W dniu dzisiejszym kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest możliwy jedynie drogą mailową.
Przepraszamy za niedogodności. więcej

Obiturianci

30,00 zł

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
7 gru 2024
Format pliku
eBook (epub,mobi)
Autor/Redaktor
Weronika Stencel
Wydawca
nisza

Obiturianci

„Obiturianci”, książkowy debiut Weroniki Stencel, to dzieło brawurowe, zachwycające swobodą wyobraźni – tak literackiej, jak plastycznej – inwencją językową, poczuciem humoru. Stencel nie ogląda się na panujące mody, ryzykuje „niszowość”, tworząc własny, oryginalny świat. I nie jest to czysta zabawa. Autorka ma nam do powiedzenia coś ważnego o nas, ludziach. Jej groteskowe postaci mają te same problemy co my. W czasach zalewu prozy sformatowanej, starającej się przypodobać czytelnikom i krytykom, propozycja Weroniki Stencel wydaje się niezwykle odświeżająca, a przez to bardzo potrzebna czytelnikom i samej literaturze. Czytelnik ma wrażenie obcowania ze światem zabawnym, bajkowym, momentami kampowo-cukierkowym, ale pod śmiesznostkową powłoką kryje się zdumiewająca symbolika i psychologiczna złożoność świata przedstawionego. Kiszone Miasteczko, Bebony i Obiturianci to twory baśniowe z całym dobrodziejstwem inwentarza tej dzisiaj czasem infantylizowanej formy. Patryk Kosenda „Obiturianci” gwarantują zawrót głowy, wybijają z rutyny i przyzwyczajeń, ze swobodą wiodą na manowce, trochę bawią, a trochę zmuszają do myślenia. Czy w Kiszonym Miasteczku przegląda się (jak w gabinecie krzywych luster) świat, który już jest, czy może jest to nieskrępowany popis wyobraźni? Nie pożałuje, kto da się debiutowi Weroniki Stencel porwać. Anna Marchewka Znajdziecie tu wszystko, o czym kiedykolwiek chcieliście poczytać, a dotychczas mogliście jedynie marzyć (zaświadczam jako człowiek rosnąco-malejący). Jakub Kornhauser O autorce Weronika Stencel, ur. 1993, ukon´czyła z wyro´z˙nieniem kulturoznawstwo na Uniwersytecie S´la?skim w Katowicach oraz krytyke? literacka? na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellon´skiego. Jest takz˙e absolwentka? I stopnia Szkoły Muzycznej w Z˙orach w klasie wiolonczeli.

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

 

Warto wiedzieć o książce Obiturianci

Surrealistyczny świat Bebonów – połączenie groteski i humoru

"Obiturianci" to niezwykła podróż do surrealistycznego świata Bebonów, gdzie klauni i błazny stają się nie tylko postaciami, ale i przewodnikami po emocjonalnych meandrach ludzkiej psychiki. Ta książka nie boi się groteski, a wręcz celebruje ją, wprowadzając czytelników w atmosferę pełną humorystycznych i surrealistycznych obrazów. Każdy z Bebonów, od ministra Prztuśnego po Damę Pieskową, jest unikalny, a ich przygody zmuszają do refleksji na temat miejsca, jakie zajmujemy między życiem a śmiercią. W "Obituriantach" humor przenika przez groteskę, tworząc niepowtarzalny klimat, który wciąga i bawi jednocześnie.

Weronika Stencel – debiut pełen oryginalności i wyobraźni

Debiut Weroniki Stencel to prawdziwy festiwal oryginalności, który pokazuje, jak odważnie można eksperymentować z formą i językiem. "Obiturianci" są dowodem na to, że autorka ma wiele do zaoferowania i jej potencjał wykracza daleko poza ramy standardowej powieści. W tej książce wyraźnie widać, jak Stencel bawi się językiem, wprowadzając neologizmy i nietypowe zwroty, które przyciągają uwagę. Jej odwaga w eksplorowaniu nowych ścieżek literackich sprawia, że każdy rozdział staje się niepowtarzalnym doświadczeniem, które wciąga i intryguje.

Ilustracje jako integralna część opowieści – wizualny wymiar „Obituriantów”

Ilustracje w "Obituriantach" to nie tylko dodatkowe elementy, ale kluczowy komponent opowieści. Weronika Stencel zręcznie łączy tekst z obrazem, tworząc harmonijną całość, w której każda ilustracja podkreśla przekaz narracji. Przez humorystyczno-surrealistyczny styl rysunków widzimy świat Bebonów w sposób, który wzbogaca nasze zrozumienie tej niezwykłej rzeczywistości. Obrazy te nie tylko ożywiają bohaterów, ale także dodają głębi emocjonalnej, sprawiając, że zmagania postaci stają się jeszcze bardziej osobiste i odczuwalne.

Zmagania z lękiem i samokrytyką – emocjonalna podróż czytelnika

"Obiturianci" to nie tylko gra słów i kolorów, ale także głęboka analiza ludzkich lęków i samokrytyki. W miarę jak śledzimy losy Bebonów, stajemy się świadkami ich emocjonalnych zmagań z własnymi demonami. Każda postać to odzwierciedlenie naszych wewnętrznych konfliktów, a ich historia skłania do refleksji nad tym, co naprawdę nas przeraża. Stencel maluje obraz psychologicznej walki, w której postaci muszą zmierzyć się z własnymi lękami, co sprawia, że lektura staje się osobistą podróżą w głąb siebie.

Język i styl – słowotwórstwo jako narzędzie budowania klimatu

Weronika Stencel wykorzystuje język jako narzędzie do kreowania niezwykłej atmosfery "Obituriantów". Jej słowotwórstwo, pełne neologizmów i oryginalnych zwrotów, sprawia, że tekst staje się nie tylko nośnikiem treści, ale również doznaniem estetycznym. Każde zdanie jest starannie skonstruowane, jakby było częścią większej układanki, która prowadzi nas przez meandry opowieści. Dzięki temu lektura staje się intensywnym przeżyciem, które angażuje wszystkie zmysły i zmusza do aktywnego myślenia o tym, co czytamy. Książka ta to nie tylko opowieść, ale także zaproszenie do odkrywania bogactwa języka i wyobraźni.

"Obiturianci" to pozycja, która z pewnością zapadnie w pamięć, a debiut Weroniki Stencel zasługuje na szczególne miejsce w sercach miłośników literatury poszukującej nowatorskich form i głębokich emocji.

Książki tego autora

Obiturianci: Odkryj świat pełen humoru i głębi

„Obiturianci” Weroniki Stencel to debiutancka powieść, która zachwyca swobodą wyobraźni, oryginalnym językiem i odważnym podejściem do literatury. Ta niezwykła historia, pełna groteskowych postaci i symboliki, to nie tylko zabawa słowem, ale także refleksja nad naszymi własnymi problemami. Zapraszamy do odkrywania tego wyjątkowego świata, który z pewnością zainspiruje każdego miłośnika literatury poszukującego czegoś nowego i odświeżającego.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Feinweinblein: Ta niezwykła książka Weroniki Murka to połączenie dramatu, historii i humoru, które zachwyci każdego miłośnika oryginalnej wyobraźni. Autorka zdobyła uznanie jury nagród literackich, a jej teksty to głęboka refleksja nad fundamentalnymi tematami życia i historii.
  2. Księga ocalonych snów: Nominowana do Nagrody Nike 2009, ta książka to fascynujący esej, poemat i powieść w jednym, osnuta wokół snów i nadziei. Krystyna Sakowicz tworzy świat pełen archetypów, które poruszają i skłaniają do refleksji nad utraconym i nieznanym.
  3. Jestem nudziarą: Historia Agaty, kobiety w wieku trzydziestu lat, która mimo braku wielkich osiągnięć, ukazuje prawdziwe życie pełne zwyczajnych wyzwań i codziennych dylematów. Monika Szwaja przedstawia świat, z którym czytelnicy mogą się łatwo utożsamić.
  4. Dziewice do boju!: Monika Szwaja proponuje spojrzenie na realizację siebie z innej perspektywy, ukazując bohaterki, które z zdrowym egoizmem, ale i troską o innych, dążą do własnych celów. To inspirująca lektura o równowadze między własnymi pragnieniami a światem wokół.
  5. Słońce świeci wszystkim: Ten zbiór opowiadań przypomina, że w życiu najważniejsze są uśmiech i optymizm. Monika Szwaja ukazuje zwyczajne losy ludzi, których historie pełne są powagi, ale i pozytywnej energii, dodając siły do codziennego życia.
  6. Mapa Anny: Czeskie opowiadania Marka Šindelki to głęboka refleksja nad relacjami międzyludzkimi, zwłaszcza między kobietą a mężczyzną. Wnikliwe teksty ukazują poszukiwania siebie i dążenie do zrozumienia w czasach, gdy ideał już nie podnieca tak jak dawniej.
  7. Ferie: Ta opowieść pokazuje, jak wyjazd na ferie może odmienić życie, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przez relacje między pokoleniami, książka uczy szacunku, zrozumienia i odkrywania nowych perspektyw na życie.
  8. Kochanie zabiłam nasze koty: Dorota Masłowska w swojej najnowszej powieści wnikliwie i dowcipnie portretuje młodych, zamożnych ludzi z klasy średniej, którzy szukają sensu w chaosie współczesności. To literacka wiwisekcja współczesnej codzienności pełna humoru i refleksji.
  9. Krótka wycieczka: Antun Šoljan zabiera czytelnika w podróż do Istrii, gdzie grupa młodych ludzi poszukuje tajemniczych fresków. To opowieść o podróżach, odkrywaniu siebie i fascynacji sztuką, osadzona w klimacie południowej Europy.
  10. Dwa brzegi ponad tęczą: Ewy Pisuli-Dąbrowskiej to zbiór opowiadań o Kazimierzu Dolnym i jego mieszkańcach, pełen miłości do małej ojczyzny. Książka ukazuje przemijanie, przyjaźń i codzienne wartości z humorem i dystansem, zapewniając oddech dla duszy.
Zobacz inne z tej samej serii
Obiturianci

Obiturianci

30,00 zł