MENU

Podstawy projektowania elektroenergetycznych linii napowietrznych. Mechanika przewodów. Seria: Zeszyty dla elektryków - nr 11

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2014

  • Autor: Andrzej Hoły

  • Wydawca: Medium

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 45,00 zł
34,20
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Podstawy projektowania elektroenergetycznych linii napowietrznych. Mechanika przewodów. Seria: Zeszyty dla elektryków - nr 11

Od Autora
Projektowanie elektroenergetycznych linii napowietrznych wymaga wielodyscyplinarnej wiedzy, obejmującej zagadnienia czysto elektryczne, ale też zagadnienia z zakresu mechaniki. Na ogół projektantami linii energetycznych są elektrycy, posiadający dużą wiedzę o zagadnieniach elektrycznych, ale mniejszą z zakresu mechaniki. Dlatego tej tematyce poświęcona została niniejsza książka. Jej zawartość daje podstawową wiedzę techniczną z zakresu mechaniki przewodów i słupów, a także omawia szczegółowo niektóre problemy związane z budową i rozbudową linii napowietrznych.
Zgodnie z Prawem budowlanym (DzU z 2000 r., nr 106, poz. 1126) „obiekt budowlany należy projektować, budować, użytkować i utrzymywać zgodnie z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, obowiązującymi Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej”. Następnie Ustawa o normalizacji (DzU z 2002 r., nr 169, poz. 1386) z 12 września 2002 r., zniosła obowiązek stosowania norm, dając projektantom większą swobodę tworzenia, ale przeniosła na nich pełną odpowiedzialność za wykonany projekt. Znajomość norm można uznać za element wiedzy technicznej, więc projektanci zawsze będą się nimi posługiwać, choćby ze względu na to, że są one sankcjonowane przez firmy energetyczne i odniesienie się do nich w projekcie zawsze stanowi „żelazny argument” na jego obronę. Dlatego projektanci posługują się normami i gotowymi katalogami różnych firm nie zastanawiając się, skąd wzięły się zawarte w nich wzory i zalecenia. A powinni to wiedzieć, aby być pewnym swojej pracy. Do tej pory w tej dziedzinie stosowane były normy PN-E-05100-1 i SEP-E-003. Obecnie zastępowane są normami europejskimi. Dla sieci 110 kV obowiązuje norma PN-EN 50341-1:2005, z kolei dla sieci 15 kV – norma PN-EN 50423 1:2007, obie normy posiadają uzupełnienia krajowe. Nowe normy jak na razie nie obejmują linii o napięciu mniejszym niż 1 kV. Być może, kiedy ukaże się ta książka, będą obowiązywały już inne normy. Wybór właściwej normy należy do projektanta. Niezależnie od tego, jakie one będą, do ich zrozumienia konieczna jest odpowiednia wiedza techniczna. I tę wiedzę pragnę Czytelnikowi przekazać. Podstawą jej jest fizyka. Starałem się opisać wszelkie zjawiska fizyczne, jakie występują w liniach napowietrznych. Chciałbym, aby z książki mogli skorzystać wszyscy zainteresowani tą tematyką, niezależnie od wykształcenia i umiejętności matematycznych. Dlatego część wzorów wyprowadziłem za pomocą prostej matematyki. Niestety, niektóre zagadnienia wymagają minimalnej znajomości rachunku różniczkowego i całek. Czytelnicy mniej wprawni w tej dziedzinie muszą uwierzyć, ale aby ich przekonać, zaproponowałem kilka łatwych do powtórzenia doświadczeń. Zachęcam też innych do ich wykonania, przede wszystkim młodszych Czytelników. Pozwalają bowiem nabrać pewnego wyczucia inżynierskiego, które przyda się im w życiu zawodowym. Wyczucie to trudniej nabyć analizując suche zapisy wzorów matematycznych. Nie oznacza to jednak rezygnacji z teorii i jej matematycznych rezultatów, ponieważ pozwalają one zweryfikować naszą intuicję.
Ponieważ te same wielkości fizyczne mają w wielu opracowaniach i normach różne oznaczenia, aby terminologia była dla wszystkich jednoznaczna, do opisu zjawisk fizycznych przyjąłem oznaczenia z typowego podręcznika do fizyki. Natomiast w przypadku powołania się na wzory zaczerpnięte z norm, podaję ich oryginalną postać, a więc i oznaczenia wielkości fizycznych.
Choć w książce odnoszę się głównie do elektroenergetycznych linii napowietrznych, to z zawartych w niej informacji mogą korzystać projektanci napowietrznych sieci światłowodowych i teletechnicznych, zresztą niektóre materiały zaczerpnąłem z katalogów dotyczących sieci światłowodowych.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Spis treści
Od Autora - s.5
Podziękowania - s.6
1. Wprowadzenie - s.7
2. Podstawowe pojęcia - s.8
2.1. Elementy linii napowietrznej - s.9
3. Siły działające na przewód - s.12
3.1. Zjawiska fizyczne wewnątrz przewodów - s.15
4. Konstrukcje przewodów - s.21
4.1. Własności mechaniczne przewodów - s.24
4.1.1. Wielkości mechaniczne charakteryzujące przewody - s.27
5. Krzywa łańcuchowa - s.32
5.1. Rysowanie krzywej łańcuchowej (rozwiązanie graficzne) - s.33
5.2. Uogólnienie metody graficznej - s.37
5.3. Wyprowadzenie wzoru na zwis (sposób pierwszy) - s.38
5.4. Wpływ rozciągania przewodu - s.39
5.5. Przęsło poziome - s.42
5.6. Równanie krzywej łańcuchowej przęsła poziomego - s.43
5.7. Przęsło pochyłe - s.47
5.8. Analiza dokładności obliczeń - s.50
6. Równania stanów - s.52
6.1. Równanie stanów dla przęsła poziomego - s.52
6.2. Równanie stanów dla przęsła pochyłego - s.53
6.3. Równanie stanów dla nierównomiernego obciążenia - s.53
6.4. Rozwiązywanie równania stanów  - s.56
6.5. Naprężenie przęsła montażowego - s.58
6.6. Maksymalna długość przęsła - s.59
6.7. Analiza powstawania naprężeń w przewodzie - s.61
6.8. Uogólnienie wzoru na naprężenie - s.63
6.9. Parametry graniczne - s.66
6.10. Wpływ podatności konstrukcji wsporczej - s.68
6.11. Tabele zwisów i naciągów     76
7. Analiza wpływu długości sąsiednich przęseł na słup przelotowy - s.80
7.1. Przypadek jednakowo długich przęseł - s.80
7.2. Przypadek przęseł o różnej długości - s.81
7.3. Wpływ sadzi na naprężenia w przęsłach o różnej długości - s.82
7.4. Przypadek ogólny - s.82
7.5. Praktyczne sprawdzenie teorii – „spinaczowy” model przęsła - s.84
7.6. Analiza wpływu postawienia dodatkowego słupa na rozkład sił w słupach skrajnych - s.88
7.7. Analiza zakłóceniowych warunków pracy - s.94
7.8. Moment skrętny - s.94
8. Zagrożenia - s.96
8.1. Zagrożenie spowodowane przez sadź - s.96
8.2. Zagrożenie spowodowane działaniem sił skupionych - s.101
8.2.1. Wyprowadzenie zależności między siłą skupioną a ugięciem przewodu - s.103
8.2.2. Określenie maksymalnej wytrzymałości przewodu - s.106
9.  Drgania przewodów - s.114
9.1. Rezonans własny i drgania eolskie - s.114
9.2. Zasada działania tłumika Stockbridge'a - s.117
9.3. Zasada działania tłumika spiralnego - s.122
10. Konstrukcje wsporcze – słupy - s.124
10.1. Działanie sił na konstrukcję wsporczą - s.124
10.1.1. Ugięcie słupa - s.130
10.2. Działanie sił pionowych - s.133
10.3. Schemat statyczny słupa podczas wyboczenia - s.141
10.3.1. Wpływ początkowego ugięcia słupa - s.144
10.4. Przykłady uszkodzeń słupów  - s.145
10.5. Wyboczenia w słupie rozkracznym - s.148
10.6. Konstrukcje zespolone - s.153
10.7. Siły i momenty przekrojowe działające na słup - s.159
10.8. Konstrukcje figurowe - s.163
10.8.1. Słup ze sprężystym odciągiem - s.166
10.8.2. Słup rozkraczny – Aowy - s.169
10.9. Słupowe stacje transformatorowe - s.173
11. Na zakończenie - s.178
12. Dodatki - s.179
Literatura - s.192
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

345,60 zł
384,00 zł

Projektowanie efektywnych szkoleń. Learning Battle Cards

Projektowanie efektywnych szkoleń to jedyna publikacja na rynku ukazująca w nowoczesny, skondensowany i praktyczny sposób bogactwo metod, jakimi dysponuje organizacja podczas projektowania procesów rozwojowych dla swych pracowników...
83,20 zł
104,00 zł

Podstawy konstrukcji maszyn Tom 2

Publikacja Wydawnictwa WNT, dodruk Wydawnictwo Naukowe PWN.Trzytomowa książka dotyczy szeroko pojętych problemów konstruowania maszyn.Tom 2 zawiera:zasady konstruowania połączeń, konstrukcji nośnych, korpusów, elem...
25,11 zł
27,90 zł

Bogowie i królowie. Seria Kronik. Tom I

NARODZIŁ SIĘ, BY WŁADAĆ LUDEM BOŻYM, ALE JAHWE JEST W JEGO CZASACH JEDYNIE MGLISTYM, NIEISTOTNYM WSPOMNIENIEM W PAMIĘCI JEGO NARODU.Hiskiasz urodził się jako drugi syn króla Achaza. Nie powstrzymało to jednak jego ojca przed wcieleni...
16,17 zł
23,10 zł

Przekaz treści z zakresu kultury w kształtowaniu kompetencji komunikacyjnej (na podstawie nauczania języka rosyjskiego skierowanego do Polaków)

Autorka koncentruje się w pracy na przekazie treści z zakresu kultury w procesie nauczania języka rosyjskiego jako obcego. W centrum uwagi stawia komunikację jako czynnik nadrzędny, determinujący podejście do nauczania, w tym przekaz treści z zakresu k...
10,32 zł
12,00 zł

Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja układów mechatronicznych

W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój wiedzy związanej z teorią oraz praktyką eksploatacji. Pojawiło się wiele nowych dla naszego przemysłu pojęć związanych z eksploatacją. W skrypcie podano podstawowe pojęcia techniczne wykorzystywane do o...
53,10 zł
59,00 zł

Encyklopedyczne podstawy marketingu

W licznych dyskusjach ze studentami – zwłaszcza studiów niestacjonarnych – odniosłem wrażenie, że odczuwają oni brak pozycji, której nie muszą studiować “od początku do końca”, w której względnie szybko znal...
36,12 zł
42,00 zł

Zasada proporcjonalności jako podstawa oceny legalności ograniczeń swobód rynku wewnętrznego Unii Europejskiej

Zasada proporcjonalności odgrywa szczególną rolę w ramach swobód rynku wewnętrznego UE. Każde ograniczenie swobody przepływu towarów, osób usług lub kapitału stosowane przez państwo członkowskie musi być bowiem uzasadnione j...
40,50 zł
45,00 zł

Mechanika budowli. Zadania. Część II. Dynamika

Podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów kierunku budownictwo studiujących w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym studiów I stopnia (inżynierskich). Może być również wykorzystany przez studentów architekt...
96,75 zł
129,00 zł

Podstawy neonatologii

W książce, stanowiącej pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie dotyczące medycyny noworodkowej, omówiono wszystkie istotne zagadnienia dotyczące okresu noworodkowego. Zwrócono w niej szczególną uwagę na specyficzne problemy tego...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!