Rebelianci i komedianci. Teksty o literaturze
Zbigniew Masternak jest prozaikiem, scenarzystą filmowym, reportażystą i… piłkarzem – co ciekawe piłkarzem utytułowanym w piłce błotnej i do tego kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej, w której barwach zdobył ponad sto goli. Obok tych ciekawych zajęć jest również wnikliwym czytelnikiem, w pełni świadomie koncentrującym się na nieoczywistych wyborach literackich, szczególne zainteresowanym prowincją, wręcz twierdzącym, że „wszyscy jesteśmy ze wsi”. Autor cyklu Księstwo o swoich lekturach pisze w sposób zaangażowany, ale nie skrępowany jakimkolwiek programem, nieobojętny, bez ukrywania swoich sympatii czy antypatii, nie boi się ostrych sądów, a wreszcie z przekonaniem, ze swadą i przejmująco pod względem emocjonalnym oraz przekonywująco pod względem intelektualnym.
Czym więc są Rebelianci i komedianci? Są osobistym, miejscami intymnym, notatnikiem z lektur, w którym autor chce dostrzegać próbę odsiania ziaren od plew, a w końcu próbę stworzenia osobistego kanonu literackiego z dala od głównego nurtu obecnej krytyki literackiej.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-8196-271-1
- Liczba stron: 165
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Odsiać ziarna od plew, czyli słowem wstępu
Krytyk jako pasożyt, czyli jeszcze na rozgrzewkę
Część I Wszyscy jesteśmy ze wsi
Dobra ziemia dla pisarzy (Stanisław Piętak, Jacek Podsiadło, Adolf Dygasiński, Adam Ochwanowski, Andrzej Nowak-Arczewski)
Ja z Orkana (Władysław Orkan)
Maniek, aleś poleciał! (Marian Pilot)
Tęsknota do śladów stóp. O Ryszardzie Smolaku
Poznajcie pisarza: Antoni Pieńkowski
Zwrot plebejski, czy jednak kres kultury chłopskiej?
Część II „Owoce z tego drzewa”. Teksty o poezji
Szczęśliwe drzewko poezji (Krzysztof Lisowski)
Wierszczba (Karol Maliszewski)
Grykodada, czyli rezonans słów (Krzysztof Gryko)
Wewnętrzne światło Tesli (Olga Lalić-Krowicka)
Krakowski spleen (Marcin Pawlik)
Szeremeta jako stylista… modowy (Krzysztof Szeremeta)
Chaos i harmonia (Sławomir Rudnicki)
Jednostka jako element większej całości (Maciej Robert)
Wieś i jej pieśń (Michał Sobol)
Część III „Polska jak obwarzanek”. Teksty o prozie
Zwyciężony czy zwycięzca? (Henryk Bereza)
Najlepszości, Henryku! (Henryk Bereza)
Rozpaczliwy łopot skrzydeł (Grzegorz Musiał)
Słodko-gorzki romans (Bohdan Zadura)
Na(d) poziomy! (Ryszard Szubert)
Zemsta Shutego (Sławomir Shuty)
Grzegorczyk jak Bernanos (Jan Grzegorczyk)
Leśniak i demony (Paweł Leśniak)
Niegrzeczna Syrwid (Marta Syrwid)
Klasyk a świat współczesny (Paweł Czapczyk)
Pociągami z Goszczyckim, po Mazowszu (Piotr Goszczycki)
Brakoniecki w Bretanii (Kazimierz Brakoniecki)
Głos z przeszłości (Ewa Kozłowska, Zbigniew Kozłowski)
W Odorkowie i okolicach (Olgerd Dziechciarz)
Okrutne miraże albo rzecz o pozorze bytu i innych demonach (Irmina Kosmala)
Polska jak obwarzanek (Piotr Marecki)
Orła cień (Paweł Orzeł)
Krótka nota odautorska