Psychologiczne podstawy podmiotowości
Gdzie znajdują się źródła ludzkiej podmiotowości?
Co sprzyja osiąganiu samoświadomości i samokontroli?
Autorka przybliża zagadnienia związane ze zdolnością człowieka do wglądu w siebie oraz do uwzględniania w myśleniu i działaniu racji moralnych. Ułatwia rozumienie przesłanek własnych zachowań, zwłaszcza w relacjach z innymi ludźmi. Pokazuje, że podmiotowość kształtuje się przez całe życie, osiągając mniejszy lub większy stopień dojrzałości.
[...] monografia [...] stanowi dojrzałą syntezę wiedzy o intencjonalnej i automatycznej aktywności człowieka. [...] Oryginalność ujęcia wynika z połączenia perspektywy eksperymentalnej z refleksją antropologiczną. [...] Książka znajdzie wielu nabywców i wzbudzi duże zainteresowanie, gdyż dotyczy węzłowego problemu sięgającego ludzkiej natury - podmiotowości. Będzie zatem ważną lekturą nie tylko dla psychologów, ale również pedagogów, socjologów, lekarzy i wszystkich pragnących wiedzieć więcej na temat tajników naszej psyche.
(Z recenzji prof. Piotra Olesia)
Maria Jarymowicz
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca psychologii emocji i motywacji, kierownik licznych zespołowych programów badań nad afektywnymi i intelektualnymi regulatorami funkcjonowania, tożsamością indywidualną i społeczną, uprzedzeniami oraz otwartością na innych ludzi. Wyniki tych badań opublikowane zostały m.in. w monografiach i zbiorach: Spostrzeganie własnej indywidualności (1984), Spostrzeganie relacji Ja – Inni (1988 – red.), Poza egocentryczną perspektywą widzenia siebie i świata (1994 – red.), Pomiędzy afektem a intelektem (2001 – red.), O przejawach faworyzowania swoich względem obcych i rzekomej nieuchronności zjawiska (2006).
Seria BIBLIOTEKA PSYCHOLOGII WSPÓŁCZESNEJ