Sensory w obrabiarkach CNC
Ostatnie dekady rozwoju przemysłu to ogromny postęp w technologii – celem jest: większa dokładność, wydajność i niezawodność produkcji. Można to uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych obrabiarek CNC (komputerowo sterowanych numerycznie).
Inteligentne komponenty obrabiarek CNC, w postaci integracji różnych czujników (sensorów), członów wykonawczych i oprogramowania pozwalają na monitorowanie procesów obróbki i stanów obrabiarek oraz umożliwiają aktywne wpływanie na warunki realizowanego procesu.
Głównym przesłaniem niniejszej książki jest wykazanie, że współczesne rozwiązania mechatroniczne umożliwiają największy postęp w dziedzinie rozwoju obrabiarek. Umożliwiają wzrost wydajności obróbki, jakości wytwarzanych elementów, niezawodności, jak i efektywności, z uwzględnieniem kosztów produkcji, zasobów i zużycia energii.
Na książkę składa się wiele praktycznych rozdziałów, przykładowo:
-
sensory w serwonapędach posuwu obrabiarek sterowanych numerycznie,
-
sensory do monitorowania i diagnostyki obrabiarek,
-
sensory do kalibracji obrabiarek CNC,
-
rozwiązania mechatroniczne stosowane w obrabiarkach.
Publikacja jest kierowana zarówno do profesjonalistów – inżynierów konstruktorów maszyn, obrabiarek, użytkowników obrabiarek w zakładach przemysłowych, służb utrzymania ruchu, ale także do studentów automatyki i robotyki, mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn oraz nauk pokrewnych.
Patroni wydania:

Konsekwencją dążenia do zwiększenia wydajności z jednoczesnym zachowaniem lub podniesieniem jakości wyrobów jest konieczność bezobsługowej realizacji procesu produkcji poprzez wprowadzanie bądź rozszerzanie elastycznej automatyzacji. Jednymi z zasadniczych elementów stanowiących o możliwości automatyzacji procesów technologicznych, w tym obróbki skrawaniem, są odpowiednio skonfigurowane i niezawodne układy nadzorujące. Składają się one z kilku głównych modułów i elementów, wśród których można wyróżnić czujniki (sensory), jako urządzenia decydujące o zawartości informacyjnej sygnałów przetwarzanych w tych układach. W tym świetle podjęcie szeroko rozumianej tematyki sensorów w obrabiarkach sterowanych numerycznie uważam za jak najbardziej celowe i zasadne.
Z recenzji prof. dra hab. inż. Andrzeja Sokołowskiego,
Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska
Wydanie książki uważam za w pełni uzasadnione i jak najbardziej na czasie. Jak zauważa autor, studenci na kierunku mechanika i budowa maszyn nie mają dostępu do nowoczesnej literatury z obszaru sensoryki w zastosowaniu do maszyn i urządzeń wytwórczych. Lepsza sytuacja jest na mechatronice, ale w ujęciu ogólnym. Większość książek i monografii to pozycje przestarzałe. Autor zebrał i uaktualnił dotychczasowe wydania książkowe w wydawnictwach WNT/PWN, przykładowo chodzi o wybrane rozdziały książek: "Obrabiarki sterowane numerycznie", WNT, 2008, autor J. Honczarenko.; "Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych", PWN/WNT, 2017 (Grzesik); "Programowanie obrabiarek CNC", (Grzesik i inni), PWN, 2016. W tym kontekście jest nową propozycją, zawierającą aktualne treści.
prof. dr hab. inż. Wit Grzesik,
Politechnika Opolska, Wydział Mechaniczny, kierownik Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji