MENU

Podstawy dyfrakcji promieni rentgenowskich, elektronów i neutronów - 06 Rozdz. 13-14. Rozpraszanie wiązki elektronowej na atomie; Geometria i natężenie wiązek dyfrakcyjnych elektronów rozproszonych na sieci krystalicznej

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Katowice, 2015

  • Seria / cykl: Podręczniki i Skrypty UŚ; Nauka o Materiałach

  • Autor: Eugeniusz Łągiewka

  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Podstawy dyfrakcji promieni rentgenowskich, elektronów i neutronów - 06 Rozdz. 13-14. Rozpraszanie wiązki elektronowej na atomie; Geometria i natężenie wiązek dyfrakcyjnych elektronów rozproszonych na sieci krystalicznej

Podręcznik zawiera matematyczny opis związków między uporządkowaniem struktury atomowej materiałów a ich obrazami dyfrakcyjnymi uzyskanymi przy pomocy wiązki promieni rentgenowskich, elektronów i neutronów. W podręczniku zamiarem autora było pokazanie jak w oparciu o podstawowe prawa fizyczne zjawisk rozpraszania i dyfrakcji promieni rentgenowskich, elektronów i neutronów na różnych układach atomów budujących materiał, można dokonać opisu powstawania obrazu dyfrakcyjnego i wyjaśnić związki między jego charakterem a wybranymi parametrami struktury materiału. Zagadnienie to jest obecnie szczególnie istotne, gdy większość obliczeń parametrów struktury materiału prowadzona jest przy pomocy komercyjnych programów komputerowych, które niemal w sposób automatyczny pozwalają na otrzymanie ostatecznych wyników. Nie uwzględnienie w ich interpretacji możliwości i ograniczeń metodycznych oraz aparaturowych, prowadzi często do błędnych danych o strukturze materiału. Jest to szczególnie typowe dla prac młodszych, mniej doświadczonych pracowników laboratoriów, studentów i doktorantów.

Podręcznik składa się w zasadzie z trzech części poświęconych kolejno rozpraszaniu i dyfrakcji promieni rentgenowskich, elektronów i neutronów na pojedynczym atomie, układzie atomów o różnej konfiguracji w materiale amorficznym, monokrystalicznym i polikrystalicznym i różnym stopniu uporządkowania. Każda część zawiera geometryczny i analityczny opis obrazu rozpraszania i dyfrakcji w zależności od wybranych parametrów struktury materiału i niektórych jego defektów. Omówiono kinematyczną i dynamiczną teorie rozpraszania, zakresy ich stosowalności oraz zjawiska ekstynkcyjne. Przy omawianiu rozpraszania i dyfrakcji wiązki elektronów uwzględniono efekty zachodzące przy różnej ich energii /elektrony wysoko- i niskoenergetyczne, sprężyście i niesprężyście rozproszone/ oraz ich efekty fizyczne przy przechodzeniu przez materiał lub odbiciu z uwzględnieniem geometrii wiązki. W podręczniku podano podstawy budowy i zasady działania oraz powstawania obrazów w klasycznej mikroskopii elektronowej i wysokorozdzielczej, w wiązce równoległej i zbieżnej, w wiązce transmisyjnej i odbiciowej, a także wykorzystaniu elektronów wstecznie rozproszonych w badaniach powierzchni /LEED, EBSD/. Trzecia część podręcznika poświęcona rozpraszaniu i dyfrakcji neutronów podaje najistotniejsze osobliwości tego zjawiska dla neutronów w porównaniu do promieni rentgenowskich i elektronów. Stanowi ona uzupełnienie dyfrakcyjnych metod badań struktury materiałów. Autor ma nadzieję, że powyższy podręcznik będzie przydatny dla studentów i doktorantów kierunków – inżynierii materiałowej, fizyki ciała stałego, metalurgii, chemii i kierunków pokrewnych, gdzie problemy badań materiałowych są przedmiotem na różnych stopniach kształcenia. Powyższy podręcznik może też być przydatny dla pracowników instytutów badawczych i kadry inżynierskiej ośrodków przemysłowych, którzy w swojej pracy zawodowej spotykają się z problemami podnoszenia jakości wytwarzanych materiałów i produktów.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Spis treści

Wykaz ważniejszych oznaczeń / 9

1. Wstęp / 13

2. Rozpraszanie promieni rentgenowskich na pojedynczym elektronie / 15

3. Rozpraszanie promieniowania rentgenowskiego na atomach / 21

4. Wpływ długości fali (częstotliwości) na wartość atomowego czynnika rozpraszania — anomalna dyspersja / 29

5. Rozpraszanie promieniowania rentgenowskiego na zbiorach atomów budujących materiał / 34
5.1. Natężenie promieniowania rozproszonego od materiału składającego się z małych cząstek / 35
5.2. Natężenie promieniowania rozproszonego od materiału o idealnie chaotycznej konfiguracji atomów — idealny materiał amorficzny / 36
5.3. Rozpraszanie promieni rentgenowskich przez materiały składające się ze skupisk atomów o objętościach υ / 37
5.3.1. Analiza członu 2. wzoru (5.8) / 39
5.3.2. Analiza członu 3. równania (5.8) / 41
5.4. Rozpraszanie promieni rentgenowskich na materiałach o periodycznej budowie atomowej — materiały krystaliczne / 46
5.4.1. Geometria dyfrakcji promieni rentgenowskich na sieci krystalicznej / 47
5.4.1.1. Równania Lauego / 47
5.4.1.2. Równanie Braggów / 48
5.4.1.3. Równanie Ewalda / 50
5.4.2. Natężenie refleksu dyfrakcyjnego od materiałów krystalicznych / 53
5.4.2.1. Natężenie rozpraszania na komórce elementarnej sieci krystalicznej — czynnik struktury F / 54
5.4.2.2. Rozpraszanie i dyfrakcja na sieci krystalicznej / 55
5.4.3. Integralne (całkowe) pojęcie natężenia refleksu dyfrakcyjnego / 62

6. Czynnik absorpcji w natężeniu refleksu dyfrakcyjnego / 65

7. Czynnik temperaturowy w natężeniu wiązki dyfrakcyjnej / 69

8. Czynnik krotności płaszczyzn krystalicznych w natężeniu refleksu dyfrakcyjnego / 72

9. Natężenie refleksów dyfrakcyjnych od materiałów krystalicznych wykazujących uprzywilejowaną orientację krystalograficzną (teksturę) / 75

10. Natężenie rentgenowskiego promieniowania dyfrakcyjnego od materiałów krystalicznych typu roztworów stałych / 77
10.1. Natężenie promieniowania rozproszonego w przypadku tworzenia się uporządkowania bliskiego zasięgu / 79
10.2. Natężenie promieniowania w przypadku rozpadu przesyconego nieuporządkowanego roztworu stałego / 84
10.3. Obraz dyfrakcyjny w przypadku występowania uporządkowania dalekiego zasięgu / 85

11. Rozpraszanie promieniowania rentgenowskiego na „supersieciach” / 92

12. Obrazy dyfrakcyjne od materiałów wykazujących błędy ułożenia / 96

13. Podstawy dynamicznej teorii rozpraszania promieni rentgenowskich / 100
13.1. Rozpraszanie promieniowania rentgenowskiego na jednej płaszczyźnie sieci krystalicznej / 101
13.2. Natężenie refleksu dyfrakcyjnego w dynamicznej teorii Darwina / 105
13.3. Zjawisko ekstynkcji, poprawki ekstynkcyjne / 110

14. Rozpraszanie wiązki elektronowej na atomie / 114

15. Geometria i natężenie wiązek dyfrakcyjnych elektronów rozproszonych na sieci krystalicznej / 122

16. Natężenie obrazów dyfrakcyjnych elektronów od materiałów krystalicznych — przybliżenie kinematyczne / 133
16.1. Rozpraszanie wiązki elektronowej na komórce elementarnej sieci krystalicznej / 133
16.2. Rozpraszanie wiązki elektronowej na układzie komórek tworzących kryształ (krystalit) — przybliżenie kinematyczne / 134

17. Wpływ niedoskonałości struktury krystalicznej na natężenie refleksów dyfrakcyjnych / 140
17.1. Kontrast na dyslokacjach / 141
17.2. Kontrast na błędach ułożenia i bliźniakach / 142
17.3. Kontrast Moire’a / 145
17.4. Kontrast dyfrakcyjny na wydzieleniach / 147
17.5. Kontrast dyfrakcyjny na nierównościach grubości próbki / 149

18. Dynamiczna teoria dyfrakcji elektronów / 151

19. Podstawy wysokorozdzielczej mikroskopii elektronowej / 158

20. Dyfrakcja powolnych elektronów (LEED) / 166

21. Dyfrakcja elektronów rozproszonych niesprężyście (niekoherentnie) / 174

22. Dyfrakcja neutronów / 182

Literatura / 191
Aneksy / 195
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

31,41 zł
34,90 zł

Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem

Dlaczego Bóg i geometria? Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że „Bóg geometryzuje”. A jeżeli cała historia filozofii sprowadza s...
48,30 zł
69,00 zł

Psychologiczne podstawy podmiotowości

Gdzie znajdują się źródła ludzkiej podmiotowości? Co sprzyja osiąganiu samoświadomości i samokontroli? Autorka przybliża zagadnienia związane ze zdolnością człowieka do wglądu w siebie oraz do uwzględniania w ...
19,60 zł
28,00 zł

Język angielski od podstaw - korepetycje z gramatyki

UWAGA! Pliki są w formacie PDF i nie można ich edytować, a jedynie drukować.Książka polecana uczniom początkującym lub tym, którzy pragną odświeżyć i ugruntować podstawy znajomości gramatyki angielskiej. Materiał obejmuje szerokie sp...
23,40 zł
26,00 zł

Podstawy prawoznawstwa, teorii i filozofii prawa. Reinterpretacja krytyczna

Cele i zakresy niniejszej książki określa już jej tytuł. Głównym celem autora jest próba ukazania w problematyce ogólnej wiedzy o prawie tego, co w niej podstawowe i najbardziej istotne. Zważywszy na utrwalony trójpodział og...
24,94 zł
29,00 zł

Sieci ciepłownicze. Materiały pomocnicze do ćwiczeń

W ciepłownictwie utrzymuje się dążenie do wdrażania rozwiązań, które odznaczają się dużą niezawodnością działania przy możliwie niskich nakładachfinansowych. Rozwiązania takie muszą sprzyjać ochronie środowiska. Sieci ciepłownicze powinny ...
51,60 zł
60,00 zł

Podstawy teorii sterowania w problemach i zadaniach

Niniejszy skrypt powstał na podstawie notatek do wykładów i ćwiczeń audytoryjnych z teorii sterowania, teorii optymalizacji i wprowadzenia do sterowania układami o parametrach rozłożonych (podstaw sterowania w przestrzeniach Hilberta), któ...
22,80 zł
30,00 zł

Podstawy projektowania i budowy elektroenergetycznych linii kablowych SN

Deklaracja zgodności wystawiona przez producenta niepotwierdzona badaniami w Laboratorium Wielkoprądowym Instytutu Energetyki jest niewystarczająca. Każdy prototyp stacji transformatorowej przed wprowadzeniem na rynek powinien zostać przebadany w celu ...
39,60 zł
44,00 zł

Sieci komputerowe. Laboratorium

Podręcznik zawiera materiał stanowiący teoretyczne i praktyczne wprowadzenie do sieci komputerowych. Przedstawiono w nim zagadnienia związane z: funkcjonowaniem sieci, konfigurowaniem i działaniem urządzeń sieciowych (przełączników, punktó...
29,24 zł
34,00 zł

Podstawy zarządzania produkcją. Ćwiczenia

Podręcznik jest przeznaczony do ćwiczeń z „podstaw zarządzania produkcją”, dlatego nie przewidziano komputerowego wspomagania zajęć. W toku zajęć dopuszcza się jednak stosowanie własnych „narzędzi” obliczeniowych, np. odpowiedni...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!