Stabilność systemu elektroenergetycznego
Publikacja Wydawnictwa WNT, dodruk Wydawnictwo Naukowe PWN
System elektroenergetyczny jest to zbiór urządzeń przeznaczony do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i nieprzerwany.
Publikacja dwóch ekspertów z dziedziny elektroenergetyki – prof. Jana Machowskiego i prof. Zbigniewa Lubośnego - traktuje o stabilności pracy takich systemów. Prezentuje podstawy teoretyczne, niezbędną wiedzę matematyczną, opisuje zjawiska fizyczne zachodzące w systemie elektroenergetycznym pod wpływem zakłóceń, omawia modele matematyczne do symulacji tych zjawisk i badania stabilności oraz optymalizacji układów regulacyjnych i doboru środków poprawy stabilności.
Książka stawia duży nacisk na przystępne wyjaśnienie zjawisk zachodzących w systemie elektroenergetycznym pod wpływem zakłóceń oraz opis modeli i metod badania stabilności stosowanych w praktyce. Czytelnik będzie mógł zapoznać się w niej z licznymi przykładami obliczeniowymi.
Sięgnąć po nią powinni studenci i doktoranci uczelni technicznych na kierunkach Elektrotechnika i Energetyka specjalizujący się w Elektroenergetyce oraz praktycy - operatorzy sieci przesyłowych, projektanci i planiści sieci przesyłowych oraz inni specjaliści z dziedziny elektroenergetyki.
Patroni medialni:

W środowisku elektryków badanie zakłóceń i stabilności systemu elektroenergetycznego uważane jest za bardzo trudne. Na przekór tym poglądom (…) autorzy przedstawiają bardzo przystępny wykład z szerokiego zakresu zagadnień począwszy od zjawisk fizycznych poprzez ich modelowanie aż do metod badawczych. (…) W publikacji bardzo szeroko opisane zostały nowe problemy i zagadnienia pojawiające się przy eksploatacji SEE. Problemy te dotyczą m.in.: wykorzystywania urządzeń FACTS w różnych celach, wpływu farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych, układów przesyłu energii elektrycznej prądem stałym na pracę i stabilność SEE. Przedstawiono istotne zagadnienie optymalizacji parametrów układów regulacyjnych pracujących w SEE. Opisano nowoczesny układ pomiarowy WAMS, służący m.in. do monitorowania i tłumienia kołysań elektromechanicznych w SEE oraz detekcji powstawania pracy wyspowej w systemie.
prof. dr hab. inż. Stefana Paszek,
Politechnika Śląska
Stabilnosc_65-67.pdf(pdf)
108 KB
Stabilnosc_15-16.pdf(pdf)
146 KB