
W północnej Afryce (com widział i czuł)
Koszty dostawy
Odbiór w punkcie
Dostawa na adres
Czas oczekiwania na zamówienia = realizacja + dostawa przez przewoźnika
Zobacz więcejSzczegóły produktu
Więcej informacji
| EAN | 5900497302005 |
|---|---|
| SKU | 300190691 |
| Data wydania | 27 lis 2021 |
| Multiformat | Audiobook mp3 |
| Format pliku | Audiobook (mp3) |
| Format pliku elektronicznego | Audiobook mp3 |
| Autor/Redaktor | Stanisław Bełza |
| Wydawca | Wolne Dźwięki Fundacja |
- Data wydania
- 27 lis 2021
- Format pliku
- Audiobook (mp3)
- Autor/Redaktor
- Stanisław Bełza
- Wydawca
- Wolne Dźwięki Fundacja
W północnej Afryce (com widział i czuł)
W północnej Afryce: Podróże oczami polskiego prawnika i podróżnika
Zapraszamy do fascynującej podróży po egzotycznych krajach Północnej Afryki, ukazanej oczami polskiego prawnika, Stanisława Bełzy. Jego felietony z 1903 roku odkrywają przed nami tajemnice Tunezji, Algierii, Sahary i Maroka, ukazując zarówno piękno, jak i wyzwania tamtejszej rzeczywistości. To niezwykła lektura pełna osobistych przemyśleń, które wzbogacają narrację i pozwalają lepiej zrozumieć złożoność kolonialnych czasów. Jeśli interesują Cię podróże i historia, koniecznie sięgnij po nasze rekomendacje, takie jak „Rejs do Indonezji”, „Wietnamska przygoda” czy „Pożegnanie Merkurego”.
Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:
- Rejs do Indonezji: Wspomnienia marynarza z rejsu do Dżakarty na drobnicowcu „Duwet” zbudowanym w stoczni gdańskiej dla armatora indonezyjskiego, które autor napisał na podstawie notatek sporządzonych podczas tego rejsu, tj. w 1960 r. Bez tamtych zapisów sprzed kilkudziesięciu lat nie byłoby możliwe wydanie tej książki, pokazującej autentyzm ciężkiej pracy na statku, wysiłku, ale też zachwytu nad egzotyką, z którą autor stykał się podczas podróży.
- Wietnamska przygoda: Książka zawiera wspomnienia autora z dwóch pobytów w Wietnamie w latach 1954-1955 i 1956-1957. Autor był członkiem polskiej delegacji w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru nad zaprzestaniem działań wojennych w Wietnamie. Ciekawe są zarówno obserwacje związane z pracą w Międzynarodowej Komisji jak i te dotyczące codziennego życia mieszkańców Wietnamu w tym czasie.
- Pożegnanie Merkurego (1947-1981): Autor, wieloletni pracownik handlu zagranicznego (były wiceminister HZ i wiceprzewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów PRL), w interesujący sposób przedstawia swoje ponad 40-letnie doświadczenia w negocjacjach handlowych. Wspomina spotkania z wieloma osobistościami krajowego oraz międzynarodowego życia politycznego i gospodarczego. Prezentuje szereg rad, jak skutecznie prowadzić negocjacje, które mogą być przydatne również dzisiejszym negocjatorom.
- Dziennik podróży afrykańskiej: Prezentowany tekst "Dziennika podróży afrykańskiej" jest fragmentem pierwszej części wspomnień Jana Czekanowskiego z wyprawy do międzyrzecza Nilu i Kongo, zrealizowanej w latach 1907-1909. Pisany z myślą o polskim czytelniku, dotychczas niepublikowany, przypomina o afrykanistycznym dorobku wybitnego polskiego uczonego, stanowiącym piękną kartę w dziejach polskiej afrykanistyki, a zarazem świadectwo polskiego wkładu do badań nad tym kontynentem. Publikacja powstała we współpracy z Polskim Towarzystwem Afrykanistycznym.
- Kubryk pierwszy lewy: Dziewiętnastoletni Jacek w 1983 roku został studentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Pierwszy semestr spędził na żaglowcu Dar Młodzieży, pokonując trasę Gdynia–Osaka–Gdynia. Książka jest pamiętnikiem spisanym podczas tego rejsu: razem z autorem zaglądamy do kubryka i mesy, pełnimy z nim wachty i zwiedzamy portowe miasta. Dzięki połączeniu jego młodzieńczej energii z umiejętnością dojrzałej, wnikliwej obserwacji powstała książka będąca nie tylko zbiorem wspomnień, ale również zapisem minionej epoki i konfrontacji polskich doświadczeń z nierzeczywistym wówczas światem Europy Zachodniej i Dalekiego Wschodu.
- Happy end i nawałnice Wspomnienia: Po wspomnieniach z okupacji i pierwszych lat powojennych Tadeusz Drewnowski przedkłada nowy zbiór swych wspomnień „Happy end” i nawałnice. Są to wspomnienia oryginalne. Zarysowują polskie horyzonty czaso-piśmiennicze oraz poszukiwania nowych form literackich, filozoficznych, etycznych. Dotyczą spraw najbardziej osobistych aż po kwestie globalne. Ta szarada skłania do najrozmaitszych rozważań, polemik, przewidywań. Tadeusz Drewnowski, profesor UW, historyk literatury i krytyk, autor znanych monografii o Dąbrowskiej, Borowskim, Różewiczu oraz innych książek. W 1982 r. wydaje zbiór wspomnień z okolic.
- Wspomnienia polskie. Wędrówki po Argentynie: Wspomnienia polskie należą do mniej znanych utworów Witolda Gombrowicza. Ogłoszone zostały dopiero po śmierci pisarza, utrzymane są w formie swobodnej, pełnej anegdot i dygresji gawędy o czasach przedwojennych, o życiu artystycznym Warszawy i spotykanych ludziach. Książka posiada walor duchowej autobiografii pisarza i jest najważniejsza dla zrozumienia innych jego dzieł.
- Dziennik 1953-1969: Wyjątkowe, nie znajdujące porównania w polskiej literaturze dzieło, które od półwiecza nie straciło na aktualności. Z osobistych utarczek Witolda Gombrowicza z całym światem powstał dziennik, który przekracza wszystkie możliwe granice, wywołuje tematy przemilczane i te, którymi żył i żyje świat. Opus magnum, dzieło dzięki któremu Gombrowicz zdobył światowe uznanie.
- Moje wspomnienia 1892-1919: Jan Gawroński był znanym przedwojennym dyplomatą, pracował w ambasadach II Rzeczypospolitej w Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Turcji i Austrii. Niepublikowane dotychczas pamiętniki obejmują lata dzieciństwa na Litwie, młodość spędzoną w szkole klasztornej w Anglii, studia i podróże. Historia Polski i Europy widziana poprzez dzieje rodziny autora (i wielu innych polskich rodów) staje się bliska dzięki autentyczności i indywidualności opowie

W północnej Afryce (com widział i czuł)