O dwóch takich co ukradli księżyc
"Czy znacie drogę do kraju, w którym nie trzeba pracować, miejsca, które stałoby się rajem? Kraju, tego szuka para bliźniaków, chłopców, piegowatych, niezwykle żarłocznych i tak niegrzecznych, że nikt nawet nie cieszył się z ich przyjścia na świat?! A to jeszcze nic! Ci bliźniacy mają na imię: Jacek i Placek, naprawdę! Wymarzyło im się takie miejsce, w którym nie trzeba robić absolutnie nic. Szkoda tylko, że w drodze do tego raju trzeba spotkać tak wielu niekoniecznie miłych gości… jak na przykład olbrzyma wraz z jego tajemniczą ciotką-kozą albo króla, który (choć jest najbrzydszy) myśli, że jest ze wszystkich najpiękniejszy! Czy wiecie, że z tego wszystkiego chłopcy sami wręcz oszaleli? Bo wpadli na pomysł, by ukraść księżyc. Czy to w ogóle
możliwe? Jak właściwie to zrobić?! Potrzeba tutaj nie lada sprytu i oczywiście… podstępu.
„O dwóch takich, co ukradli księżyc” Kornela Makuszyńskiego, autora „Szatana z siódmej klasy”, to historia, w której ilość przygód mnoży się razy sto i która nigdy, pomimo swego sędziwego wieku, nie starzeje się!"
Kornel Makuszyński
ur. 1884
-
zm. 1953
Kornel Makuszyński (ur. 8.01.1884, zm. 31.07.1953) należy do najpopularniejszych polskich pisarzy okresu przedwojennego. Stworzył Koziołka Matołka oraz małpkę Fiki-Miki. Jego najbardziej znane powieści dla młodzieży to Szatan z siódmej klasy, Szaleństwa panny Ewy oraz Awantura o Basię.
Pisarską przygodę rozpoczął w wieku 14 lat od tworzenia wierszy, ale jego kariera literacka zaczęła się dynamicznie rozwijać dopiero po pierwszej wojnie światowej. Pisywał humoreski oraz felietony, jednak największą popularność zdobył jako autor licznych książek dla dzieci i młodzieży. Podczas drugiej wojny światowej w budynek, w którym mieszkał, trafiła bomba. Makuszyńskiemu udało się uratować, ale przepadły wszystkie jego rękopisy, w tym tekst Drugich wakacji Szatana. Po wojnie objęto go zakazem publikacji i popadł w zapomnienie. Zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanem, z którym był związany przez sporą część życia.
Odznaczono go m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938) oraz Orderem Legii Honorowej (1936), a od 1994 roku przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego.