Powszechna historia prawa / Historia prawa w Polsce
Powszechna historia prawa:
- historia prawa od V wieku po współczesne systemy prawne
- ujęcie ewolucji w Europie Zachodniej i w państwach byłego bloku wschodniego
- nowatorska prezentacja historii prawa na dwóch płaszczyznach: źródłowej i dogmatycznej
- tematyczno-chronologiczne ujęcie takich problemów, jak historia źródeł prawa sądowego, historia prawa prywatnego, karnego, historia procesu cywilnego
Historia prawa w Polsce:
- wykład historii prawa w Polsce od czasów najdawniejszych do współczesności
- charakterystyka instytucji prawnych w ich rozwoju
Dariusz Makiłła
Profesor na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania/Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, kierownik Katedry Powszechnej Historii Ustroju i Prawa oraz Doktryn Polityczno-Prawnych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dziejów ustroju i prawa w Polsce i Europie, systemów politycznych, stosunków polsko-niemieckich, w szczególności związków z Brandenburgią i Prusami, dziejów państwa pruskiego i regionu Morza Bałtyckiego, doktryn polityczno-prawnych.
Autor ponad stu prac naukowych, w tym monografii Między Welawą a Królewcem 1657–1701. Geneza Królestwa w Prusach (Königtum in Preußen). Studium historyczno-prawne (Toruń 1998), Władza wykonawcza w Rzeczypospolitej. Od połowy XVII wieku do 1763 roku. Studium historyczno-prawne (Toruń 2003), Artykuły henrykowskie (1573–1576). Geneza-Obowiązywanie-Stosowanie. Studium historyczno-prawne (Warszawa 2012), podręcznika Historia prawa w Polsce (Warszawa 2008) oraz licznych artykułów drukowanych w Polsce i zagranicą. W latach 1986–2018 prowadził badania naukowe w Niemczech, Austrii, Szwecji, Danii, Łotwie, Estonii i Finlandii.