Socjologia ekonomiczna
Socjologia ekonomiczna jest dyscypliną, która korzysta z analiz socjologicznych do analizy zjawisk ekonomicznych. Ponieważ istnieje wiele typów analiz w ekonomii i socjologii, istotne jest pokazanie ważniejszych różnic teoretyczno - analitycznych między głównymi nurtami socjologii i ekonomii.
Znając te odmienności, można szukać punktów zbieżnych, bo zadaniem socjologii ekonomicznej jako dyscypliny pogranicza jest przełamywanie wzajemnej izolacji obu dyscyplin.
Witold Morawski
Profesor zwyczajny socjologii. Kieruje Zakładem Socjologii Pracy i Organizacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także przewodniczącym Rady Naukowej tego Instytutu. W latach 1977-1981 był dyrektorem Instytutu. Pracuje również w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.
Kilka lat spędził za granicą jako visiting professor i visiting scholar uniwersytetów w Sapporo, Toronto, Bielefeld, Kolonii, Moskwie, Berkeley, Bloomington, Indianapolis i Oksfordzie.
Dziedzinami jego zainteresowań są: socjologia amerykańska, socjologia ekonomiczna, teoria zmiany społecznej i problematyka demokracji przemysłowej.
Jest autorem i współautorem, redaktorem i współredaktorem wielu publikacji, w tym ponad 30 wydanych za granicą. Ważniejsze z nich to: Z badań nad społecznym uczestnictwem w organizacji przemysłowej (1967), Konflikt przemysłowy w Ameryce (1970), Nowe społeczeństwo przemysłowe (1975), Organizacje. Socjologia struktur, procesów, ról (1976), Kierowanie w społeczeństwie (1979), The Sociology of Industrial Management in Poland (numer specjalny International Journal of Sociology, 1980/1981), Demokrajca i gospodarka (1983), Dylematy samorządu pracowniczego (w języku japońskim, 1985), Zmierzch socjalizmu państwowego (1994), Stosunki przemysłowe w Polsce (1995), Zmiana instytucjonalna (1998, 1999, 2000) oraz Workers, Firms and Unions (2000).