W dniu dzisiejszym kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest możliwy jedynie drogą mailową.
Przepraszamy za niedogodności. więcej

Rozbieżne emancypacje

38,92 zł -22%
49,90 zł
Cena okładkowa
49,90 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
5 gru 2024
Format pliku
eBook (epub,mobi)
Autor/Redaktor
Przemysław Czapliński
Wydawca
Literackie

Rozbieżne emancypacje

Trochę podręcznik, trochę przewodnik, multisynteza, quasi-monografia i historycznoliteracki monster truck w jednym. Czas akcji: 1976–2020 Przestrzeń: kultura polska Bohater: literackie gatunki narracyjne Przemysław Czapliński, jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków literatury i krytyków literackich, przedstawia aktualną syntezę najważniejszych zjawisk, nurtów i tematów we współczesnej polskiej prozie. Punkty orientacyjne jego opowieści wyznaczają następujące przez kolejne dekady emancypacje: od opresyjnej władzy, wielkich narracji i stereotypowych modeli tożsamości, od rozmaitych uwikłań w przeszłość i pułapek przyszłości. W ujęciu Czaplińskiego proza jest przewodniczką po zawirowaniach polskiej historii najnowszej. Nie tylko przewrotną rejestratorką historycznych zjawisk, ale także ich aktywną uczestniczką i współtwórczynią. Jak pisze autor: „Literatura nie zmienia historii. Zmienia narracje, którymi o sobie w historii opowiadamy”. Narodziny kultury niezależnej, transformacja, Europa wyobrażona, pisanie kobiet, zwrot ludowy, reportaż, fantastyka i fantasy – to niektóre z tematów podejmowanych w tej książce. Rozbieżne emancypacje to praca napisana z największym znawstwem, a jednocześnie wyjątkowo komunikatywna i przejrzysta kompozycyjnie. Znakomity – i tak dziś potrzebny – przewodnik po coraz bardziej rozproszonym świecie współczesnej prozy polskiej. „Czapliński przedstawia literaturę polską w ujęciu – co tu kryć – brawurowym i imponującym. Jego spojrzenie jest wielowymiarowe, bynajmniej nie ogranicza się do spraw literackich. Zajmuje się zróżnicowaną, wielodomenową przestrzenią kultury polskiej, odnosi się do spraw ideowych i politycznych, do nadwiślańskich sporów i konfliktów – o emancypację, o nowoczesność i późną nowoczesność, o kapitalizm i pamięć historyczną. O tej książce należy myśleć w kategoriach wydarzenia intelektualnego”. Dariusz Nowacki

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora

Rozbieżne emancypacje: Odkryj bogactwo polskiej prozy od 1976 do 2020

Zapraszamy do fascynującej podróży przez najważniejsze zjawiska, nurty i tematy współczesnej polskiej literatury, ukazane z perspektywy wybitnego historyka literatury Przemysława Czaplińskiego. Ta unikalna synteza łączy elementy podręcznika, przewodnika i analizy, ukazując, jak proza odzwierciedlała i kształtowała przemiany społeczne, kulturowe i polityczne od czasów opresji po współczesność. Odkryjemy razem m.in. takie tytuły jak „Wyglądy i wglądy”, „Teatr, który nadchodzi” czy „Szaleństwo w operze”, które stanowią klucz do zrozumienia złożonej historii najnowszej Polski poprzez literackie narracje.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Wyglądy i wglądy: Odkryj fascynujący świat literatury dzięki analizom wybitnych pisarzy, takich jak Sienkiewicz, Miłosz czy Szymborska. Aleksander Fiut zaprasza do nowej perspektywy, która zmusi Cię do rewizji utartych sądów i głębokiego zrozumienia dzieł literackich.
  2. Teatr, który nadchodzi: Zanurz się w najnowszej historii polskiego teatru poprzez eseje i artykuły, które ukazują teatr jako pole walki o wolność wypowiedzi. Autor, jako performatyk, łączy sztukę z kontekstami społecznymi i politycznymi, oferując unikalne spojrzenie na ten dynamiczny świat.
  3. Szaleństwo w operze: Poznaj motyw szaleństwa w operze od XVII do XX wieku, analizując, jak muzyka odzwierciedlała i kształtowała to złożone zjawisko. Bogucki łączy historię z współczesnością, ukazując, jak operowe postaci i utwory odzwierciedlają ludzką psychikę.
  4. Planeta Piołun: Oksana Zabużko zabiera czytelników w podróż przez świat pełen toksycznych populizmów i intelektualnych zagubień Europy. Jej eseje to głęboka refleksja nad kulturą i sztuką jako narzędziami ratunku w trudnych czasach.
  5. Gulasz z turula: Przeżyj fascynującą podróż po Budapeszcie i Węgrzech, poznając ich historię, traumy i bohaterów. Krzysztof Varga w swoim eseju ukazuje Węgry z bliska, z pasją i głębią, zachęcając do zrozumienia tego narodu.
  6. Być gościem w katastrofie: Zastanów się nad obrazami wojny i ich wpływem na nasze postrzeganie cierpienia. Autor analizuje, czy patrzymy na wojnę jako świadkowie, czy jako widzowie medialnej rzeczywistości, i jakie to ma konsekwencje dla naszej moralności.
  7. Czarna skóra, białe maski: Pierwsze polskie wydanie eseju Frantona, który analizuje dziedzictwo kolonializmu z perspektywy psychologicznej. Książka ukazuje, jak kolonializm pozostawił trwałe ślady w zbiorowej świadomości i jak można je leczyć.
  8. "Chamuły", "gnidy", "przemilczacze"...: Antologia krytyki literackiej XX wieku, która ukazuje różnorodne formy i funkcje pamfletu. To fascynująca podróż przez historię krytyki, pełna refleksji nad jej rolą i znaczeniem w kulturze.
  9. Jaka powieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna: Zbigniew Mentzel prezentuje zbiór szkiców o współczesnej literaturze i kulturze Polski, które skłaniają do refleksji nad tożsamością i przyszłością kraju. To lektura dla każdego, kto chce zrozumieć, jak opowiadać Polskę dzisiaj.
  10. Islamofobia jako technologia władzy: Poznaj mechanizmy tworzenia i utrwalania islamofobii w Europie, które służą politycznym i społecznym celom. Książka analizuje dyskursy antyislamskie i ich wpływ na kształtowanie tożsamości i polityki.
Zobacz inne z tej samej serii

Rozbieżne emancypacje

38,92 zł -22%
49,90 zł
Cena okładkowa
49,90 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką