MENU

Outsourcing w technologii cloud computing w działalności krajowych zakładów ubezpieczeń

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2022

  • Autor: Weronika Wojturska

  • Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

  • Formaty:
    mobi
    PDF
    ePub
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 20,80 zł
Najniższa cena z 30 dni: 17,15 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

17,89
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Outsourcing w technologii cloud computing w działalności krajowych zakładów ubezpieczeń

Monografia jest pierwszą na polskim rynku pozycją, która podejmuje próbę kompleksowego opracowania tematyki związanej z zastosowaniem outsourcingu chmury obliczeniowej w działalności krajowych zakładów ubezpieczeń.

W monografii wnikliwej analizie poddano relewantne przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, szczególnie istotne po implementacji Dyrektywy Wypłacalność II, oraz stanowiska krajowego i europejskiego organu nadzoru. Omówiono aspekty związane z przetwarzaniem danych osobowych oraz danych objętych tajemnicą ubezpieczeniową. Na tej podstawie dokonano oceny dopuszczalności, warunków korzystania i efektywności kształtujących się standardów stosowania outsourcingu w technologii cloud computing wśród zakładów ubezpieczeń w Polsce.

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla badaczy problematyki ubezpieczeniowej i prawnofinansowej, jak i praktyków funkcjonujących na rynku ubezpieczeniowym, w szczególności zakładów ubezpieczeń oraz podmiotów świadczących usługi outsourcingu na rzecz zakładów ubezpieczeń.

Podjęta w książce ocena normatywna zastosowania (instytucji) outsourcingu w technologii cloud computing w praktyce działalności krajowych zakładów ubezpieczeń – nie tylko na podstawie wypowiedzi doktryny, ale także norm prawnych tzw. soft law (zwłaszcza Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych) jest doniosła dla całego sektora ubezpieczeń teoretycznie, a również […] praktycznie. […] W literaturze przedmiotu publikowane były opracowania dotyczące ocenianych zagadnień, ale nie miały one charakteru całościowego. […] W tym znaczeniu należy podkreślić, że podjęta problematyka wypełnia lukę w literaturze naukowej. Książka stanowi pracę dojrzałą, oryginalnie ujmującą zagadnienia wskazane w tytule, a wywody Autorki i postulaty stanowią ważny głos w dyskursie naukowym. (Dr hab. Jan Byrski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie)

[Publikacja] ma walor poznawczy i systematyzujący ze względu na prezentacje kluczowych dla rynku ubezpieczeniowego regulacji prawnych i dokumentów warunkujących korzystanie przez uczestników rynku ubezpieczeniowego z chmur obliczeniowych. Walor aplikacyjny (praktyczny) recenzowanej książki jest zaletą wcale nie tak często wystepującą w opracowaniach
z zakresu prawa ubezpieczeniowego. Książka wpisuje sie w nowy trend dostrzegania aspektów prawnych w procesach wykorzystujących nowe technologie, dotychczas poddawanych analizie przez przedstawicieli nauk ekonomicznych. Jest wartościowym i przemyślanym
opracowaniem odnoszącym się do aktualnych i ważkich zagadnień dotyczących rynku ubezpieczeniowego. (Dr hab. Dorota Maśniak, prof. Uniwersytetu Gdańskiego)

Jest to pierwsza monografia w polskiej doktrynie prawa poświęcona outsourcingowi w chmurze stosowanemu przez zakłady ubezpieczeń. Prawne aspekty funkcjonowania zakładów ubezpieczeń są słabo opracowane w literaturze
przedmiotu, brakuje nawet ogólnych aktualnych opracowań, więc na tym tle monografia wypada bardzo korzystnie. […] Słuszne dążenie Autorki do ujęcia badanej problematyki głównie z perspektywy organów nadzoru powoduje, że [publikacja ta] może zainteresować pracowników
instytucji finansowych, w tym głównie zakładów ubezpieczeń, prawników zajmujących się prawem rynku finansowego, tj. radców prawnych i adwokatów, ewentualnie sędziów. (Dr hab. Witold Srokosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego)

*********

Cloud Computing Oustsourcing in the Activities of National Insurance Institutions

The monograph thoroughly explores the regulations of the insurance and re insurance activity act and the stance adopted by the national and European supervisory authorities. The author discusses the aspects of processing personal data as well as the data covered by insurance secrecy. On this basis, the admissibility, the conditions for use and the efficiency of the cloud computing outsourcing standards in national insurance institutions were assessed. The publication is intended for the researchers in the insurance, law and finance fields, as well as the insurance market practitioners.

*********

Mgr Weronika Wojturska (ORCID 0000-0002-9514-9611) – laureatka stypendiów i programów grantowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Diamentowy Grant”, „Najlepsi z najlepszych!” dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców, nagrodzona „Studenckim Noblem” w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszego Studenta RP w dziedzinie nauk społeczno-ekonomicznych oraz laurem „Pro Juvenes” w kategorii wybitny „Student naukowiec” podczas VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego, absolwentka i stypendystka Szkoły Prawa Niemieckiego im. Marcusa Luttera na Wydziałach Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn, obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW w dyscyplinie nauki prawne.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na prawie administracyjnym oraz prawie rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania nowych technologii na rynku ubezpieczeniowym, bankowym i płatniczym. Jako kierowniczka projektów badawczych z powodzeniem wykorzystuje wiedzę w praktyce zawodowej, specjalizując się w doradztwie dla instytucji finansowych przy wdrażaniu chmury obliczeniowej i dostosowaniu do wymogów Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wykaz skrótów 7
Wstęp 11

ROZDZIAŁ 1. Geneza, pojęcie i cechy cloud computingu 15
   1.1. Geneza koncepcji cloud computing 15
      1.1.1. Utility computing 16
      1.1.2. Grid computing 17
      1.1.3. Cloud computing 20
   1.2. Chmura obliczeniowa – definicje 21
   1.3. Cechy chmury obliczeniowej 25
   1.4. Modele świadczenia usług przetwarzania w chmurze 
   26
      1.4.1. Model IaaS 28
      1.4.2. Model PaaS 29
      1.4.3. Model SaaS 30
   1.5. Tryby eksploatacji świadczonych usług 
   przetwarzania w chmurze 31
   1.6. Praktyczne aspekty zastosowania cloud computingu 
   w sektorze ubezpieczeniowym 33
      1.6.1. Analiza korzyści 34
      1.6.2. Analiza strat 36
   1.7. Podsumowanie 40

ROZDZIAŁ 2. Charakterystyka stosowania outsourcingu 42
   2.1. Istota i rozwój koncepcji outsourcingu 42
   2.2. Podstawy prawne zastosowania outsourcingu 45
      2.2.1. Prawo krajowe Rzeczypospolitej Polskiej 46
      2.2.2. Prawo Unii Europejskiej 47
      2.2.3. Inne akty 49
   2.3. Charakter umowy outsourcingowej 53
   2.4. Podsumowanie 59

ROZDZIAŁ 3. Outsourcing w technologii cloud computing
w działalności ubezpieczeniowej 61
   3.1. Charakterystyka zastosowania outsourcingu do 
   chmury obliczeniowej 61
      3.1.1. Wprowadzenie 61
      3.1.2. Outsourcing i podoutsourcing – definicje 63
      3.1.3. Umowa outsourcingu 66
      3.1.4. Opracowanie zasad outsourcingu w zakładzie 
      ubezpieczeń 70
      3.1.5. Przesłanki odpowiedzialności 78
      3.1.6. Obowiązek ewidencyjny 80
      3.1.7. Uprawnienia kontrolne Komisji Nadzoru 
      Finansowego 81
   3.2. Cloud computing a tajemnica ubezpieczeniowa 85
   3.3. Podsumowanie 94

ROZDZIAŁ 4. Stanowisko UKNF w sprawie outsourcingu
ubezpieczeniowego w technologii cloud computing 97
   4.1. Wprowadzenie 97
   4.2. Zakres stosowania Komunikatu i definicje 99
      4.2.1. Zakres podmiotowy 99
      4.2.2. Zakres przedmiotowy 102
      4.2.3. Rodzaje chmur obliczeniowych i ich 
      rozróżnienie 106
      4.2.4. Podoutsourcing i kwestie odpowiedzialności 
      112
   4.3. Klasyfikacja i ocena informacji 116
   4.4. Szacowanie ryzyka 118
   4.5. Minimalne wymagania dla przetwarzania informacji 
   w chmurze 127
      4.5.1. Wymagania kompetencyjne pracowników 128
      4.5.2. Wymagania w zakresie umowy z dostawcą usług 
      chmurowych 129
      4.5.3. Plan przetwarzania informacji w chmurze 
      obliczeniowej 135
      4.5.4. Ocena dostawcy usługi 138
      4.5.5. Kryptografi a i monitorowanie usług chmury 
      obliczeniowej 143
      4.5.6. Wykaz dokumentacji działań podmiotu 
      nadzorowanego 146
   4.6. Obowiązki notyfikacyjne 148
   4.7. Podsumowanie 151

ROZDZIAŁ 5. Stanowisko EIOPA w sprawie outsourcingu
ubezpieczeniowego w technologii cloud computing 154
   5.1. Wprowadzenie 154
   5.2. Wytyczne EIOPA – analiza porównawcza 156
   5.3. Podsumowanie 170

Zakończenie 173
Bibliografia 177
Indeks nazwisk 188
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji
(pdf)
Wstęp
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

34,40 zł
40,00 zł

Studia nad nauką i technologią. Wybór tekstów

Studia nad nauką i technologią (Science and Technology Studies, STS) to interdyscyplinarna, wielowątkowa, rozbudowana, prężnie rozwijająca się współcześnie dziedzina nauki. W prezentowanym zbiorze znajdują się zarówno klasyczne teksty z t...
15,12 zł
16,80 zł

Klaster i outsourcing narzędziami rozwoju przedsiębiorstwa

Autorzy zajmują się dwiema nowymi formami współpracy przedsiębiorstw – klastrem i outsourcingiem jako narzędziami rozwoju przedsiębiorstwa. Rozwijanie znaczenia i pozycji klastrów w polityce regionalnej, krajowej i europejskiej , św...
14,04 zł
18,00 zł

Islamofobia jako technologia władzy

Islamofobia jest zjawiskiem, które od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku coraz mocniej zaznacza się w życiu europejskich społeczeństw. Książka zawiera omówienie różnorodnych dyskursów antyislamskich...
13,42 zł
15,60 zł

Finansowanie działalności innowacyjnej MŚP. Wybrane zagadnienia

„Unia Europejska przykłada dużą wagę do wzrostu innowacyjności gospodarki europejskiej oraz do sektora MŚP jako motoru rozwoju przedsiębiorczości, kreatywności, w konsekwencji przekładającej się na tempo wzrostu gospodarczego krajów członk...
158,76 zł
189,00 zł

Standardy żeglugi powietrznej w działalności Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO)

Autorka recenzowanej monografii opublikowała dotąd liczne prace związane z prawem lotniczym. Recenzowana monografia stanowi kontynuację zainteresowań badawczych Autorki i jest zwieńczeniem jej kilkuletnich badań naukowych we wskazanym obszarze. Opracow...
59,40 zł
99,00 zł

Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie

Prezentujemy Państwu nową propozycję wydawniczą dotyczącą bardzo ciekawego i ważnego obecnie tematu związanego z techniką chłodniczą i klimatyzacją. Jak sam tytuł książki wskazuje – Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie jej Aut...
99,90 zł
111,00 zł

Odwrotne obciążenie podatkiem VAT w transakcjach transgranicznych i krajowych

"Przedmiotowa pozycja jest pierwszą na rynku fachowym publikacją przedstawiającą w sposób kompleksowy rozliczanie transakcji towarowych i usługowych na potrzeby podatku od towarów i usług na zasadzie odwrotnego obciążenia (reverse ch...
59,16 zł
65,73 zł

Innowacje w technologii i automatyzacji

Nieustanny rozwój technik wytwarzania, stosowanie nowoczesnych technologii i materiałów stawiają przed kadrą naukową i dydaktyczną nowe zadaniai wyznaczają kierunki naukowych poszukiwań i badań. Dynamiczny postęp w technologii materiał&oa...
41,28 zł
48,00 zł

Prawo własności nieruchomości w działalności legislacyjnej Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego (1807–1830)

Tematem monografii jest fundamentalna kwestia regulacji prawnych dotyczących własności nieruchomości w przełomowych dla części ziem polskich pierwszych trzech dekadach XIX wieku. Wprowadzenie na terenie Księstwa Warszawskiego Kodeksu Napoleona było w d...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!