Oświecenie
Oświecenie to następny tom z serii Wielkiej Historii Literatury Polskiej tym razem w miękkiej oprawie. Dzisiaj jest już klasyczną syntezą wykorzystywaną w akademickim nauczaniu historii literatury. Książka zawiera chronologicznie ukazany obraz literatury polskiej jako części Oświecenia europejskiego. Mieczysław Klimowicz poprzez literaturę wyraziście przedstawia dramat modernizacji Polski po wielkiej zapaści cywilizacyjnej Rzeczpospolitej szlacheckiej w drugiej połowie XVII wieku. Wydanie obecne zawiera liczne aktualizacje w tekście i w bibliografii oraz powiększoną ikonografię z dodanymi kolorowymi ilustracjami.
Mieczysław Klimowicz
Urodzony 14 grudnia 1919 roku w Sokalu; historyk literatury polskiej. Od 1971 roku profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1975–83 dyrektor IBL PAN. Od 1976 roku członek PAN. W latach 1982-1989 członek Zarządu Association Internationale de Littérature Comparée. Od ukończenia studiów w 1951 roku prowadzi badania literatury i teatru polskiego oświecenia w szerokim kontekście porównawczym. Wśród jego ponad 130 prac źródłowych, ujęć monograficznych i syntez wymienić można takie książki, jak:
Prekursorzy Oświecenia (Wrocław 1953 – współautor R. Kaleta),
Początki teatru stanisławowskiego 1765–1773 (Warszawa 1965 – książka wydana na 200-lecie teatru narodowego), zarys syntetyczny literatury epoki
Oświecenie (1972),
Commedia dell'arte alla corte di Augusto III di Sassonia. 1748-1756 (Wenecja 1988 wspólnie z W. Roszkowską). Opracował także wydania utworów I. Krasickiego.
Seria WIELKA HISTORIA LITERATURY POLSKIEJ
Jedyna tego typu seria historycznoliteracka znajdująca się na polskim rynku wydawniczym. Poszczególne tomy cyklu w sposób syntetyczny prezentują, w pełnym zakresie i z uwzględnienien aktualnego stanu wiedzy, polskie piśmiennictwo i literaturę, od średniowiecza do 1945 roku. Ich autorami są najwybitniejsi specjaliści z różnych ośrodków akademickich w kraju.