Smart City. Informacja przestrzenna w zarządzaniu inteligentnym miastem
W książce po raz pierwszy w kompleksowy sposób przedstawiono bardzo istotną rolę informacji przestrzennej i systemów geoinformacyjnych jako elementów niezbędnych do budowy informacyjnych fundamentów smart city. Autorzy analizują istniejące zasoby geoinformacyjne w Polsce i wskazują, jak zintegrować i wykorzystać dane pochodzące z wielu rejestrów i baz danych o charakterze urzędowym oraz dane „otwarte”. Publikacja, jako pierwsza na polskim rynku, przedstawia standardy i normy międzynarodowe w zakresie smart city i przykłady wdrożeń tej koncepcji. Zawiera także wiele konkretnych propozycji implementacyjnych dla miast w Polsce.
Opracowanie jest kierowane do wszystkich osób i instytucji zainteresowanych problematyką nowoczesnego zarządzania miastami z wykorzystaniem najnowszych technologii geoinformacyjnych. Przede wszystkim do władz samorządowych na poziomie lokalnym, spółek zarządzających majątkiem miejskim oraz firm – szczególnie z sektora ICT i branży geodezyjno-kartograficznej. Przydatne będzie także przedstawicielom organizacji pożytku publicznego działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnych oraz studentów.
Dariusz Gotlib
Dr hab. inż. Dariusz Gotlib jest profesorem Politechniki Warszawskiej zatrudnionym na Wydziale Geodezji i Kartografii. Studia wyższe na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w 1995 r. uzyskując stopień magistra inżyniera. Na tej samej uczelni w 2001 roku uzyskał stopień naukowy doktora, zaś w 2011 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia z zakresu geoinformacji w szczególności: geoinformatyka, kartografia mobilna, kartografia nawigacyjna, LBS (Location Based Services), modelowanie danych przestrzennych. Od 1995 roku prowadzi dydaktykę z zakresu geoinformatyki oraz kartografii, w szczególności baz danych przestrzennych. Inicjator utworzenia kierunku „Geoinformatyka” na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz autor podstaw programowych (pierwszy taki kierunek w Polsce na uczelni technicznej).
Dr hab. inż. Dariusz Gotlib został wybrany na stanowisko Prodziekana ds. Nauki i Rozwoju na kadencję 2012-2016. Od 2016 pełni funkcję Pełnomocnika ds. Rozwoju na Wydziale Geodezji i Kartografii oraz jest członkiem Rektorskiej Komisji ds. Nauki i Aparatury Naukowo Badawczej. W kadencji 2012-2016 brał udział w pracach Senackiej Komisji ds. Nauki Politechniki Warszawskiej.
Poza działalnością W Politechnice Warszawskiej dr hab. inż. Dariusz Gotlib posiada bogate doświadczenie ekspercie, menedżerskie i produkcyjne. Jest m.in. autorem lub współautorem kilkudziesięciu opracowań eksperckich z zakresu geoinformacji dla Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz innych firm i instytucji. W latach 1999-2007 był głównym projektantem polskiej Bazy Danych Topograficznych (TBD). Autor znacznej części ogólnopolskich Wytycznych Technicznych Baza Danych Topograficznych (TBD) wydanych w 2003 przez Głównego Geodetę Kraju (w roku 2014 Polska w oparciu o przedstawione koncepcje zakończyła pozyskiwanie danych dla całego terytorium kraju). W latach 2001-2011 kierował pracami produkcyjnymi i rozwojem Systemu Bazy Danych Przestrzennych w firmach grupy kapitałowej Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych (funkcja Dyrektora ds. technologii GIS i Dyrektor Działu Baz Danych Geograficznych), których efektem było opracowanie bazy danych dla całej Polski wykorzystywanej m.in. w komercyjnych systemach nawigacyjnych i produkcie Google Maps. Od 2015 roku pełni funkcję Przewodniczącego Grupy Roboczej 15 ds., Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (Inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne) przy Ministerstwie Rozwoju.
Robert Olszewski
Kierownik Zakładu Kartografii na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się modelowaniem informacji przestrzennej – dostrzeganiem związków pomiędzy obiektami, zjawiskami i procesami, ekstrakcją informacji i akwizycją wiedzy przestrzennej . Efektem kilkunastu lat jego pracy naukowej jest opublikowanie kilku monografii, ponad stu artykułów i realizacja kilkudziesięciu grantów badawczo-rozwojowych. Absolwent programu TOP 500 Innovators, uczestnik szkolenia w zakresie komercjalizacji badań naukowych w Haas School of Business Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Współpracuje z biznesem oraz administracją rządową i samorządową przy realizacji projektów B+R i komercjalizacji interdyscyplinarnych badań naukowych w dziedzinie geoinformacji, usług danych przestrzennych, geopartycypacji społecznej, grywalizacji, smart city i spatial data mining. Współtwórca platformy geopartycypacyjnej CONIUNCTA.