Obrońcy dzieł sztuki
Gdyby wydarzenia opisane na kartach tej książki nie były historycznymi faktami, można by pomyśleć, że to powieść o poszukiwaczach skarbów lub scenariusz thrillera wojennego.
Kiedy Hitler podbijał świat, jego armie systematycznie zawłaszczały największe perły kultury - od dzieł Michała Anioła i Leonarda da Vinci po płótna van Eycka i Vermeera. Führer chciał mieć je wszystkie. Z okupowanych ziem wyjeżdżały wagony wypełnione skarbami. Gdy stało się jasne, że klęska Niemiec jest nieuchronna, zagrabione dzieła sztuki, w tym Bursztynowa Komnata (do dziś nieodnaleziona) zniknęły pod ziemią. W przenośni i dosłownie.
Nim skończyła się wojna, tytułowi obrońcy dzieł sztuki ruszyli tropem skradzionych arcydzieł. Kierowali się intuicją i informacjami zdobywanymi w pośpiechu. Docierali do zatopionych kopalni, wędrowali korytarzami pełnymi złota, odnajdywali bezcenne obrazy, cudowne artefakty (np. regalia Karola Wielkiego), ukryte w sztolniach drążonych we wnętrzu gór.
Ci niepozorni ludzie stali się bohaterami. Weszli w epicentrum wojny i ryzykowali życiem. Nie mieli karabinów i nie prowadzili czołgów, a uratowali świat, który znamy z dzisiejszych muzeów. Oto ich historia.