraczających poza granice państwa narodowego 289 Aleksandra Grzymała-Kazłowska Płynność transnarodowych powiązań jako przedmiot badań socjologicznych. Nowe teorie migracji i integracji a teoria socjologiczna 306 Magdalena Bartnik „Przestrzenie przepływów” i „przestrzenie niczyje” w hipernowoczesności…. Nowe ujęcie przestrzeni według Marca Augé i Manuela Castellsa 320 Część 6. Kierunki rozwoju współczesnej teorii socjologicznej: głosy w dyskusji… prof. Aleksandra Manterysa, dr. Lecha Nijakowskiego, prof. Barbary Szackiej, prof. Marka Ziółkowskiego, ze wstępem prof. Jacka Raciborskiego Jacek Raciborski (moderator) 337 Głos Aleksandera Manterysa 338 Głos Lecha M. Nijakowskiego 340 Głos Barbary Szackiej 343 Głos Marka Ziółkowskiego 346