MENU

O biznesie po polsku

(eBook)

Wprowadzenie do języka biznesu

0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Kraków, 2008

  • Autor: Marzena Kowalska

  • Wydawca: Universitas

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 24,00 zł
18,72
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

O biznesie po polsku

Wstęp



Doświadczenie w pracy dydaktycznej z cudzoziemcami uczącymi się języka polskiego, wśród których znaczącą liczbę stanowią biznesmeni, pokazało, że potrzebny jest podręcznik o tematyce biznesowej na średnim poziomie. Autorka wyszła z założenia, że już na poziomie średnio zaawansowanym możliwe jest, a zarazem pożądane posługiwanie się językiem specjalistycznym, jakim jest język biznesu.

Podręcznik został adresowany do tych wszystkich, którzy ukończyli naukę języka polskiego na poziomie podstawowym A1 i A2. Jest to więc podręcznik dla poziomów średnich B1 i B2, napisany z myślą o tych, którzy chcą poznać realia prowadzenia biznesu w Polsce, podstawowe słownictwo oraz struktury syntaktyczne używane w tej dziedzinie.

Powstawaniu O biznesie po polsku przyświecała taka koncepcja metodyczna, aby jako podręcznik specjalistyczny prezentował on słownictwo oraz struktury używane w biznesie, jednocześnie przywoływał struktury gramatyczne i słownictwo poznane przez uczących się języka polskiego na poziomie podstawowym - A1 i A2 I tak na przykład w lekcji pierwszej.

„Dane osobowe" pojawia się nowe słownictwo z kwestionariusza osobowego (stanowisko, zameldowanie), ale także powtarzane są podstawowe konstrukcje z narzędnikiem (jestem Polakiem, jestem inżynierem, czy - mam 25 lat, pracuję w firmie x) Takie podejście metodyczne pozwala na łagodne przejście z języka ogólnego do specjalistycznego Uczący się nie są przytłoczeni nadmiarem nowego słownictwa i konstrukcji, nie są nieprzyjemnie zaskoczeni i zablokowani.

Podręcznik może być wykorzystywany zarówno do pracy z nauczycielem, jak i samodzielnej pracy uczącego się. Stosunkowo prosty układ poszczególnych części oraz klucz do ćwiczeń pozwalają na samodzielną naukę.

Układ lekcji w podręczniku jest następujący:

tekst lub dialog
słownictwo ogólne
słownictwo tematyczne
15 minut na gramatykę (w tym m in. konstrukcje zdań)
ćwiczenia
wiadomości gospodarcze



Na końcu podręcznika znajdują się:

słowniczek do tematów: „Czas wolny" oraz „Giełda"
tablice gramatyczne
klucz do ćwiczeń
słownik

Tekst i dialogi (w zależności od tematu i kontekstu sytuacyjnego jest to albo dialog, albo tekst ciągły) prezentują ogólne realia prowadzenia biznesu w Polsce, konstrukcje syntaktyczne oraz słownictwo dotyczące danego tematu. Jako teksty modelowe mogą stanowić punkt wyjścia lekcji. Ta część może służyć ćwiczeniom w czytaniu oraz pracy nad wymową.

Dialogi i teksty nie tworzą jakiejś historii, a to dlatego, iż zamiarem autorki było, aby z lekcji korzystano na zasadzie poradnika - uczący się może czytać dowolną lekcję, której znajomość jest mu potrzebna, np. „O gospodarce" czy „Rozmowa przez telefon".

Słownictwo podzielone zostało na dwie grupy - ogólne oraz tematyczne. Słownictwo tematyczne zawiera zarówno słownictwo specjalistyczne związane z tematem lekcji, jak i słownictwo ogólne czy potoczne, które rozszerza zasób słów dotyczących tematów lekcji. W jego skład weszły również wyrażenia i zwroty. Część słownictwa tematycznego stanowi punkt „Łatwo zapamiętasz", w którym prezentowane są internacjonalizmy. W obrębie słownictwa tematycznego znalazły się słowa, które nie pojawiły się w tekście danej lekcji. O ich włączeniu zdecydowało kryterium frekwencyjne - analiza tekstów prasowych oraz tekstów autentycznych, pisanych przez biznesmenów. W słowniczku podaje się dwie formy czasownika,

w kolejności - najpierw niedokonany, potem dokonany, niezależnie od tego, który czasownik pojawił się w tekście. Zdarza się, iż pewne słowa, które autorka uznała za ważne, a jednocześnie trudne do zapamiętania, powtarzają się w słowniczku dwukrotnie (np. potwierdzać, odwoływać, przekładać znajdują się w lekcji 3 oraz w lekcji 8)

Przyswojenie słownictwa specjalistycznego jest obok opanowania konstrukcji syntaktycznych podstawą posługiwania się językiem specjalistycznym Dlatego nowe słowa są potem używane w ćwiczeniach zarówno leksykalnych, jak i gramatycznych. Dzięki dużej ilości powtórzeń mogą być zapamiętane przez uczących się.

Punkt „15 minut na gramatykę" prezentuje nowe zagadnienia gramatyczne albo też przywołuje te poznane w trakcie kursu podstawowego, które autorka uznała za trudne, jak np. odmiana czasownika chcieć w trybie warunkowym.

Pamiętając jednak o tym, że podręcznik ukazuje się w serii „Język polski dla cudzoziemców", autorka nie powtarza wszystkich zagadnień gramatycznych, które pojawiają się w trakcie kursu (deklinacji rzeczownika czy koniugacji). Podstawą, do której odsyła się korzystających z O biznesie po polsku, jest podręcznik Ewy Lipińskiej Z polskim na ty. Dla tych wszystkich, którym dla przypomnienia gramatyki wystarczy rzut oka na tablice, na końcu podręcznika zamieszczono tablice gramatyczne - zestawienie odmiany rzeczowników, zaimków dzierżawczych oraz zaimków osobowych przez przypadki, odmiany czasownika, a także zestawienie liczebników w mianowniku, bierniku i dopełniaczu.

W paragrafie „Konstrukcje" prezentowane są konstrukcje syntaktyczne, do których należą zarówno konstrukcje charakterystyczne dla języka biznesu, jak i takie, które stosowane są w języku ogólnym.



Podręcznik został przetestowany na sześciu różnych grupach średnio zaawansowanych

W przygotowaniu podręcznik na następny poziom języka biznesu - C1.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
1   DANE OSOBOWE - KWESTIONARIUSZ OSOBOWY

(Wypełnianie kwestionariusza osobowego, podawanie informacji o swojej drodze

zawodowej, zadawanie pytań o dane osobowe)

 

2   PREZENTACJA FIRMY

(Opisywanie firmy: firma działa na polskim rynku x lat, zatrudnia x pracowników,

współpracuje z)

 

3   MÓJ DZIEŃ

(Omawianie z asystentką planu dnia: przychodzi X, odwołać,

przełożyć spotkanie. Godziny) 

  

4   STRUKTURA FIRMY

(Przedstawianie działów, dyrektorów, zajmować się..., być odpowiedzialnym za...)

 

5   KONTO W BANKU

(Zakładanie konta w banku, rozmowa z urzędniczką, kredyt w banku: warunki,

spłata, oprocentowanie itp. )

 

6   ROZMOWA PRZEZ TELEFON

(Prowadzenie rozmowy telefonicznej, charakterystyczne zwroty)

 

7   O GOSPODARCE

(Opisywanie sytuacji gospodarczej Polski: inflacja, bezrobocie, dochód PKB,

czasowniki: spadać, rosnąć, wzrastać)

 

8   SPOTKANIE

(Umawianie się na spotkanie z klientem, formuły używane przy inicjowaniu spotkania,

ustalanie terminu spotkania)

 

9   DLACZEGO ZMIENIAĆ PRACĘ? CURRICULUM VITAE

(Motywy zmiany pracy, typowe pytania pracodawcy zadawane podczas rozmowy

kwalifikacyjnej, prezentacja własnych dokonań zawodowych)

 

10   CZY POTRZEBNE SĄ ZMIANY?

(Plany zmian w firmie: planujemy rozszerzyć współpracę, zamierzamy

zwiększyć sprzedaż)

 

11   WZROST CZY SPADEK?

(Podawanie danych dotyczących obrotów, zysków, strat firmy 

Czasowniki: spaść, wzrosnąć, zwrot: utrzymywać się na tym samym poziomie)

 

12   DOBRY INTERES

(O pieniądzach nieformalnie: X zrobił majątek na handlu kasetami wideo,

robić interesy z..., zaczynać od..., dorobić się...   )   

 

13   NEGOCJOWANIE CEN

(Zwroty i wyrażenia używane przy negocjowaniu warunków umowy)

 

14   WŁASNA FIRMA

(Kroki na drodze do założenia własnej firmy, urzędy, dokumenty)

 

15   PODSUMOWANIE ROKU

(Udało nam się..., zrealizowaliśmy plan, odnieśliśmy sukces)  


CZAS WOLNY - zestawienie słownictwa

GIEŁDA - zestawienie słownictwa

TABLICE GRAMATYCZNE

KLUCZ DO ĆWICZEŃ

SŁOWNIK
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

46,80 zł
60,00 zł

Przełom dwoistości w pedagogice polskiej

PRZEDMOWANajpierw pozwolę sobie na wyznanie, spisane już po wielomiesięcznym wysiłku budowania tej książki. Przepraszam Czytelników, że między okładkami ukryte są tu, nie tylko z powodów objętościowych tekstu, ze cztery co najmniej ...
35,10 zł
39,00 zł

Nauczyciel z Polski

Pierwsza taka książka o szkole! Zobaczcie, co może się w niej wydarzyć, jeśli otworzymy się na relację i dialog. I jak piękny może to być kawałek świata…Jarek Szulski – nauczyciel z pasją, współtwórca Akademii Psy...
19,99 zł
22,21 zł

Specjalizowany katalog monet polskich — PRL. Wydanie trzecie

Trzecie wydanie katalogu monet obiegowych okresu PRL. Katalog zawiera zdjęcia oraz opisy odmian i wariantów nie uwzględnionych w innych katalogach. Poprzednie wydania były wykorzystywane, jako źródło referencyjne w katalogach aukcyjnych.
30,10 zł
35,00 zł

Polska i Litwa Jagiellonów na przełomie XV i XVI stulecia

Schyłek XV i początek XVI w. to okres decydujący o stabilizacji państwa polsko-litewskiego, obrony jego terytorium i utrzymania liczącej się pozycji wśród innych państw europejskich. W podręcznikach i syntezach, poświęconych ówczesnej his...
23,40 zł
26,00 zł

Tomizm polski 1879-1918 słownik filozofów

Polska szkoła tomistyczna, zwłaszcza przed wojną, podejmowała w duchu tomistycznym rozważania na tematy ontologiczne, epistemologiczne, etyczne, psychologiczne, pedagogiczne, a nawet polityczne i społeczne. Staramy się przywrócić zbiorowej pamię...
18,17 zł
20,19 zł

Polski Ład

Latem 1986 roku w Polskim Ładzie dochodzi do tragedii, w wyniku której zrozpaczony nastolatek po śmierci bliskich, rozpoczyna krwawą zemstę. Wkrótce seria brutalnych morderstw doprowadza do śmierci wszystkich mieszkańców wioski. Tr...
19,22 zł
21,35 zł

Grzegorz Sołogub - Sześć dni polskiego ASA

Książka nie jest typową biografią pilota. Jest to raczej próba przedstawienia sylwetki tego mało znanego polskiego pilota i asa myśliwskiego na tle kilku ważnych operacji, w których uczestniczyły polskie dywizjony myśliwskie na Zachodzie....
40,50 zł
54,00 zł

Polska w Unii Europejskiej. Sprawowanie prezydencji w Radzie

Mija dziesięć lat, odkąd Polacy zdecydowali się na przystąpienie do Unii Europejskiej. Przedstawiciele naszego kraju zasiadają w instytucjach europej­skich. Uczestniczą w podejmowaniu decyzji unijnych i współtworzą europejskie prawo. Polscy ...
30,06 zł
34,95 zł

Strategie "ja" (po)romantycznego w poezji polskiej XIX-XXI wieku

U początków projektu Strategie ”ja” (po)romantycznego w poezji polskiej XIX-XXI wieku, rezultatem którego jest niniejsza publikacja, stała nieodmiennie powracająca myśl, że zaskakująco wiele - wbrew diagnozom radykalnie separ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!