Darmowa dostawa już od 79zł! Zobacz więcej

Obrazy codzienności Polskie malarstwo rodzajowe I połowy XIX wieku

Agnieszka Świętosławska

Chwilowo niedostępny

Ostatnie sztuki
Ładowanie...

Szczegóły produktu

Data wydania
1 sty 2015
Format pliku
eBook (pdf)
Autor/Redaktor
Agnieszka Świętosławska
Wydawca
Instytut Studiów nad Sz Polski

Obrazy codzienności Polskie malarstwo rodzajowe I połowy XIX wieku

W książce omówiono narodziny i ewolucję tematyki rodzajowej w malarstwie polskim od schyłku XVIII wieku po rok 1850. Przedstawione zostały początki tej dziedziny twórczości na gruncie narodowym, losy jej pionierów oraz stopniowy wzrost jej rangi, widoczny zarówno w twórczości malarzy, jak i w wypowiedziach krytyków oraz miłośników sztuki. Zawarty w tomie przegląd zjawisk artystycznych pozwala prześledzić, jak z każdą kolejną dekadą XIX stulecia malarstwo rodzajowe zyskiwało coraz szersze grono reprezentantów i coraz silniej konkurowało z gatunkami tradycyjnie umieszczanymi na szczycie akademickiej hierarchii tematów. Niezależnie od tego, czy poważne, czy raczej dowcipne, sceny z życia codziennego polskich miast i wiosek traktowane były jako ucieleśnienie „problematyki krajowej”. Artyści obrazowali ludowe tradycje i obyczaje, podkreślali lokalny koloryt, odwoływali się do powszednich doświadczeń ludzi sobie współczesnych – niejednokrotnie budząc tym samym mocniejsze, niż dotychczas, emocje.

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego wydawnictwa
Studia z Architektury Nowoczesnej, tom 9
19,90 zł
Tak malować, jak pan Siemiradzki maluje, umieją tylko mistrzowie
39,00 zł
DAGEROTYP. Studia z historii i teorii fotografii, nr 1 (25) / 2018
29,00 zł
Pamiętnik Sztuk Pięknych, t. 15 (2020)
39,00 zł
Japonia: spojrzenie na kulturę Tokugawów
59,00 zł
Studia z Architektury Nowoczesnej, tom 8
19,90 zł
The Artistic Traditions of Non-European Cultures, vol. 6: The art, the oral and the written intertwined in African Cultures
29,00 zł
Sztuka Europy Wschodniej, t. 6
39,00 zł
O Henryku Siemiradzkim
29,00 zł

Obrazy codzienności Polskie malarstwo rodzajowe I połowy XIX wieku: Odkryj fascynujący świat polskiej sztuki

Zapraszamy do podróży po niezwykłym okresie rozwoju polskiego malarstwa rodzajowego, które od schyłku XVIII wieku aż po połowę XIX wieku odzwierciedlało codzienne życie i kulturę naszego kraju. W naszej rekomendacji znajdą Państwo zarówno głębokie analizy historyczne, jak i inspirujące przykłady twórczości, które ukazują, jak sztuka ta zyskała na znaczeniu i wywarła trwały wpływ na polską scenę artystyczną. To lektura obowiązkowa dla miłośników historii, sztuki i kultury narodowej, pragnących poszerzyć swoje horyzonty i odkryć nowe oblicza polskiej sztuki XIX wieku.

  1. Sarmackie kulturemy w wyobraźni wybranych twórców literatury polskiej: Ta monografia zagłębia się w zjawisko neosarmatyzmu w literaturze XIX i przełomu XIX i XX wieku, analizując nawiązania do kultury sarmackiej. To fascynujące studium ukazuje, jak tradycja szlachecka inspirowała wybitnych pisarzy i kształtowała ich twórczość, stanowiąc cenny materiał dla miłośników kultury i historii Polski.
  2. Chiny w latach 1898 - 1937: Odkryj fascynującą historię sztuki chińskiej od wpływów Zachodu po odrodzenie tradycyjnych form. Ta książka ukazuje, jak chińscy artyści adaptowali i odnowili swoje dziedzictwo, korzystając z nowych technik i inspiracji, co czyni ją obowiązkową lekturą dla miłośników sztuki i historii Chin.
  3. DYSLOKACJE. Studia o literaturze i innych dyskursach XIX wieku: Ta publikacja analizuje dziewiętnastowieczny obieg piśmienniczy, skupiając się na literaturze, publicystyce i wspomnieniach. Poznaj dynamikę zmian społecznych i kulturowych, które kształtowały epokę, i zanurz się w fascynujący świat XIX-wiecznej myśli i stylów życia.
  4. Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańsk, Pomorz: Przedstawiamy wyjątkowe studia o architekturze Gdańska i Pomorza, ukazujące przemiany urbanistyczne i stylistyczne od XIX do XX wieku. To lektura dla pasjonatów historii architektury i regionalnej tożsamości, ukazująca bogactwo gdańskiej przestrzeni miejskiej.
  5. Od modernizmu w kierunku ekspresji narodowej tożsamości Wokół konepcji: Książka poświęcona twórczości Stanisława Szukalskiego, ukazuje jego ewolucję od modernizmu do sztuki narodowej. Poznaj koncepcję artysty, która miała kluczowe znaczenie dla kształtowania się polskiej tożsamości artystycznej w XX wieku.
  6. Twróczość malarzy polskich w papieskim Rzymie w XIX wieku: Zanurz się w świat polskich malarzy, którzy tworzyli w Rzymie pod koniec XIX wieku, i poznaj ich inspiracje oraz wpływ włoskiego sztuki na ich twórczość. To fascynujące spojrzenie na artystyczne życie emigrantów i ich miejsce w europejskiej sztuce.
  7. Architektura Pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku-Okocimiu: Ta książka analizuje neobarokowy pałac z końca XIX wieku, ukazując jego stylowe i typologiczne przemiany. To doskonałe źródło wiedzy o architekturze rezydencjonalnej i historycznych inspiracjach epoki.
  8. Architektura staroruska w akwarelach Giacoma Quarenghiego: Odkryj niezwykłe akwarele włoskiego architekta, które ukazują zabytki Moskwy i okolic. Ta publikacja łączy sztukę i historię, prezentując unikalne wizje architektury staroruskiej z perspektywy artysty z XVIII i XIX wieku.
  9. Nurt figuracji w powojennej rzeźbie polskiej: Poznaj ewolucję figuracji w polskiej rzeźbie po II wojnie światowej, ukazaną przez pryzmat różnych perspektyw i kontekstów sztuki międzynarodowej. Cenne wspomnienia artystów dodają głębi temu fascynującemu obrazowi współczesnej rzeźby.
  10. Kusama Yayoi czyli obsesja kropek: Przeżyj niezwykłą historię artystki, której obsesja kropek i motywy sieci stały się jej znakiem rozpoznawczym. Ta opowieść o jej twórczości i życiu to inspirująca podróż przez świat sztuki współczesnej i skandali artystycznych.
Obrazy codzienności Polskie malarstwo rodzajowe I połowy XIX wieku

Obrazy codzienności Polskie malarstwo rodzajowe I połowy XIX wieku