Tomcio Paluch Słuchowisko dla dzieci
Dawno temu, kiedy rodzice byli jeszcze dziećmi, na co dzień słuchano w radiu czy z płyt inscenizacji bajek. Wielu rodziców do dziś jeszcze pamięta niezwykły urok i klimat tych słuchowisk, a niejeden potrafi zaśpiewać swoim dzieciom niegdyś zasłyszane piosenki. I oto raz jeszcze zebrali się w Teatrze Polskiego Radia najwybitniejsi aktorzy, żeby zinterpretować dla dzieci bajki. Powstały słuchowiska o niecodziennym rozmachu i na niespotykanym poziomie reżyserskim, muzycznym i aktorskim. Literacki, a zarazem współczesny język, budująca bajkową atmosferę i napięcie narracja, żywe dialogi pomiędzy bohaterami, różnorodny podkład muzyczny i akustyczny, wzruszające piosenki: wszystko w tych nagraniach składa się na ich niezwykły charakter. Wydawca gwarantuje, że każdy, kto wysłucha tych bajek, będzie nimi zachwycony i zapragnie dać je do przesłuchania swoim dzieciom.
Jakub Grimm
ur. 1785
-
zm. 1863
Jakub Grimm (ur. 04.01.1785, zm. 20.09.1863) – niemiecki filolog. Wspólnie ze swoim młodszym o rok bratem Wilhelmem Grimmem zbierał baśnie i podania ludowe, które publikowali razem jako bracia Grimm.
Studiował prawo na Uniwersytecie w Marburgu, pracował jako prawnik i bibliotekarz. Zasłynął jako twórca germańskiego językoznawstwa historyczno-porównawczego. Jest autorem prawa głosowego dotyczącego germańskiej przesuwki spółgłoskowej, tzw. prawa Grimma. Największą popularność przyniosły mu jednak opublikowane wspólnie z bratem baśnie.
Ważnym dziełem naukowym braci Grimm jest „Słownik niemiecki”, który rozpoczęli publikować od 1852 roku. Dzieło to kontynuowały następne pokolenia uczonych niemieckich i ostatni tom słownika ukazał się w 1961 roku.
Wilhelm Grimm
Wilhelm Grimm (ur. 24.02.1786, zm. 16.12.1859) – niemiecki filolog. Wspólnie ze swoim starszym o rok bratem Jakubem Grimmem zbierał baśnie i podania ludowe, które publikowali razem jako bracia Grimm.
Wilhelm, podobnie jak jego brat, pracował jako prawnik i bibliotekarz. Wykładał też na uniwersytecie w Berlinie literaturę średniowieczną i należał do Akademii Nauk. Choć obaj bracia byli uczonymi i językoznawcami, to zasłynęli przede wszystkim jako autorzy baśni, które przetłumaczono na wiele języków i które do dziś czyta się na całym świecie.
Ważnym dziełem naukowym braci Grimm jest z kolei „Słownik niemiecki”, który rozpoczęli publikować od 1852 roku. Dzieło to kontynuowały następne pokolenia uczonych niemieckich i ostatni tom słownika ukazał się w 1961 roku.