Projektowanie słupów żelbetowych
Słupy są jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych. Stanowią podpory przekazujące obciążenia z belek, płyt , tarcz itp. na niższe kondygnacje lub przez fundamenty – bezpośrednio na grunt.
W niniejszej publikacji Autor wskazuje, jak zaprojektować słup żelbetowy, zgodnie z ogólnymi wytycznymi wynikającymi z Eurokodu 2. W sposób jasny podaje zasady wymiarowania słupów wykonanych z dowolnej klasy betonu. Prezentuje algorytmy obliczeniowe dla przekrojów symetrycznie i niesymetrycznie zbrojonych. W sposób pełny i ścisły obrazuje metody obliczania zbrojenia, gdy cały przekrój słupa jest ściskany. Szczególnie istotna jest część książki, w której wyjaśniono sposoby uwzględniania efektów drugiego rzędu w przypadku słupów smukłych. W książce opisano także, jak w praktyce stosować metodę ogólną oraz porównano wszystkie trzy metody obliczania efektów drugiego rzędu.
Patroni wydania:

Po wielu latach obowiązywania normy PN-EN 1992-1-1: 2008 istnieje ciągła potrzeba powstawania i publikowania opracowań poświęconych projektowaniu i konstruowaniu konstrukcji z betonu, a w tym przypadku, ze szczególnym uwzględnieniem słupów mimośrodowo ściskanych. Recenzowana książka wpisuje się w potrzeby rynku i potencjalnych odbiorców. Jest jedną z nielicznych poświęconych tematyce projektowania słupów żelbetowych.
dr hab. inż. Tomasz Trapko,
Politechnika Wrocławska
Na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony analizie wpływu efektów drugiego rzędu na wytężenie słupów żelbetowych. Zaprezentowano w nim bardzo ciekawe rozwiązanie dotyczące obliczania efektów drugiego rzędu metodą ogólną. Autor zaprezentował liczne przykłady wpływu tych efektów na pracę słupów o różnych warunkach podparcia i różnych warunkach obciążenia.
dr hab. inż. Jacek Korentz,
Uniwersytet Zielonogórski
pedziwiatr_slupy - 60-61.pdf(pdf)
72 KB
pedziwiatr_slupy - 20-21.pdf(pdf)
81 KB
pedziwiatr_slupy - 150-151.pdf(pdf)
80 KB
pedziwiatr_slupy - 106-107.pdf(pdf)
83 KB
Janusz Pędziwiatr
dr inż, pracownik Zakładu Konstrukcji Betonowych na Politechnice Wrocławskiej.
Jest autorem lub współautorem szeregu publikacji naukowych. Były one publikowane między innymi w polskich czasopismach Archive of Civil Engineering,, Archive of Civil and Mechanical Engineering. Wkrótce zostanie w Magazine of Concrete Research opublikowany artykuł pt. „ The influence of bond between concrete and reinforcement on tension stiffening effect” . Prace były też publikowane na wielu konferencjach, na przykład na cyklicznych konferencjach: Analytical Models And New Concepts In Concrete And Masonry Structures, Konferencjach Krynickich.
Zakres zainteresowań naukowych dotyczy różnych aspektów konstrukcji żelbetowych ze szczególnym naciskiem na stany graniczne użytkowania, zagadnienia przyczepności i wpływ efektów drugiego rzędu.
Od roku 1989 pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Jest współautorem skryptu oraz czterech podręczników akademickich.
Oprócz prac naukowo – badawczych i dydaktycznych zajmuje się też praktycznymi zagadnieniami dotyczącymi konstrukcji żelbetowych. Zainteresowania obejmują sprawy związane z projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją oraz naprawami i wzmocnieniami konstrukcji. Jest współautorem szeregu ekspertyz i opinii dotyczących tych zagadnień.
Przeczytaj fragment
pedziwiatr_slupy - 60-61.pdf(pdf)
72 KB
pedziwiatr_slupy - 20-21.pdf(pdf)
81 KB
pedziwiatr_slupy - 150-151.pdf(pdf)
80 KB
pedziwiatr_slupy - 106-107.pdf(pdf)
83 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej